آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اقتصادی
۴

تحلیلگر اقتصاد بین الملل پیش بینی کرد: افول قدرت اقتصادی آمریکا در آینده نزدیک

یک تحلیلگر اقتصاد بین الملل با اشاره به افول آمریکا پیش بینی کرد به زودی آمریکا به قدرت درجه دو اقتصادی تبدیل می شود.

محمدحسین ادیب در گفت و گو با تسنیم گفت: اگر چین با همین فرمان پیش برود به زودی به قدرت اقتصادی اول جهان تبدیل می شود و آمریکا به قدرت درجه دو. آنچه که آمریکا را به قدرت درجه دو تبدیل می کند چین نیست، بلکه جهانی شدن رقابت است.

وی با بیان اینکه دهه آینده بیشتر از آنچه که بر جهانی شدن اقتصاد تاکید شود بر ملی گرایی اقتصادی تمرکز خواهد شد، تصریح کرد: عصر جهانی سازی اقتصاد رو به افول گذاشته اما از پایان سال 2005 جهانی سازی مالی شروع شده و اکنون در حال استقرار نهایی است.

وی ادامه داد: ویژگی شاخص دوره جدید، پایان عصر بانکداری ملی است و همه پول ها به بانک های انگلیس و آمریکا می رود و دوباره از آنجا توزیع می شود. هنوز کمتر از 10 کشور بانک ملی دارند مثل ایران. استراتژی آمریکا، حذف بانکداری ملی در این 10 کشور است و به همین خاطر بانکداری ایران در معرض حمله است.

این تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: تحریم آمریکا علیه اقتصاد ایران درست درک نشده است. این تحریم ها بخشی از پروسه جهانی سازی مالی است و ارتباطی هم با رفتار ایران ندارد. ما اگر رفتار دیگری هم داشتیم بانک ها در معرض هجوم بودند.  وی افزود: ژاپن و اروپا 10 میلیون بشکه واردات خود را کم کرده اند. بازار واردات نفت 22 میلیون بشکه کوچک شد و دو میلیون بشکه سهم ایران از کوچک شدن بازار بود.  قطع صادرات نفت ایران ربطی به تحریم ندارد.

این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به کاهش خرید نفت آمریکا از عربستان گفت: صادرات روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه ای عربستان در ماه آوریل به آمریکا، به یک کشتی در ماه گذشته تقلیل یافته است. آنچه روی داده، درست مثل تحریم اقتصادی عربستان به وسیله آمریکاست که فقط اعلام نشده. در واقع، به طور خاموش، نانوشته و در سکوت و فضایی پر از راز و رمز، نفت عربستان توسط آمریکا تحریم شده است.

ادیب درباره راهکار کوتاه مدت خروج ایران از وضعیت اقتصادی فعلی تصریح کرد: به اندازه ای که در گذشته نفت تولید می کردیم اکنون گاز تولید می کنیم. با یک تفاوت که ما بلد بودیم نفت را به پول تبدیل کنیم اما بلد نیستیم گاز را به پول تبدیل کنیم اما ظرف سه سال آینده یاد می گیریم.