آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
جامعه
۵
محیط زیست

دستی در آتش سوزی جنگل ها در کار است

گروه اجتماعی: حدود یک ماه است که بخش هایی از جنگل ها و مراتع کشور در آتش می سوزند. ابتدا سهل انگاری گردشگران و برخی اختلافات محلی علت وقوع آتش بیان می شد اما حالا با وقوع 1100 مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور طی 3 ماه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها می گوید: از نظر ما درصدی از این آتش سوزی ها عمدی و دستی در کار است که ناکارآمدی سازمان های ذی ربط را نشان دهد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ علی عباس نژاد با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود 1100 مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است که حدود 300 مورد آن طی 10 روز اخیر رخ داده، اظهار کرد: از نظر ما درصدی از این آتش سوزی ها عمدی است و دستی در کار است که ناکارایی سازمان های ذی ربط را نشان دهد و حتی ممکن است بهره برداری های سیاسی هم پشت این موضوع باشد.

او افزود: تاکنون چندین نفر به اتهام آتش سوزی عمدی در جنگل ها و مراتع بازداشت شده اند و موضوع از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها درباره خسارت هایی که به مراتع و جنگل های کشور طی آتش سوزی های اخیر وارد شده است، گفت: گاهی اخبار نادرست در مورد میزان خسارت های آتش سوزی منتشر می شود.

به دلیل آنکه همچنان بخشی از عرصه های طبیعی کشور دچار حریق هستند ما نیازمند اقدامات کارشناسی بیشتر برای برآورد خسارات وارد شده هستیم اما در حال حاضر می توان گفت که طی یک هفته اخیر حدود 800 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی درگیر حریق بوده اند.