آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۳

مرکز بین المللی تجارت تخمین زد: زیان 126میلیارد دلاری اقتصاد جهان به دلیل کرونا

طبق اعلام مرکز بین المللی تجارت (آی تی سی) تخمین زده می شود اختلال جهانی ناشی از پاندمی کرونا در واردات تولیدکنندگان باعث ضرر 126 میلیارد دلاری شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، تحقیق جدید مرکز بین المللی تجارت (آی تی سی) نشان داد که تجارت بین المللی در 2019 افت کرده است و در اوایل 2020 با تاثیر پاندمی کرونا که از چین آغاز شد، این افت تشدید شده است.

طبق این تحقیق، صادرات چین در ماه فوریه 21 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، در حالی که این صادرات در ماه مارس اندکی بهبود یافت، اما پاندمی باعث شده بود که صادرات سایر کشورها به شدت افت کنند.

داده ها نشان داد که صادرات اتحادیه اروپا و آمریکا به ترتیب 8 درصد و 7 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته اند. در این گزارش هنوز تاثیر کامل پاندمی دیده نشده است، چرا که اغلب کشورهای جهان در ماه مارس و آوریل برای مقابله با کرونا محدودیت های قرنطینه ای وضع کردند و داده های کامل این ماه ها در این تحقیق نیامده است.

در این تحقیق مشخص شد که بسیاری از کشورهای در حال توسعه به علت تقویت دلار با مشکلات بیشتری روبه رو شده اند و این فشار رو به پایین بیشتری به تجارت بین الملل وارد می کند.

تعطیلی اقتصاد چین، اروپا و آمریکا به عنوان سه بازیگر اصلی زنجیره های تامین بین المللی و واردکنندگان اصلی مواد خام بیشترین تاثیر را بر تجارت جهانی داشته است. در نتیجه اختلال در زنجیره های تامین صادرکنندگان آفریقایی 2/4 میلیارد دلار ضرر می کنند که بیش از 70 درصد این ضررها مربوط به اختلال موقت در زنجیره تامین با اتحادیه اروپا است.

طبق اعلام آی تی سی سه مرکز تجارت جهان (چین، آمریکا و اتحادیه اروپا) 63 درصد واردات مربوط به زنجیره تامین جهانی را به عهده دارند. تخمین زده می شود اختلال جهانی در واردات تولیدکنندگان باعث ضرر 126 میلیارد دلاری شود. بیش از 55 درصد شرکت های کوچک و متوسط آسیب جدی دیده اند.