آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
دیپلماسی
۴
گزارش روز

جلسات استماع برای رسیدگی به شکایت ایران در دیوان بین المللی دادگستری آغاز شد

ایران و امریکا؛ این هفته در آوردگاه لاهه

سارا معصومی

جدال ایران و ایالات متحده امریکا از وین تا واشنگتن و از نیویورک تا لاهه ادامه دارد. دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده 4 سال نخست حضور در کاخ سفید را با تشدید فشارها علیه ایران در حوزه های نظامی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی گذراند و اکنون کمتر از دو ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری وعده توافق با ایران در چند هفته نخست پس از پیروزی را می دهد. خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته ای با ایران در ماه مه سال 2018 نه تنها به مسیر نوپای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن آن هم پس از 4 دهه خصومت پایان داد بلکه زنجیره ای از تحولات جدید را هم رقم زد. در حالی که قرار بود با برجام، زنجیرهای تحریم از پای اقتصاد ایران باز شده و رابطه سیاسی و اقتصادی ایران با جامعه جهانی وارد فاز عادی سازی شود، خروج ایالات متحده از برجام به علاوه بازگشت تحریم های یکجانبه امریکا با قابلیت تنبیه فرامرزی این روند را کلا تحت الشعاع قرار داد. هر چند خروج امریکا از توافق هسته ای منجر به ترک این توافق توسط بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نشد اما تحریم های یکجانبه ایالات متحده عملا به خروج کمپانی ها، شرکت ها و موسسه های مالی از چرخه اقتصادی ایران منتهی شد. خزانه داری کابینه ترامپ با استخدام 500 کارمند چنان سخت گیری در اعمال تحریم ها کرد که حتی ورود دارو و تجهیزات پزشکی به ایران نیز عملا غیرممکن شده و کانالی مانند کانال سوییس که صرفا برای انتقال دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی به ایران نیز راه اندازی شده بود تاکنون جز در دو مورد موفق به کسب مجوز از اوفک نشده است. 

در چنین شرایطی وزارت خارجه از تمام ظرفیت های سیاسی و حقوقی در سازمان ملل و نهادهای تابع برای احقاق حق و شکایت از تروریسم دارویی و جنگ اقتصادی که ایالات متحده علیه ایران آغاز کرد، استفاده کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حتی پیش از خروج رسمی ایالات متحده از برجام در نامه های متعدد و متناوب به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو 1+4 کارشکنی های واشنگتن در مسیر عادی سازی رابطه تجاری با ایران را مستند کرد و در این میان هر چند وقت یک بار نامه های رسمی وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل متحد هم از سوی نماینده ایران در این سازمان به سند ثبت شده از سوی ایران تبدیل شدند. 

همزمان با این تحرکات سیاسی، وزارت خارجه شکایت از ایالات متحده به دیوان بین المللی دادگستری را هم کلید زد. موضوع شکایت ایران از ایالات متحده امریکا «اعمال مجدد تحریم های یکجانبه اقتصادی و تشدید اقدامات محدودکننده علیه دولت، ملت و شرکت های ایرانی و مغایرت آنها با برخی مفاد عهدنامه 1955 مودت میان دو کشور» است. پس از خروج ایالات متحده از برجام تاکنون 156 مورد اقدام تحریمی جدید علیه کشورمان اعمال شده و ایران در شکایت به دیوان بین المللی دادگستری اعمال این تحریم ها را مغایر با مفاد و اهداف عهدنامه مودت دانسته است. 

دیوان بین المللی دادگستری قضاوت خواهد کرد 

«دیوان بین المللی دادگستری» واقع در شهر لاهه کشور هلند که ایران آن را به عنوان مرجع رسیدگی به شکایت خود از ایالات متحده انتخاب کرده یکی از ارکان اصلی سازمان ملل متحد است که در سال 1945 تاسیس شده است. دیوان از 15 قاضی تشکیل شده و در میان هیات 15 نفره قضات دیوان اگر قاضی ای با ملیت طرف های دعوا وجود نداشت، دولت های مزبور می توانند یک نفر قاضی اختصاصی به دیوان معرفی کنند. قاضی اختصاصی ایران در این پرونده دکتر جمشید ممتاز از اساتید برجسته حقوق بین الملل است. ایالات متحده امریکا نیز قاضی اختصاصی خود را به این محکمه معرفی کرده است. 

