آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۲
هنر
۷
زیر آسمان فیروزه ای

اجرای گویندگی آنلاین مهتاب نصیرپور و منصور ضابطیان

گروه هنر: در برنامه هفته اول طرح مدرسه تابستانی که از روز گذشته آغاز شد، بازیگری تئاتر با مهتاب نصیرپور و گویندگی و اجرا از سوی منصور ضابطیان به صورت آنلاین و رایگان تدریس می شود.

در این طرح که به مدت پنج هفته ادامه دارد، دوره های آموزشی فرهنگی و هنری مختلفی پیش بینی شده است. استادان بنام هر حوزه در پنج جلسه مفاهیم پایه ای هر حوزه را در قالب ویدئوهای آموزشی برای گروه سنی نوجوان تدریس می کنند.

منصور ضابطیان درباره تاثیر آموزش های آنلاین بر مخاطبان نوجوان می گوید: «این دوره ها می تواند راهی پیش پای نوجوانان بگذارد تا علاقه خود را بشناسند و محک بزنند و نیز استعداد خود را کشف کنند. درواقع نباید توقع داشت مخاطب با دیدن پنج ویدئوی آموزشی در مدرسه تابستانی گوینده، بازیگر یا قصه نویس شود و هدف مدرسه تابستانی هم این نیست».

او با اشاره به شیوع ویروس کرونا و خانه مانی بسیاری از نوجوانان، هدف این دوره ها را رساندن محتوای مناسب آموزشی به نوجوانان سراسر کشور می داند تا بتوانند استعدادهای خود را بشناسند یا به شکل اولیه با حوزه مورد علاقه خود روبه رو شوند.

ضابطیان مزیت برگزاری این دوره ها را آنلاین و همچنین رایگان بودن آن عنوان و اضافه می کند: «برای من بسیار خوشحال کننده است که نوجوانی در یک روستای محروم و دور افتاده که امکان تجربه حضوری چنین دوره هایی را ندارد، از این طریق می تواند به چنین آموزش هایی دست پیدا کند و غایت آرزوی من این است که سال ها بعد یک نفر بگوید تجربه تماشای دوره شما در مدرسه تابستانی سال 1399 باعث شد مسیر زندگی من تغییر کند.

مهتاب نصیرپور که مدرس کارگاه نمایش است، درباره تجربه خود می گوید: «تجربه جالبی بود. برخلاف آنچه بنده در کارگاه های بازیگری خود برای هنرجویان می گویم و تجربه تدریس در مدرسه تابستانی، چون جلوی دوربین قرار گرفته بودم و مباحث به صورت منقطع ضبط می شد، شبیه یک تجربه سینمایی بود».

به گفته این مدرس بازیگری، هنرهای نمایشی جزء هنرهای جمعی است و برخلاف هنرهایی مانند قصه نویسی یا نوازندگی چندان نمی شود به صورت آنلاین آموخت؛ چون باید شما در کارگاه و در تعامل با دیگر هنرجویان و استاد تمرین کنید؛ اما هدف ما از این دوره آشنایی نوجوانان با اصول پایه ای بازیگری نمایش است.

نصیرپور درباره تجربه تدریس برای گروه سنی نوجوان هم می گوید: «کار با آنها بسیار سخت است؛ چون در ابتدای راه هستند و  درباره مسائل حساس و شکننده و نحوه تدریس به آنها درمقایسه با بزرگ سالان کاملا متفاوت است؛ اما از طرفی بسیار جذاب است؛ چون بهترین دوران برای آغاز هر کار هنری است و می تواند در آینده آنها تاثیر بسزایی داشته باشد». منصور ضابطیان نیز که سال ها سابقه تدریس گویندگی دارد، مانند نصیرپور معتقد است تجربه تدریس در مدرسه تابستانی تجربه جدید و جالب توجهی برایش بوده است. او که سابقه اجرا در برنامه های مختلف صداوسیما را دارد، ادامه می دهد: «در دوره های آموزش گویندگی شما با افرادی که سر کلاس نشسته اند، تعامل رودررو دارید و این برای اولین بار بود که من به این صورت تدریس می کردم».

در مدرسه تابستانی قرار است ویدئوهای آموزشی شامل بازیگری تئاتر، انیمیشن، گویندگی و اجرا، موسیقی، طنز، داستان نویسی، قرآن و فیلم سازی در اختیار مخاطبان قرار گیرد که در مجموع حدود 60 جلسه ویدئوی آموزشی در نظر گرفته شده است که در پنج هفته منتشر خواهد شد. مدرسه تابستانی از امروز، هفتم تیر، آغاز خواهد شد و در هفته اول از روز شنبه تا چهارشنبه در ساعت 10 صبح کارگاه نمایش از سوی مهتاب نصیرپور و محمد رحمانیان و از ساعت 16 دوره گویندگی و اجرا از سوی منصور ضابطیان تدریس خواهد شد.

علاقه مندان برای حضور در مدرسه تابستانی و تماشای دوره ها کافی است به وب سایت مدرسه تابستانی به نشانی www.tabestani99.ir یا صفحات مدرسه تابستانی در اینستاگرام، تلگرام و آپارات با شناسه tabestani99 مراجعه کنند.