آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
سیاست گذاری
۶

بررسی آمار مبتلایان و فوتی ها در ایران نشان می دهد: علامت هشدار در بیماران بدحال

دنیای اقتصاد : آمارهای مبتلایان و فوتی ها نشان می دهد که تعداد بیماران با وضعیت شدید در ایران به رقم 3049 نفر رسیده است. این رقم بیشترین سطح از ابتدای اردیبهشت ماه است، این موضوع می تواند علامت هشداردهنده ای برای مدیریت وضعیت بیمارستان ها در کشور باشد، زیرا به طور معمول ظرفیت مراقبت از بیماران در کشور محدود است و این روند صعودی باعث می شود که فشار برکادر درمان بیشتر شود.

از سوی دیگر، بالا بودن میزان بیماران بدحال باعث ایجاد صف در بستری شدن می شود، در نتیجه امکان دارد که آمار فوتی ها روند صعودی به خود بگیرد. نکته سوم اینکه افزایش میزان بیماران شدید باعث می شود که ظرفیت اکثر بیمارستان ها به بیماران کرونایی تخصیص یابد و در نتیجه دیگر بیماران از خدمات کرونایی محروم شوند. در نتیجه لازم است که سیاست های مناسب برای کنترل این روند در شهرهایی که وضعیت نامناسب دارند، ایجاد شود. بررسی آمارهای جهانی نشان می دهد با اینکه درحال حاضر حدود 4 ماه و 10 روز از روند بیماری در ایران می گذرد، اما سطح بیماری در کشور به شکل قابل توجهی کنترل نشده و در نتیجه درحال حاضر ایران پس از کشورهای آمریکا، هند و برزیل بیشترین میزان بیماران بدحال را دارد. این رقم برای ایتالیا که تقریبا همزمان با ایران درگیر این بیماری شده بود،به رقم 92 نفر کاهش یافته است. حال سوالی که مطرح است اینکه ایتالیا چطور توانسته با سیاست های مناسب میزان بیماران بدحال خود را کاهش دهد و به سطح دو رقمی برساند، اما ایران که حتی زودتر از ایتالیا درگیر کرونا شده، هنوز هم از نگاه های شاخص هایی نظیر «میزان ابتلای روزانه»، «میزان مرگ ومیر روزانه» و «بیماران بدحال» در صدر جدول قرار گرفته است. یکی از موضوعاتی که می تواند به این سوال پاسخ دهد، اینکه ایران بسیار زودتر از دیگر کشورها محدودیت های فاصله گذاری اجتماعی را کمرنگ کرد، تا کسب وکارها آسیب کمتری ببینند. بسیاری از کشورها با توجه به ذخایر ارزی مناسب و داشتن روابط مناسب با نهادهای جهانی توانسته اند وام های قابل توجهی دریافت کنند، اما ایران به دلیل تحریم های اقتصادی نه تنها نتوانست از کمک های جهانی بهره ببرد، بلکه درحال حاضر منابع مالی حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی، در کشورهای دیگر، حبس شده است. در نتیجه از نظر اقتصادی ایران در تنگنا قرار گرفته بود و چاره ای جز کاهش محدودیت های اجتماعی نداشت. در واقع به نظر می رسد که سیاست گذار در دوراهی شیوع بیشتر کرونا یا تنگنای بیشتر اقتصادی، گزینه نخست را به ناچار انتخاب کرده است. نکته نگران کننده اینکه انتخاب گزینه اول، شاید در نهایت به گزینه دوم یعنی تنگنای بیشتر اقتصادی منجر شود.

زیرا در صورتی که آمارها به شکل غیرقابل کنترلی افزایش یابد، وضعیت به قبل باز خواهد گشت در نتیجه باید تعطیلی های گسترده ای صورت گیرد. این چرخه معیوب، تا زمانی که کنترل نشود و نرخ شیوع بیماری به حداقل نرسد، در نتیجه به اقتصاد کشور نیز آسیب خواهد زد.

کاهش جزئی آمار مبتلایان و فوتی ها

میزان مبتلایان روزانه در روز گذشته به رقم 2457 نفر رسیده است، رقم کل مبتلایان ایران تا روز گذشته به رقم 227 هزار و 662 نفر رسیده است.

از سوی دیگر، آمارها نشان می دهد که میزان مرگ ومیر روزانه نیز در ایران به رقم 147 نفر برسد در نتیجه میزان کل فوتی ها به رقم 10 هزار و 817 نفر رسیده است. با این آمار میزان مبتلایان روزانه طی روز 3 درصد و میزان فوتی ها روزانه 3/ 9 درصد کاهش یافته است. اما همچنان آمار مبتلایان و فوتی ها در سطح بالایی گزارش می شود که تداوم این موضوع می تواند نگران کننده باشد. نکته دیگر اینکه درحال حاضر نسبت کل مبتلایان به فوتی ها در ایران به رقم 75/ 4 درصد رسیده است. این رقم در بسیاری از مقالات علمی در حدود یک تا دو درصد اعلام شده است. بنابراین بالاتر بودن این رقم نشان می دهد که وضعیت بیماری در کشور به شکلی است که بسیاری از جمعیت مبتلایان در کشور شناسایی نشده اند. از سوی دیگر، آمارها نیز تایید می کند که روند شناسایی مبتلایان بیشتر شده و به همان میزان نیز نتایج آزمایش ها مثبت می شود. به عنوان مثال روز گذشته میزان تست های روزانه 27 هزار و 509 عدد اعلام شده است. این آمار نشان می دهد که نسبت مبتلایان روزانه به کل آزمایش ها به سطح 9/ 8 درصد رسیده است. به بیان دیگر از هر 100 نفر که مورد آزمایش قرار می گیرند، تنها جواب 9 نفر مثبت می شود. در کل نیز آمارها نشان می دهد که نسبت ابتلا به آزمایش کل نیز به رقم 66/ 13درصد رسیده است. نکته دیگر این است که درخصوص این آزمایش ها نیز این ابهام وجود دارد که تست های انجام شده براساس آزمایش های پی سی آر تنظیم می شود یا اینکه آزمایش های خون که به آزمایش های آنتی بادی نیز مشهور است، در این آمار وجود دارد. به نظر می رسد با توجه به هزینه بالای تست های پی سی آر در کشور، این میزان آمار اعلام شده شامل آزمایش های آنتی بادی نیز می شود. البته برخی از مسوولان عنوان کردند که این آمار تنها مربوط به آزمایش های پی سی آر است، که در این صورت دولت روزانه هزینه بالایی برای تامین این آزمایش ها انجام می دهد.

با توجه به آمارهای روز گذشته، ایران از لحاظ بیشترین مبتلایان در رده دهم قرار گرفته است، همچنین از نظر میزان فوتی نیز ایران در رتبه نهم قرار گرفته است. میزان کل مبتلایان در دنیا به رقم 10 میلیون و 426 هزار نفر رسیده است. همچنین براساس آمارها میزان کل فوتی ها نیز به رقم 508 هزار نفر رسیده است. در بین کشورها آمریکا با شناسایی 2 میلیون و 690 هزار بیمار در صدر قرار گرفته است. میزان فوتی های آن کشور به رقم 128 هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر، میزان کل مبتلایان نیز در برزیل به رقم یک میلیون و 370 هزار نفر رسیده است. رقم فوتی ها نیز در این کشور به 58 هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر، روسیه و هند نیز در این رتبه بندی در مکان سوم و چهارم قرار گرفته اند. درحال حاضر به جز چین، سایر کشورهای پرجمعیت آمار بالایی از لحاظ کرونا دارند.