سابقه طرح دعاوی میان ایران و دیگر دولت ها نشان می دهد از میان 6 پرونده ای که تاکنون در دیوان درباره کشورمان مطرح شده 4 مورد مربوط به شکایات ایران از امریکا بوده است. ایران پیش از این یک بار در سال 1368 در پی سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس، بار دیگر در سال 1371 پس از انهدام سکوهای نفتی کشورمان و یک بار هم در سال 1395 در پی توقیف اموال ایران توسط امریکا از آن کشور نزد دیوان اقامه دعوا کرده است. در دو مورد دیگر یک بار انگلستان در سال 1330 به واسطه ملی شدن صنعت نفت توسط دکتر مصدق و بار دیگر امریکا در سال 1358 در قضیه کارکنان دیپلماتیک و کنسولی علیه کشورمان طرح دعوا کرده اند.

مرحله نخست: احراز صلاحیت دیوان 

پس از شکایت ایران از ایالات متحده با استناد به عهدنامه مودت در مرحله نخست باید صلاحیت دیوان برای رسیدگی به دعوای مطروحه احراز شود. به گفته حقوقدان ها به دلیل ماهیت روابط بین المللی و فقدان مرجع مافوق دولت ها در جامعه بین المللی، لازم است دیوان صلاحیت خود را به یکی از طرق ذیل احراز کند: 

1- صدور اعلامیه پذیرش صلاحیت اجباری دیوان توسط یک دولت پیش از طرح هر گونه دعوا

2- توافق خاص طرف های دعوا برای ارجاع یک موضوع به خصوص به دیوان

3- وجود مبنای صلاحیتی برای دیوان در موافقت نامه های بین المللی

مبنای صلاحیت دیوان در پرونده شکایت ایران علیه ایالات متحده امریکا، انعقاد عهدنامه مودت میان دو کشور در سال 1334 است که در آن شرط رجوع به دیوان برای رفع اختلافات ناشی از اجرا یا تفسیر عهدنامه پیش بینی شده است. اگرچه ایالات متحده هم اکنون از عهدنامه مودت خارج شده اما این خروج تاثیری بر پرونده های مطروحه فعلی ندارد.

ایران عهدنامه مودت را روی میز گذاشت

ایران در لایحه تفصیلی خود بر اساس ماده (1) 36 اساسنامه دیوان و ماده (2) 21 عهدنامه مودت به عنوان مبنای صلاحیتی، درخواست هایی را به شرح زیر مطرح کرده است: 

1- اقدامات امریکا علیه ایران برخلاف تعهدات آن کشور مطابق عهدنامه 1955 مودت در مورد رفتار منصفانه و عادلانه با اتباع و شرکت های ایرانی، عدم ایجاد محدودیت برای تبادلات مالی، خودداری از محدودسازی صادرات و واردات کالا و بالاخره تعهد به تضمین آزادی تجارت میان دو کشور بوده است.

2- امریکا باید بلافاصله تهدیدهای خود در ارتباط با اعمال تحریم های بیشتر را خاتمه دهد. 

3- امریکا باید تضمین دهد که هیچ گونه اقدامی برای دور زدن تصمیمی که دیوان می گیرد، انجام ندهد و عدم تکرار نقض عهدنامه را تضمین خواهد کرد. 

4- امریکا باید غرامتی را که دیوان در مراحل بعدی رسیدگی تعیین می کند تماما پرداخت کند. 

