آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
تصویر روز
۸

به بهانه فیلم «شش زیرزمینی»

حقیقت، زیر بمباران نتفلیکس

احسان رشیدی

در سال های اخیر برخی بازیگران شیفته غرب به دنبال کسب شهرت و زندگی بهتر، سینمای غرب و هالیوود و نتفلیکس را برگزیده اند که در این مسیر متاسفانه در فیلم های سطح پایین، بازی های ضعیف و غیرقابل باوری را ارائه می دهند. فیلم «شش زیرزمینی» نیز یکی از این فیلم های ضعیف بازیگران کوچ کرده به غرب و آمریکا است.

 مقدمه

شش زیرزمینی به کارگردانی مایکل بی در سال 2019 پخش و به فروش 150 میلیون دلاری رسید. مایکل بی درساخت اکشن های مبالغه آمیز ید طولایی دارد، او در فیلم هایی مانند آرماگدون و ترانسفورمز 3 و حالا در فیلم 6 زیرزمینی نیز جبهه مقاومت را موردحمله قرار داده و تداوم این حملات به آرمان های مورد تایید و تاکید انقلاب اسلامی ایران ماهیت وی را به عنوان مهره تحت تسلط صهیونیزم بین الملل آشکار می سازد.

خلاصه فیلم

گروهی مزدور که در کشورهای مختلف کودتا می کنند، سعی دارند در کشور خیالی تورگستان یک کودتا برای مردم تحت ستم این کشور انجام دهند و آمریکا آنها را مسئول این کودتا کرده است، رایان رینولدز بازیگر نقش اول این سریال فرمانده این مزدوران به ظاهر خیرخواه سی آی ای است که سعی دارد کودتایی صلح آمیز به همراه برادر این دیکتاتور به نام مرات که پیمان معادی این نقش را ایفا می کند و به ظاهر طرفدار دموکراسی و آزادی کشور است را به انجام برساند، که در سکانسی مرات هم تبدیل به جاسوس سی آی می شود تا از دستورات اطاعت کند.

لیور راز بازیگر مشهور رژیم صهیونیستی در فیلم شش زیرزمینی نقش دیکتاتور بی رحم کشور فرضی خاورمیانه ای به نام «تورگستان» را بازی می کند.

بازی پیمان معادی از بدترین بازی های او در این چند ساله بازیگری اوست و از پس یک کار سفارشی نیز بر نیامده است، «پیمان معادی» بازیگر دوتابعیتی که در جشنواره فجر سال قبل نیز برنده سیمرغ بلورین شد ایفاگر نقش مرات برادر این دیکتاتور است که طرفدار آزادی، دیپلماسی و دموکراسی است، بازی ها به شدت اغراق آمیز بوده و حتی جایی برای دفاع در بین منتقدان خارجی نیز نگذاشته است.

هدف شش زیرزمینی

یکی از اهداف فیلم «شش زیرزمینی» فروش بالا بود که به آن دست پیدا کرد و در باقی زمینه ها مانند بازی و فیلمنامه و فیلمبرداری با یک فاجعه روبرو هستیم، دروغ پردازی درباره سوریه و کلاه سفیدها و در مجموع یک اکشن بی سر و ته را به فیلم تبدیل کردن از اهداف اصلی مایکل بی کارگردان «شش زیرزمینی» است، اما حداکثر تلاش کارگردان تقلیدی سطح پایین از فیلم «ددپول» است. نقش اول مرد نیز با بازی رایان رینولدز (بازیگر نقش ددپول) در این فیلم و همراه نویسنده ددپول شباهت این شخصیت به ددپول را بیشتر و مزحک تر می کند چون در آن فیلم قابل توجیه بود ولی اینجا شخصیت رایان رینولدز از شخصیت کمدی و کمیک به شخصیتی مسخره و مزحک تبدیل شده است.

وطن پرستی یا خیانت

در یک نگاه مایکل بی را می توان کارگردان آمریکایی وطن پرست نامید، اما پیمان معادی به کدامین پرچم پایبند است؟ کشوری که به او 10 دقیقه بازی ضعیف، در نقش مهره دست آموز آمریکایی ها داده می شود یا کشور ایران؟

پیمان معادی در سینمای ایران با ارائه بازی های قابل قبول نشان داد که بازیگری با استعداد است ولی این استعداد توسط سیستم مافیایی هالیوود هرز رفت و متاسفانه در کارهای نتفلیکس حضور کوتاهی هم داشت، او در نقش های یک خائن به کشور خود و یک تروریست در بعضی فیلم ها ظاهر می شود؛ بازیگران ایرانی که تابعیت دوم می گیرند مجبورند به پرچم کشور دوم و قوانین آن پایبند باشند و پیمان معادی نیز به پرچم آمریکا مجبور است وفادار باشد.

کودتای آمریکایی در تورگستان

شخصیت یکی از مامورین سی آی ای شباهت زیادی با هیلاری کلینتون دارد که مرات (پیمان معادی) را در یک منطقه اسیر و توجیه می کنند تا او از عوامل آمریکا در تورگستان باشد و در اجرای کودتای آمریکایی در تورگستان با آنها همکاری کند، آمریکا با افتخار اعتراف به دخالت در کشورهای دیگر می کند و این کودتا را نوعی انسان دوستی جلوه می دهد که یک دیکتاتور بد را بیرون و یک رئیس جمهور مورد نظر آمریکا را جایگزین آن می کند.

