آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۹
خارج از مرزها
۱۵

خبر کوتاه

ارتقای سیستم راستی آزمایی خودکار توییتر

توییتر اعلام کرده، سیستم راستی آزمایی خودکار برای مشخص کردن پست هایی با نظریه های جعلی ارتباط ویروس کرونا و 5G را ارتقا می دهد. به گزارش انگجت، توییتر می داند سیستم این شبکه اجتماعی برای راستی آزمایی خودکار پست های حاوی کلید واژه 5G و ویروس کرونا کمی سختگیرانه عمل می کند و تصمیم دارد این روند را اصلاح کند.این شبکه اجتماعی تعهد کرده تا دقت سیستم برچسب زنی و راستی آزمایی را ارتقا دهد تا توییت های کمتری فقط به دلیل وجود کلید واژه های مذکور برچسب دریافت کنند.طبق بیانیه توییتر، این شرکت مشغول توسعه «قابلیت های خودکار جدید» است که روی موضوعیت توییت ها تمرکز می کند. البته هنوز مشخص نیست این سیستم چه زمانی ارتقا می یابد.این در حالی است که کاربران توییتر به دلیل برچسب زنی تعداد انبوهی از توییت های غیرمرتبط با نظریه های جعلی ارتباط ویروس کرونا و 5G اعتراض کرده اند.هر چند این رویه به کاربران خسارتی نزده اما ارزش سیستم راستی آزمایی توییتر را کمتر کرده است.

 ضرر 76 میلیون دلاری فیس بوک

طبق تحلیل های کارشناسان بایکوت تبلیغاتی فیس بوک 76 میلیون دلار به آن خسارت می زند. به گزارش تلگراف، بایکوت تبلیغات فیس بوک از سوی شرکت ها احتمالا 76 میلیون دلار به این شبکه اجتماعی خسارت وارد کند. این در حالی است که بسیاری از شرکت های بزرگ نیز تصمیم به بایکوت فیس بوک گرفته اند تا اعتراض خود نسبت به قوانین ضعیف آن علیه نفرت پراکنی را نشان دهند.کوکاکولا، هوندا، شکلات هرشی و آنلیور همگی اعلام کرده اند، تبلیغات خود در فیس بوک را متوقف می کنند یا از بودجه تبلیغاتی مربوط به امریکا در فیس بوک و اینستاگرام کاهش دهند.طبق تحلیل های شرکت «پثماتیکز» (Pathmatics) باتوجه به گستره وسیع بایکوت شرکت ها، فیس بوک در سال جاری با میلیون ها دلار خسارت روبه رو می شود. همچنین اگر فیس بوک تبلیغات شرکت «پروکتر و گمبل» را نیز به دلیل بایکوت از دست بدهد، خسارت آن به 255 میلیون دلار نیز می رسد. این شرکت بزرگ ترین مشتری تبلیغاتی فیس بوک است. در همین راستا کارشناسان تخمین می زنند حدود 56 میلیارد دلار از ارزش این شبکه اجتماعی کاسته شود.این روند سبب شده تا فیس بوک اعلام کند،گروه وسیع تری از محتوای نفرت پراکنانه را در تبلیغات خود ممنوع می کند. در همین راستا مارک زاکربرگ، مدیر ارشد اجرایی این شرکت اعلام کرده، فیس بوک برچسب هایی به پست های خبرسازی می افزاید که قوانین پلتفرم را افزایش می دهد.

جریمه 18.5 میلیون دلاری تلگرام

تلگرام به دلیل نقض قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا توافق کرده، جریمه ای 18.5 میلیون دلاری بپردازد و سرمایه جمع آوری شده را به افراد برگرداند.

