آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۳

هدیه تلخ برای سالگرد تولد پرس تی وی

محمدپارسا نجفی

حکایت غریبی است؛ هنگامی خبر قطع انتشار شبکه پرس تی وی از ماهواره گالکسی19 به دلیل پرداخت نشدن بدهی ارزی مطرح شد که نزدیک به سالروز تاسیس آن بود.

پرس تی وی در 11 تیر ماه 1386 شروع به فعالیت کرد و در آستانه تیرماه 1399 پخش ماهواره ای این تلویزیون زنده خبری که به زبان انگلیسی در گستره جهانی فعالیت می کند به دلیل تخصیص نیافتن بودجه مصوب قانونی برای صداوسیما و معاونت برون مرزی، از گالکسی 19 که آمریکای شمالی و مرکزی را پوشش می دهد، متوقف شده است. خبری بسیار بد، هم برای بخش فرهنگ هم برای دیپلماسی ایران و هدیه تلخی که مسئولین مباحث تخصیص و تزریق بودجه ارزی صداوسیما در ایام تولد مهم ترین رسانه بین المللی اش به آن داد.

مگر نه این است که شبکه هایی مانند پرس تی وی سخنان رئیس جمهور ایران و هیئت دولت به ویژه مقامات وزارت خارجه را برای مردم کشورهای دیگر منتشر می کنند. مگر نه این است که باید شبکه هایی در مقابل خیل عظیم رسانه های مخالف دولت ایران، حاضر باشند تا حقایق را منتشر کنند پس چرا این مدافعان فرهنگی در جبهه برون مرزی باید از داخل سرزمین پدری خود نیز متحمل بی مهری و کم لطفی قرار گیرند.

این گونه حمایت وارونه از رسانه ای که در خط مقدم دفاع از ایران قرار دارد بسیار شگفت انگیز است. در حال حاضر بسیاری از تحولات بین المللی که برای ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است روی می دهد و این زمانی است که باید مواضع ایران و حقیقت بسیاری از مسائل برای جهان اطلاع رسانی شود. اما با کدام ابزار و رسانه؟

بازه زمانی مهم

مسئله مکانیسم ماشه در برجام و نیز تلاش کاخ سفید برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، حتی بازگشت به شرایط فصل هفتم منشور ملل متحد که خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی و صدالبته شخص ترامپ بود از این موارد است.

دقیقا در همین بازه زمانی قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ضد ایران صادر می شود. دقیقا در زمانی ابزار رسانه ای ایران متوقف می شود که ایران برای تبیین نظرات خود و ایجاد اقناع در میان ملت های دیگر بیشترین نیاز را به آن رسانه دارد.

همچنین حوادث اخیر منطقه که در هفته های اخیر سیر سریعی به خود گرفته و تحولات روزانه در کشورهای عراق، لیبی، سوریه، یمن و... دلیل مهمی است برای حضور رسانه ای ایران اما در غیاب شبکه های برون مرزی چه کسی می تواند به آن مسائل بپردازد؟

از یاد نمی بریم که پرس تی وی در جریان جنبش 99 درصدی در آمریکا 4 خبرنگار فعال در آمریکا داشت که به طور کامل و گسترده، از دل مردم آمریکا به انعکاس رویدادهای آن می پرداخت. حالا تظاهرات نژادپرستی در آمریکا در جریان است و پرس تی وی به لطف مسئولینی که باعث انباشته شدن بدهی و به تاخیر افتادن حقوق خبرنگاران شده اند، حتی یک خبرنگار هم برای پوشش اتفاقات آمریکا ندارد، هرچند که از پا ننشسته و با پخش تصویر و بحث های کارشناسی، کار رسانه ای خود را پیش می برد.