شبیه سازی سوریه

اوج دروغ پردازی مایکل بی و کمپانی نتفلیکس در سکانس بمباران شیمیایی مردم تورگستان است. در یک سکانس که بمب شیمیایی توسط دولت محلی بر سر مردم تورگستان در یک اردوگاه آوارگان ریخته می شود آمریکایی ها با یک ماسک کودک تورگستانی را نجات می دهند.

 آنها می خواهند این بمباران را به استفاده دروغین سوریه از سلاح شیمیایی و خدمات جعلی کلاه سفیدها تشبیه کنند و زمینه را برای ایجاد امواج دنباله دار دروغ پردازی فراهم کنند.

واقعیت کلاه سفیدها چیست؟

روسیا الیوم گزارش داده بود: مرکز آشتی ملی روسیه در سوریه دوشنبه شب اعلام کرد که اطلاعاتی را درخصوص همکاری گروه «کلاه سفیدها» با تروریست های «جبهه النصره» برای انجام عملیات شیمیایی ساختگی در ادلب دریافت کرده است.

مرکز روسی افزود: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد، عناصری از گروه کلاه سفیدها با حمایت تروریست های جبهه النصره در تدارک استفاده از مواد سمی جهت انجام حملات شیمیایی جدید ساختگی هستند.

مرکز آشتی طرف های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که این حمله شیمیایی جعلی این بار قرار است در روستای «معاره الارتیق» استان حلب که جزو مناطق کاهش تنش ادلب محسوب می شود، صورت بگیرد.

مرکز روسی فاش کرد که یک تیم 15 نفره از عناصر کلاه سفیدها اول فوریه وارد منطقه ادلب شده تا با همدستی عناصر تروریستی جبهه النصره این اقدام تحریک آمیز را انجام دهد.

طی سال های اخیر، گروه کلاه سفیدها با همکاری تروریست ها چند بار برای صحنه سازی حملات شیمیایی تلاش کرده اند که از جمله آن می توان به حملات شیمیایی جعلی شهر «خان شیخون» در ادلب در چهارم آوریل سال 2017اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، تروریست ها روز دوشنبه حدود 400 لیتر مواد شیمیایی را از انبار زیرزمینی کلاه سفیدها برداشته و به مکان ویژه فیلمبردای از حملات جعلی منتقل کردند تا با استفاده از این مواد، دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه ساکنان محلی متهم کنند.

رویکرد جشنواره فجر در برابر سلبریتی های تحریم کننده جشنواره

در جشنواره فجر 98 با رویکرد جایزه دادن به تحریم کنندگان جشنواره فجر آغاز شد و سیمرغ بهترین بازیگر به پیمان معادی تحریم کننده جشنواره فجر داده شد که زحمت آمدن به جشنواره و دریافت جایزه را به خود نداد و هیچ جشنواره ای این گونه توهین را تحمل نمی کند، جشنواره ای که با نام فجر انقلاب زینت داده شده، می بایست به اصول بدیهی فلسفه پیدایش جشنواره انقلابی فجر پایبند باشد و حفظ شان و جایگاه آرمانی جشنواره در اجرای مراسم، انتخاب داوران، اهدای جوایز و... نصب العین گردانندگان این رویداد مهم باشد.

جمع بندی

بازیگران ایرانی که در هالیوود و نتفلیکس به بازی گرفته می شوند معمولا نه تنها به عنوان نقش مکمل بلکه در نقش دست چندم در فیلم های ضعیف و فیلمنامه های سطحی حضور می یابند؛ معمولا هم نقش تروریست به بازیگران ایرانی داده می شود و درصورتی که در ایران سلبریتی بوده و برای هرچیزی اظهار نظر می کردند و به هالیوود و نتفلیکس که می رسند حداکثر به 10 دقیقه نقش فاجعه بار که از 10 نمره سه را می گیرند راضی می شوند. این غرب زدگی لطمه بدی به عملکرد بازیگران ایرانی وارد نموده، گرچه این بازیگران بازی در نتفلیکس و آمریکا را افتخار می دانند. جالب تر اینکه برخی نشریات ایرانی فیلم «شش زیرزمینی» را به عنوان فیلم پیمان معادی مطرح کردند در حالی که وی نقش کلیدی در فیلم ندارد و کل بازی معادی به 10 دقیقه نمی رسد. او در نقش کوتاه خود وظیفه دارد کودتایی آمریکایی را علیه برادر دیکتاتور خود به عنوان عنصر جایگزین به وسیله نیروهای آمریکایی انجام دهد و به اصطلاح آزادی را برای مردم تورگستان به ارمغان بیاورد! نکته قابل تامل شباهت های موضوع و شخصیت های فیلم به سوریه است و سازندگان فیلم تلاش ناموفقی را در مسیر جنایت های اربابان خود در منطقه غرب آسیا و هموار نمودن تداوم آن به نمایش گذاشته اند، تمام این دروغ پردازی ها یک نمایش تبلیغاتی برای تخریب محور مقاومت و دولت بشار اسد است.