به گزارش رویترز، تلگرام برای رفع اتهامات درباره ارایه یک توکن ثبت نشده، توافق کرده مبلغ 1.2 میلیارد دلار سرمایه جمع آوری شده را به سرمایه گذاران برگرداند و علاوه بر آن جریمه ای 18.5 میلیون دلاری به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده امریکا بپردازد.  «توکن» به سهام دیجیتال یک شرکت گفته می شود که به عنوان جذب سرمایه برای پروژه مدنظر عرضه می شود. این نهاد قانونگذاری در اکتبر 2019 میلادی ارایه توکن دیجیتال این پیام رسان را متوقف کرد. در واقع کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا مانع از توزیع و فروش توکن های رمزارز گرام تلگرام در امریکا شد زیرا تلگرام با فروش 2.9 میلیارد «گرام» به سرمایه گذاران جهانی، سرمایه لازم برای کسب و کارش را فراهم کرده بود.  طبق بیانیه این کمیسیون، دادگاه نیز شرایط تسویه اتهامات علیه تلگرام و شرکت زیرمجموعه صادرکننده بلاکچین «تن» را پذیرفته است. این درحالی است که تلگرام تاکنون اتهامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا را رد یا تایید نکرده است. از سوی دیگر از آنجا که تلگرام به دلیل دخالت دادگاه نتوانست ارز دیجیتال خود را در مهلت تعیین شده، عرضه کند اکنون باید سرمایه های جمع آوری شده را به خریداران برگرداند.  طبق بیانیه کمیسیون ارز و اوراق بهادار امریکا در اکتبر 2019 میلادی، تلگرام به 171 خریدار اولیه از سراسر جهان 2.9 میلیارد رمزارز گرام فروخته و در این فرآیند به 1.7 میلیارد دلار سود دست یافته است. همچنین تلگرام با خودداری از ثبت برنامه عرضه این ارز دیجیتال در اداره این کمیسیون، قانون اوراق بهادار را نقض کرده است.

 باج 1.14 میلیون دلاری دانشگاه کالیفرنیا به هکرها

مسوولان دانشگاه کالیفرنیا بعد از یک حمله باج افزاری به زیرساخت های دیجیتال این دانشگاه مجبور به پرداخت باجی به مبلغ 1.14 میلیون دلار شدند.

به گزارش بلومبرگ، هکرها با رمزگذاری داده های ذخیره شده روی سرورهای دانشکده پزشکی این دانشگاه آنها را غیرقابل دسترس کردند سپس از دانشگاه خواستند برای قفل گشایی از داده های محبوس شده باج پرداخت کند.

داده های قفل شده مربوط به تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا روی ویروس کرونا و راه های مقابله با آن بود و از همین رو دسترسی به این اطلاعات برای محققان و مسوولان دانشگاه حیاتی بود. پس از آنکه تلاش های کارشناسان امنیت سایبری دانشگاه و پیمانکاران خارج از دانشگاه برای حل این مشکل به نتیجه نرسید، دانشگاه کالیفرنیا مجبور به پرداخت باج شد.

دانشگاه کالیفرنیا بیانیه ای در این زمینه صادر و تصریح کرده: داده های رمزگذاری شده از اهمیت زیادی برای فعالیت های دانشگاهی برخوردار بودند و دسترسی به آنها به نفع عموم مردم بود. لذا دانشگاه تصمیم سختی گرفت و بخشی از باج موردنظر هکرها را پرداخت.

نفوذ هکرها به سرورهای دانشگاه کالیفرنیا در تاریخ اول ژوئن کشف شد و اگرچه بعد از شناسایی از تداوم آن جلوگیری شد اما هکرها موفق شدند، باج افزاری به نام نت واکر را برای قفل کردن داده ها روی سرورهای دانشگاه ذخیره کنند.

دانشگاه کالیفرنیا مدعی شده، ارزش داده های احیا شده بیش از 1.14 میلیون دلار است و هکرها بعد از دریافت پول،کلید احیای فایل ها و کپی تمامی اسناد به سرقت رفته را دراختیارشان گذاشته اند.