جالب تر اینکه در همین شرایط امکان دریافت پرس تی وی در آمریکا از طریق گالکسی 19 هم از دست رفت و این سوال را بی پاسخ گذاشت که سوای اهمیت ذاتی و ارزش خبری بالای اتفاقات آمریکا، اگر تحولاتی که این روزها در آمریکا روی می دهد، در ایران روی می داد، آمریکا و انگلیس، پخش شبکه های بین المللی شان مثل بی بی سی فارسی و... بر روی ایران را به راحتی از دست می دادند؟

ضربه مهلک از داخل

با کمی دقت می توان دریافت از میان آن همه رسانه های رنگارنگ خبری در سطح جهان به ویژه آن دسته از تلویزیون های زنده خبری که به زبان انگلیسی برای کشورهای حوزه تمدنی غرب فعالیت می کنند تنها و تنها شبکه پرس تی وی مغضوب قدرت های استیلاگری مانند انگلیس و آمریکا قرار داشته است.

در گذشته گروه های وابسته به لابی های صهیونیست در انگلیس و آمریکا تلاش می کردند تا با قطع برنامه های پرس تی وی از ماهواره های غربی، بستن دفاتر این شبکه، اعمال فشار به خبرنگاران برای همکاری نکردن و مسدود کردن حساب های بانکی و نیز اکانت های فضای مجازی، حتی بازداشت بی دلیل خبرنگار این شبکه در آمریکا تا حد امکان صدای ایران را ساکت کنند اما با همه آن کارشکنی ها، بازهم پرس تی وی و دیگر شبکه های برون مرزی توانستند با حداقل امکانات و کمترین میزان از بودجه، راه خود را ادامه دهند و در طلایه شبکه هایی آلترناتیو در سطح جهان به چشم آیند.

اکنون همان وظیفه برای متوقف کردن شبکه های برون مرزی را برخی در داخل با قطع ناگهانی و بدون منطق بودجه ارزی صداوسیما و معاونت برون مرزی ادامه دادند و البته این بار دیگر موفق شده اند. اگر این رویه ادامه یابد و سنگرهای رسانه ای ایران یک به یک به دشمن تقدیم شود، طنین صدای ایران در جهان رو به فرود خواهد رفت.

قطع انتشار امواج پرس تی وی این بار نه به دلیل سانسور غربی ها بلکه به خاطر سهل انگاری مسئولان در تخصیص بودجه ارزی موجب شده تا زمینه خشنودی رسانه های استکباری در انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی فراهم شود. البته تلویزیون هایی مانند بی بی سی باید هم خشنود باشند چرا که رقیب سرسخت از میدان خارج شده است.

بی بی سی فراموش نمی کند که در ایام جنگ غزه مردم لندن را علیه خود شوراند و صدای اعتراض آنان که می گفتند چرا رسانه ای که با مالیات آنها اداره می شود، داستان غزه را بازگو نمی کند و مردم بریتانیا باید اخبار واقعی را از پرس تی وی دنبال کنند، بلند شد.  در آن مقطع، کینه توزی مزمن روباه پیر از درخشش پرس تی وی، با ماجرای آفکام، به محدود کردن پرس تی وی انجامید و حالا کار دشمن را خودی ها تکمیل کرده اند و شبکه هایی که در فراسوی مرزها در حال پاسداری از ایران هستند از داخل کشور خود ضرباتی مهلک دریافت کرده اند. الکوثر از یوتل ست، سحر اردو از پاک ست، پرس تی وی و آی فیلم انگلیسی از گالکسی 19 و آی فیلم انگلیسی از پاک ست قطع شدند و پخش اف ام رادیو دری در افغانستان متوقف شد. حتی با پرداخت بودجه این شبکه ها باز هم جبران این همه خسارت به سختی ممکن خواهد بود. گذشته از خسارتی که توقف انتشار پرس تی وی در تبیین مواضع ایران برای جهان خواهد گذاشت، بازگشت مجدد این شبکه به مدار اعتبار رسانه ای سابقش کار آسانی نخواهد بود.