آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
حوادث
۱۲

هشدار

تیراندازی های مرگبار در مراسم عزا و عروسی : رسمی قدیمی که جان می گیرد

گروه حوادث/ یکی از رسوم سنتی و محلی که از سالیان قبل در برخی شهرهای کشورمان در مراسم عزا و عروسی اجرا می شود تیراندازی با سلاح گرم است. اما همین رسم قدیمی تاکنون جان افراد بسیاری را گرفته و همچنان نیز باعث قتل ناخواسته میهمانان این مراسم می شود. هرچند اجرای این رسم خطرناک به عنوان بخشی جدا نشدنی از مراسم محلی محسوب می شود اما برخی سهل انگاری ها و بی تجربگی ها اتفاقات جبران ناپذیری به بار می آورد.

در همین رابطه سرهنگ «شهاب امینی» رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا اظهار داشت: اسلحه وسیله خطرناکی است که به هیچ وجه نباید آن را در دسترس افرادی که آموزش های لازم را برای استفاده از آن ندیده اند بویژه کودکان و نوجوانان قرار داد. موارد متعددی وجود دارد که افراد به دلیل سهل انگاری، غفلت و ضعف مهارت های لازم در حمل، نگهداری و استفاده صحیح از اسلحه گرم، قتل ناخواسته نزدیکان و افرادی که در آن مراسم حضور دارند را رقم زده اند.

وی افزود: دارندگان سلاح می بایست از نگهداری فشنگ و اسلحه در یک مکان نا ایمن پرهیز کرده و حتما در حمل، نگهداری و استفاده از آن در معابر و مکان های تجمع نیز نکات حفاظتی و مراقبتی لازم از جمله نصب قفل ماشه را مورد توجه قرار دهند.

سرهنگ امینی با بیان اینکه تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح های گرم جرم محسوب می شود؛ تصریح کرد: البته پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه ای بر فرهنگ سازی، آموزش و همکاری سایر نهادها و دستگاه های مسئول داشته و بر این باور است که می توان سایر رسوم پسندیده اقوام ایرانی را جایگزین رسم تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

کلاهبرداری با پیش پرداخت خرید اینترنتی

گروه حوادث/ رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به پرداخت بیعانه در خریدها و آگهی های اینترنتی هشدار داد.سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: در مواردی مشاهده شده که برخی افراد سودجو اقدام به انتشار آگهی مربوط به فروش کالا یا ارائه خدماتی خاص در شبکه های اجتماعی یا برخی از سایت های انتشار آگهی کرده و مبلغی که برای آن اعلام می کنند کمتر از مبلغ معمول است. همین موضوع سبب می شود تا کاربران تصور کنند با موردی استثنایی روبه رو شده و برای خرید آن عجله کنند اما افراد سودجو با این ترفند از کاربر می خواهند تا مبلغی را به عنوان بیعانه به حساب آنان واریز کند که بعد از این اقدام دیگر پاسخ مالباخته را نمی دهند.این مقام انتظامی به شهروندان هشدار داد تا پس از انتخاب کالا یا خدمات مورد نظرشان در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، بدون اطلاع از هویت فروشنده و واقعی بودن کالاها، اقدام به پرداخت بیعانه نکنند و حتما قبل از هرگونه واریز وجه، از صحت آگهی و هویت آگهی دهنده مطمئن شوند و مبلغ را پس از رویت و تحویل کالا پرداخت کنند. از این رو لازم است که شهروندان توجه داشته باشند که پس از دریافت کالا از فروشنده حتما رسید آن را دریافت کنند تا اگر کالا، معیوب یا مسروقه بود بتوانند فرد فروشنده را به مراجع قضایی معرفی کنند.