آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
فرهنگ
۹

یکی از مسوولان ستاد مرکزی اربعین از طرح های جایگزین موکب های حسینی به جام جم می گوید

جهاد به شوق اربعین

گروه معارف: جای روح الله رجایی این روزها بیش از همیشه در تحریریه جام جم خالی است؛ سردبیر امام حسینی روزنامه جام جم، همین سه ماه پیش نشسته بود این جا در اتاقش و می گفت یعنی امسال اگر اربعین را نرویم کربلا چه باید بکنیم؟ آنها که او را از نزدیک می شناختند، می دانستند که این پرسش از سر استیصال و حسرت نیست. البته که او هنوز نتوانسته بود دلش را راضی کند که امسال از راهپیمایی اربعین خبری نیست اما وقتی این را از خودش و ما می پرسید، صرفا نمی خواست داغ سینه اش را تازه و سفره دلش را پیش روی ما باز کند که چطور می تواند امسال کربلا را از دور رصد کند و چطور می تواند به جای آنجا در تهران باشد و مشق های خبرنگارهایش را خط بزند. رجایی، حتما راهی پیدا می کرد تا کار خودش را بکند؛ نه! نه این که از مسیری پنهانی خودش را به کربلا برساند و ممنوعیتی را که دولت عراق برای ورود زائران اعلام کرده، دور بزند؛ او حتما برنامه ای جایگزین می کرد تا از ثواب ماجرا عقب نماند. شاید مثل همه این سال ها که شال و کلاه می کرد، کوله اش را روی دوش می انداخت و با وانت و هلیکوپتر خودش را به نقاط محروم و آسیب دیده می رساند و به مردم کمک می کرد، امسال هم برنامه ای از این نوع می ریخت و دلش را این طور راضی می کرد. حالا از همه این حرف ها گذشته و او دیگر بین ما نیست. خدایش بیامرزد. موکب های اربعین که هر سال در مسیرهای راهپیمایی از ایران تا عراق بساط شان را می گستردند، خبر داده اند قرار نیست با ممنوعیت ورود زائران به خاک عراق، دست روی دست بگذارند. کجایی آقای روح الله رجایی که ببینی امسال هم می شد اگر بودی، کاری حسینی کنی...

از سیل و زلزله تا کرونا و مدرسه

خب، از کجا می دانستند قرار است چنین بلایی سر جهان بیاید؟ برای آن نوجوانی که هر سال پرچم یا حسینش را از پنجره اتاقش باز می کرد و روی دوش می انداخت تا با پدر و مادرش برود سمت مرزهای غربی و خودش را به جمعیت میلیونی عاشقان امام حسین برساند تا به کربلا برسد، این روزهای شیوع ویروس کرونا، روزهای سختی است و همه برنامه ها به هم خورده است.

دولت عراق تا همین لحظه بر سر اعلام اولیه اش که قرار نیست زائرانی از دیگر کشورها برای اربعین به این کشور بروند، پافشاری کرده است. البته با هر مسوولی در این باره صحبت که کنید، می گویند هنوز امیدوارند این سد شکسته شود و مردم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی خودشان را به میعادگاه عاشقان برسانند  اما خب در عین حال نباید دست روی دست گذاشت. آمدیم و نشد. حیف است از ظرفیت هزاران موکب حسینی و خدمات بی مذائقه ای که ارائه می دهند برای دیگر امور بهره نبرد. می شود با آنها مسافر یاری رسانی به کسانی شد که امام حسین برای آزادی و رفاه آنها قیام کرد.

همه نهادهای مرتبط با راهپیمایی اربعین این روزها می گویند می خواهند کارهایی بکنند تا جای خالی راهپیمایی کمتر به چشم بیاید. مثلا دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین از آغاز به کار موکب های اربعین به منظور تهیه بسته های لوازم التحریر برای دانش آموزان نیازمند خبر داده. یوسف افضلی گفته موکب های اربعینی که این روزها برای مراسم پیاده روی اربعین خود را آماده می کردند و اقدامات لازم به منظور پذیرایی از زوار اربعین را تدارک می دیدند، امسال با توجه به شیوع کرونا و نامشخص بودن وضعیت قطعی اربعین، برای کمک به خانواده های نیازمند به میدان آمدند.

البته برای موکب های حسینی، این برنامه ها تازگی ندارد و آنها در چند فقره اخیر سیل و زلزله و همین کرونا هم آستین بالا زده و به یاری مردم شتافته اند. حالا اما افضلی از دیگر برنامه های جایگزین به جام جم می گوید.

 500 موکب برای عراقی ها

یوسف افضلی به عنوان دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین، یکی از چند کمیته فعال این ستاد، ابتدا به این اشاره می کند که چه پیشنهادی به دولت عراق داده اند: «ما همچنان امیدواریم که دولت عراق اجازه ورود زائران ایرانی به خاک خودش را بدهد. به آنها پیشنهاد داده ایم که 500 موکب مان را با تغییر رویکرد به آنجا خواهیم فرستاد.

این تغییر رویکرد به این صورت خواهد بود که اگر ما تا سال گذشته اسکان و تغذیه زائران را بر عهده داشتیم، امسال می توانیم اقلام بهداشتی از جمله ضدعفونی کننده ها را آنجا بین زائران توزیع کنیم. توجه داشته باشید که امسال زائران ایرانی، طبق اعلام اولیه نمی توانند به کربلا بروند و ما این  500 موکب را برای خود عراقی ها می فرستیم تا احساس تنهایی نکنند.» او می گوید با این حال پیگیری ها برای رفع ممنوعیت ورود ایرانی ها به مراسم اربعین در عراق ادامه دارد.

از «مهر اربعین» تا «مهر عشق»

گفتیم که یکی از برنامه های جایگزین موکب ها در داخل ایران، تهیه و تامین بسته لوازم التحریر برای دانش آموزان نیازمند بوده است؛ عنوان طرح، «مهر اربعین» است و اگر شما هم می خواهید به این پویش بپیوندید تا اول مهر فرصت دارید تا نذورات خود را برای تامین لوازم تحصیلی دانش آموزان به این موکب ها برسانید. اما این تنها پویشی نیست که به عنوان فعالیت جایگزین از طرف ستاد اسکان و تغذیه مطرح شده است.  دبیر این ستاد در گفت وگو با جام جم به دو پویش دیگر اشاره می کند: «علاوه بر طرحی که برای اعزام 500 موکب به خاک عراق به دولت این کشور پیشنهاد کرده ایم، در داخل ایران نیز چند پویش تعریف کرده ایم. جز پویش مهر اربعین که برای بچه مدرسه ای هاست، طرح پویش مهر عشق را هم اجرا می کنیم. طی این طرح برای بازسازی حرم ها و مراکز مذهبی وارد می شویم. پویش دیگری هم در دست کار است که به زیرساخت ها مر بوط می شود.»

موکب های اربعینی که زیر نظر ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت می کنند، حالا سرمایه های بزرگی برای جامعه ایرانی و جامعه اسلامی منطقه به حساب می آیند.

علاوه بر کمک به برگزاری باشکوه تجمع بزرگ عاشقان حسین که هر ساله موکب های حسینی جلوه ویژه ای به آن می بخشیدند، حالا و با غیاب احتمالی ایرانیان در این مراسم، نقش اجتماعی این موکب ها بیش از پیش به چشم خواهد آمد. آنها پای کار رفع دیگر نیازها هم آمده اند. دم شان گرم و اجرشان با آقا امام حسین (ع).