آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۰
فناوری
۱۷
نبض بازار

قیمت های داغ در روزهای سرد بازار موبایل

زهره فراهانی

 این روزها بازار موبایل روزهای سوت و کوری را پشت سر می گذارد. اکثر افراد صبح که بیدار می شوند، بلافاصله پس از خواندن اخبار به چک کردن نرخ ارز به روز یا حتی به ساعت می پردازند چرا که اصناف به هر نوعی وابسته به قیمت دلار هستند و متاسفانه این روزها قیمت ها بالا و بالاتر می رود و دلهره ما نند غباری بر دل و زندگی افراد می نشیند، در این وانفسا سری به سایت های فروش آنلاین موبایل می زنم اما گزینه فروش و قیمت در بسیاری از سایت ها غیرفعال است که نشان از بلاتکلیفی میان خریدار و فروشنده دارد.

به بازار موبایل خیابان جمهوری نرسیده به پل حافظ رفتم ، مغازه ها و پاساژها یکی پس از دیگری خلوت است و فروشندگان سرگرم بازی با گوشی خود هستند با مغازه داران بسیاری صحبت کردم، از بالا رفتن قیمت ها و بازار متلاطم بسیار ناراحت و ناامید بودند. جوانی گوشی آیفون 11 پرومکس نشانم داد، گفت: دیروز 24 میلیون و 500 تومان بود اما امروز 31 میلیون و 500 تومان قیمت دارد با اینکه دلار 2000 هزار تومان گران تر شده یا آیفون سون، دیروز 5 میلیون و 500 تومان بود، امروز 6 میلیون و 800 تومان است. ما ترجیح می دهیم فروشی نداشته باشیم زیرا فردا صبح با قیمتی بالاتر به دست خریدار می دهیم.

 آن سوتر زن میانسالی خیره به ویترین مغازه هاست. او برای خرید گوشی شیائومی برای دخترش آمده، می گوید دیروز به قیمت 4 میلیون و امروز همان گوشی را به قیمت 5 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می رسد و من مانده ام که اگر امروز این گوشی را که به آن بشدت نیاز دارم خریداری نکنم روزهای آینده باید بابت آن به چه میزان هزینه کنم.

اکثر مغازه داران از فروش خودداری می کنند، زیرا فردا با لیست قیمت دیگری روبه رو هستند و نفروختن امروز را کاملا برای خود به صرفه می دانند و توصیه آنها به خریداران این است که اگر نیاز مبرم ندارید، خرید نکنید.  

یکی از فروشندگان که مرد میانسال با تجربه 17 ساله در خرید و فروش موبایل است در خصوص حال و روز این روزهای بازار موبایل می گوید: اگر امسال را با سال های گذشته مقایسه کنم باید بگویم وضعیت بازار بسیار بد است چون به نوعی بازار فروش ثبات ندارد.

من و تمام همکارانم سردرگم هستیم و صلاح را در این می بینیم که فروش را به روزهای دیگر موکول کنیم. فروشنده دیگر می گوید من و دیگر همکارانم ماهانه 6 تا 10 میلیون اجاره بها می پردازیم، حال که نمی توانیم دخل و خرج را به هم برسانیم چه کسی به داد ما می رسد؟