صدور دستور موقت، نخستین دستاورد ایران 

مراحل رسیدگی دیوان به پرونده شکایت ایران از امریکا شامل رسیدگی ابتدایی به «درخواست» کشورمان مبنی بر صدور دستور موقت، رسیدگی به «دادخواست» ایران از باب احراز صلاحیت و صدور «رای صلاحیتی» و سرانجام رسیدگی محتوایی و صدور «رای ماهوی» است. دستور موقت دیوان بر مبنای درخواست دولت ایران در تاریخ 3 اکتبر 2018 (11مهر 1397) صادر شد و دیوان جهت حفظ حقوق کشورمان ایالات متحده را ملزم کرد نسبت به رفع موانع صادرات و نقل و انتقالات مالی در خصوص برخی اقلام نظیر دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، وسایل یدکی و خدمات و تجهیزات لازم برای ایمنی هواپیمایی کشوری اقدام کند و هر گونه مانعی که دلیل وضع تحریم های 9 مه 2018 بر سر راه صادرات آزاد کالاهای یاد شده وجود دارد را مرتفع کند. 

جلسات استماع کلید خورد 

پس از صدور این درخواست موقت در حال حاضر دیوان مشغول رسیدگی به ایرادات مقدماتی ایالات متحده و ملاحظات و پاسخ های ایران در مورد صلاحیت خود است. ایالات متحده در اعتراض لایحه مکتوبی از ایرادات را نزد دیوان ثبت کرده و معتقد است، دیوان بین المللی دادگستری صلاحیت پرداختن به موضوع را ندارد. این در حالی است که ایران در پاسخ لایحه مکتوبی از استدلالات حقوقی و تفصیلی خود را درباره صلاحیت دیوان تسلیم کرده است. دیوان پس از بررسی لوایح مکتوب و برگزاری جلسات شفاهی استماع در فاصله ای چند ماهه اقدام به صدور رای صلاحیتی خواهد کرد و در صورت احراز صلاحیت می تواند وارد رسیدگی ماهوی شود. 

جلسات استماع برای رسیدگی به ایرادات مقدماتی ایالات متحده و ملاحظات و پاسخ های ایران در خصوص صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری در پرونده شکایت ایران از امریکا به موجب نقض تعهدات خود در عهدنامه 1955 مودت، روابط کنسولی و حقوق کنسولی این هفته از تاریخ 24 تا 31 شهریور ماه در مقر دیوان واقع در لاهه- هلند برگزار خواهد شد. 

 امریکا و سرپیچی از دستور موقت 

به گزارش «اعتماد» در حالی که دیوان بین المللی دادگستری با صدور یک دستور موقت، ایالات متحده را ملزم به پرهیز از ممانعت برای انتقال دارو، تجهیزات پزشکی و دارویی و مواد غذایی به ایران کرده اما دولت ترامپ با بی توجهی به این دستور همچنان در مسیر انتقال این اقلام به ایران سنگ اندازی می کند. به گفته مقام های ایرانی، هیات ایران تاکنون تمامی موارد تخلف امریکا از دستور موقت دیوان را مستند کرده و به دیوان بین المللی دادگستری تحویل داده است. با این همه دیوان عملا از قدرت اجرایی برای محکوم کردن یا مقابله با این سرپیچی ایالات متحده برخوردار نیست. 

تاکتیک امریکا: اطاله دادرسی و خرید زمان 

نکته قابل توجه این است جلساتی که از امروز در لاهه آغاز می شود صرفا جلسه بررسی صلاحیت دیوان است که تیم امریکا آن را زیر سوال برده و قرار نیست خروجی این جلسات محکومیت یا تبرئه ایالات متحده از عناوین مطرح شده توسط تهران باشد. 

تیم حقوقی ایالات متحده در این پرونده به دو دلیل برای رد صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری استناد می کند. نخست آنکه ادعا می کند، این دعوا مرتبط به معاهده مودت نیست بلکه دعوای برجامی میان تهران و واشنگتن است. با این همه دیوان بین المللی دادگستری معتقد است که یک موضوع می تواند در چند مرجع مورد شکایت قرار بگیرد. به گفته یکی از اعضای تیم حقوقی ایران در این پرونده زمانی که توافق هسته ای میان ایران و 1+5 وقت در شورای امنیت سازمان ملل متحد ثبت شد، تیم ایران سند شماره 550 را هم ثبت همزمان کرد و در بند 13 این سند به صراحت تاکید شده که در برجام هیچ کدام از حقوق ایران طبق سایر معاهدات محدود نشده و نخواهد شد. همزمان در ضمیمه دو توافق هسته ای نیز مجددا این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است. 

