آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
سیاسی
۳

دیگه چه خبر؟

تقاضای تشکیل فراکسیون «سیر و عدس» در مجلس

 خبر اول اینکه، عضو هیات رئیسه مجلس از توقف تشکیل فراکسیون ها در مجلس توسط هیات رئیسه خبر داد. به گزارش فارس، علیرضا سلیمی  گفت: با تصمیم هیات رئیسه مجلس تشکیل فراکسیون ها در مجلس متوقف شده است. وی افزود: تاکنون حدود 100 درخواست تشکیل فراکسیون به هیات رئیسه مجلس واصل شده که تعداد آنها همچنان رو به افزایش است. تعدادی از فراکسیون ها عملا در مسیر موازی با یکدیگر حرکت می کنند و ما شاهد موازی کاری در تشکیل این فراکسیون ها هستیم؛ به عنوان مثال فراکسیون تعاون و کار و فراکسیون تعاون و همیاری از جمله مواردی است که درخواست تشکیل آنها به هیات رئیسه واصل شده که هر سه در واقع یک مسیر را دنبال می کند. سلیمی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تشکیل فراکسیون های دیگری همچون فراکسیون عدس و سیر به هیات رئیسه واصل شده که سوال اینجاست شان یک فراکسیون در این حد پایین آورده شود؟ وی افزود: با توجه به این موارد هیات رئیسه تصمیم گرفته تا فعلا جلوی تشکیل فراکسیون ها گرفته شود تا سازوکار مناسبی برای تشکیل آنها در نظر گرفته شود.

واکنش امریکا به درخواست ایران برای بازداشت ترامپ

 خبر دیگر اینکه، امریکا به درخواست ایران از اینترپل برای تعقیب قضایی رئیس جمهوری امریکا واکنش نشان داد. خبرآنلاین نوشت: برایان هوک، نماینده ویژه دولت امریکا در امور ایران برای اینترپل درخصوص درخواست ایران برای بازداشت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تعیین تکلیف کرده است. هوک در یک کنفرانس خبری در ریاض در کنار وزیر مشاور عربستان سعودی در امور خارجی گفت: ارزیابی ما این است که اینترپل برای پرونده هایی که ماهیت سیاسی دارند، اعلان قرمز صادر نمی کند. وی در ادامه گفت: این ماهیت سیاسی دارد. این مساله ارتباطی با امنیت، صلح بین المللی یا ارتقای ثبات ندارد. این یک حرکت تبلیغاتی است که کسی آن را جدی نمی گیرد. گفتنی است دوشنبه دادستان تهران از شناسایی 36 نفر از افراد مرتبط با ترور شهید سلیمانی و صدور دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز به اینترپل خبر داد که در راس آنها دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکاست.

روایت استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار دیروز

 دست آخر اینکه، استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به حادثه صبح دیروز در منطقه کورین سیستان و بلوچستان اظهار داشت: یک بمب کنار جاده ای بوده که در منطقه کورین منفجر شده و هیچ خسارت جانی و مالی هم دربر نداشته است. به گزارش ایرنا، وی درباره شایعات مربوط به شهادت فرمانده سپاه منطقه کورین و راننده او در این عملیات نیز گفت: این خبر صحت ندارد و کذب محض است. استاندار سیستان و بلوچستان یادآور شد: این حادثه به خاطر انفجار یک بمب کنار جاده ای بوده است. البته یک بمب دیگر هم در همان حوالی کارگذاشته بودند که خنثی شده است. موهبتی عنوان کرد: گروهک جیش الظلم مسئولیت این انفجار را پذیرفته که این اطلاعات تنها در فضای مجازی مطرح شده است و تحقیقات ادامه دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد. در این زمینه نماینده مردم زاهدان در مجلس هم شهادت فرمانده بسیج کورین در عملیات تروریستی در زاهدان را تکذیب کرد و گفت این حادثه تلفات جانی نداشته است. فداحسین مالکی ادامه داد: سرهنگ میرشکار فرمانده بسیج کورین فقط جراحت مختصری دیده اند.