آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

با دستور مادورو امروز نماینده اتحادیه اروپا از ونزوئلا اخراج می شود

رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به تحریم 11 مقام این کشور توسط اتحادیه اروپا، دستور اخراج سفیر اتحادیه از خاک کشورش را صادر کرد.

«نیکلاس مادورو» به «ایزابل پدروسا» 72 ساعت مهلت داد، خاک ونزوئلا را ترک کند. مهلت مذکور امروز پایان می یابد. این تصمیم تنها چند ساعت پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه 11 مقام ونزوئلا وضع کرده بود.

رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به اعمال این تحریم ها گفت: «آنها اصلا که هستند که بخواهند با تهدید، سلطه خود را اعمال کنند؟ واقعا که هستند؟ دیگر کافی است! من به همین دلیل، تصمیم گرفتم 72 ساعت به سفیر اتحادیه اروپا برای ترک کشورمان مهلت بدهم.»

مادورو تاکید کرد که کشورش هواپیمایی در اختیار رئیس هیئت دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای خروج از ونزوئلا خواهد گذاشت. ونزوئلا به علت شیوع ویروس کرونا، تمام پروازهای تجاری را لغو کرده است.

 آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته اند. این در حالی است که مادورو بر اساس رای مردم، قدرت را به دست گرفته است.

اتحادیه اروپا اولین بار، سال 2017 میلادی تحریم هایی را علیه ونزوئلا وضع کرده بود. پیش از آن، اعمال تحریم توسط اتحادیه اروپا علیه کشورهای آمریکای جنوبی، سابقه نداشته است.