آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
شهرستان ها
۷

کارگران هپکو از مشخص نبودن وضعیت این شرکت رنج می برند

رئیس شورای کارگری شرکت هپکو اراک گفت: کارگران از نامشخص بودن وضعیت هپکو رنج می برند و از مسئولان انتظار دارند به دنبال حل مشکلات شرکت باشند.

رضا عبدلی اظهار کرد: با توجه به واگذاری بلوک سهام هپکو به ایمیدرو هنوز این مسئله به نتیجه نهایی نرسیده و تکلیف شرکت مشخص نیست که زیر نظر سازمان خصوصی سازی هستیم یا ایمیدرو به طوری می توان گفت در وضعیت برزخ قرار گرفته ایم.

وی ادامه داد: سازمان خصوصی سازی می گوید به ایمیدرو واگذار کرده است و ایمیدرو هم عنوان می کند که واگذاری قطعی است و باید مصوبه هیئت وزیران برای آنها ابلاغ شود و تاکنون از این مصوبه خبری نیست.

رئیس شورای کارگری شرکت هپکو اراک بیان کرد: ما نتیجه این مسائل را از طریق وزارت صنعت پیگیری می کنیم و در مجموع وظیفه کارگر پیگیری این مسائل نیست که چه کسی سهام دار است بلکه مدیرعامل خود وظیفه دارد کار برای شرکت بیاورد، ضمانت نامه بانکی برای قراردادها دریافت کند که متاسفانه مدیریت نیز پاسخ هایی مبنی بر عدم پاسخگویی سازمان خصوصی سازی و همکاری نکردن ایمیدرو را مطرح می کند.

عبدلی با بیان اینکه پیش از قرار گرفتن زیر نظر سازمان خصوصی سازی بسیاری از اقتصاددانان، وزرا و... علت نافرجامی های شرکت هپکو را زیر نظر بخش خصوصی بودن، عنوان می کردند، گفت: پس از آن قرار شد که سهام این شرکت زیر نظر دولت باشد. اخیرا (68 نفر) از نمایندگان کنونی در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کردند که نباید این کار انجام شود که در این راستا به نمایندگان استان نامه ای مبنی بر بررسی وضعیت شرکت هپکو ارسال شد که اکنون که سهام هپکو به دولت بازگشته برای بازگشت این صنعت به چرخه تولید تلاش کنند تا شاهد سنگ اندازی های مجدد و واگذاری این شرکت به بخش خصوصی نباشیم.

وی در خصوص وضعیت پرداختی حقوق کارگران اظهار کرد: کارگران تنها حقوق فروردین را دریافت کردند و حقوق 2 ماه اردیبهشت و خرداد ماه نیز به آنها پرداخت نشده است. هربار این مسئله را از سوی مدیرعامل وقت شرکت پیگیری کردیم وعده پرداخت مطرح می شود که تاکنون هم خبری نشده است.

رئیس شورای کارگری شرکت هپکو اراک افزود: هرچند معوقه بخشی از حقوق های 95، 96 و 97 نیز به تعدادی از پرسنل پرداخت نشده است.

به گفته عبدلی پس از گذشت شش ماه از روی کار آمدن مدیرعامل وقت کار چندانی از سوی وی مشاهده نشده است و تنها 10 غلتک پیش از عید وارد شرکت شده و 10 غلتک نیز اکنون در خط مونتاژ قرار دارد. عملا چیزی تحت عنوان سفارش ساخت قطعات در شرکت نیامده است.

عبدلی عنوان کرد: برای ساخت 2 هزار و 400 دستگاه ماشین آلات توسط هپکو نزدیک به سه سال است که مطرح شده و تاکنون چیزی اتفاق نیفتاده است.