دومین بهانه امریکا این است که آنچه موضوع شکایت ایران از ایالات متحده است در حقیقت دعوای اقتصادی میان ایران و سایر کشورهایی است که از تجارت با ایران سرباز می زنند. این ادعا در حالی مطرح می شود که دولت ترامپ در سه سال و نیم گذشته از توسل به هیچ ابزاری برای ارعاب شرکت ها و کمپانی ها دریغ نکرده است. مقام های کشورهای اروپایی به صراحت اعتراف می کنند که کمپانی ها و نهادهای مالی آنها از بیم جریمه های سنگین ایالات متحده است که تن به کار با ایران نمی دهند. 

در حال حاضر سیاست تیم حقوقی امریکا در این پرونده خرید زمان است و البته که شرایط کرونا هم به کمک این تیم آمده است. با توجه به پرونده های بی شماری که در دیوان بین المللی دادگستری در جریان است و البته زمان بندی که دیوان برای رسیدگی به هرکدام از آنها تعیین کرده باید انتظار داشت که صدور رای صلاحیتی در پرونده شکایت ایران از ایالات متحده به درازا بینجامد. به گفته یک کارشناس حقوقی آشنا به روندها در دیوان در شرایط غیرکرونا صدور رای صلاحیتی 3 تا 6 ماه طول می کشد و پیش بینی می شود که در این مورد هم با لحاظ شرایط کرونا و محدودیت های موجود در رفت وآمدها حداقل 6 ماه صدور این رای زمان ببرد. بر این اساس پیش بینی تیم ایرانی این است که دیوان رای خود را در ماه مارس صادر کند. 

ایران و امریکا در ابتدای مسیری طولانی 

نکته دیگری که در تحلیل روند جاری پرونده ایران در دیوان باید به آن توجه داشت، این است که اصولا روند رسیدگی به شکایت ها در دیوان بسیار طولانی و زمانبر است. برخی از دعاوی پیشین ایران در دیوان 9 تا 10 سال پس از طرح دعوا به رای نهایی رسیدند. در حالی که هر زمان بحث شکایت ایران از ایالات متحده در مراجع قضایی مطرح شده، سوال افکار عمومی این بوده که دستاورد این شکایت ها برای ایران چیست؟ یا درحالی که امریکا به راحتی می تواند از اجرایی کردن دستورهای لازم الاجرا سرباز بزند، محکومیت این کشور چه خروجی ملموسی برای ایران دارد؟ باید به این نکته توجه داشت برای کشوری مانند ایران که هدف تبلیغات منفی ایالات متحده و متحدانش قرار دارد، دریافت رای از نهادهای حقوقی بین المللی از اهمیت فوق العاده ای به خصوص در تاثیرگذاری بر افکار عمومی برخوردار است. براساس اهمیت همین آراست که ایالات متحده هر چند خود را بی تفاوت به رای نهایی نشان می دهد اما در تمام مراحل سعی می کند با خرید زمان یا تلاش برای اطاله دادرسی، مانع از صدور رای محکومیت علیه خود شود. 

نگاهی به تلاش های ایالات متحده برای جلب اجماع علیه ایران در زیرمجموعه های متفاوت سازمان ملل نشان می دهد که راهبرد ایران در چند سال اخیر به پیروزی های حقوقی و سیاسی قابل توجهی منتهی شده است. ایران با مستندسازی اقدام های غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده در وضع تحریم و تحمیل تروریسم درمانی و اقتصادی علیه مردم کشورمان عملا دست امریکا در مجاری بین المللی را خالی کرده و در سایه همین راهبرد است که در سه سال و نیم گذشته حتی کشورهایی که بله قربان گوی بی چون و چرای ایالات متحده در شورای امنیت بودند، توان همراهی با امریکا در شورای امنیت را نداشته و ندارند. استفاده ایران از تمام ابزارهای حقوقی در اختیار از وین تا نیویورک و لاهه عملا مسیر مد نظر و مطلوب تیم دونالد ترامپ برای جلب اجماع علیه تهران را سد کرده است.