آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
اصناف و تشکل ها
۳۰

خبر

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران: دو سوم بازار نوشت افزار از دست رفت

رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران با اشاره به اینکه در راستای عرضه بیشتر، قیمت نوشت افزار افزایش قیمت محسوسی نداشته است، گفت: اما همچنان تقاضا کم و صنف نوشت افزار در رکود شدید به سر می برد. رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران با اشاره به اینکه در راستای عرضه بیشتر، قیمت نوشت افزار افزایش قیمت محسوسی نداشته است، گفت: اما همچنان تقاضا کم و صنف نوشت افزار در رکود شدید به سر می برد.

موسی فرزانیان درباره وضعیت بازار نوشت افزار در سال جاری گفت: فعالیت این بازار فصلی است و اوج رونق بازار نوشت افزار هر ساله از تیر تا پایان مهرماه است. رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی افزود: اما امسال این بازار نه تنها رونقی ندارد، بلکه در رکود به سر می برد و اکنون که در واپسین روزهای شهریور ماه به سر می بریم بازار به شدت کساد و بی رونق است. وی با بیان اینکه اگرچه مدارس بازگشایی شده است و بیشتر بحث تدریس از طریق فضای مجازی مطرح است، گفت: بنابراین مردم خرید چندانی در خصوص نوشت افزار انجام ندادند؛ به طوری که فروش نوشت افزار حدود 60 تا 70 درصد افت داشته است. فرزانیان با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم اظهار کرد: مردم مصارف خود را مدیریت می کنند و کمتر نسبت به خرید اقلام مختلف از جمله نوشت افزار اقدام می کنند. وی در پایان بیان کرد: بازار نوشت افزار، امسال بازاری پررونق، هیجانی و پرتقاضا نیست که منجر به افزایش قیمت شود، بلکه با توجه به رکود حاکم بر بازار فروشندگان بیشتر به دنبال عرضه با قیمت مناسب هستند تا بتوانند کالاهای خود را به فروش برسانند. بنابراین تغییر قابل توجهی در قیمت نوشت افزار نسبت به گذشته نداشتیم.

رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد شوینده: گرانی مواد شوینده طبیعی است

رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد شوینده با اشاره به اینکه اگر قیمت دلار افزایش یافته، گرانی مواد شوینده طبیعی است، گفت: در افزایش قیمت خودرو رقم زیادی جابه جا می شود، که نوبت به تولیدکنندگان کوچک شوینده می رسد، دم از گرانی می زنند.

علیرضا رضایی قهرودی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص وضعیت بازار مواد شوینده و افزایش قیمت در برخی اقلام اظهار کرد: طی یک تا دو ماه گذشته قیمت مواد شوینده حدود 20 تا 30 درصد گران شد. باید بپذیریم که وقتی نرخ ارز گران شود، مواد شوینده ای که ماده اولیه آنها وارداتی است، با افزایش قیمت روبه رو شود. وی با اشاره به اینکه اگر کسی بگوید ارز تاثیری بر قیمت ها ندارد، اشتباه می کند، در پاسخ به این سوال که «آیا شما شنیده اید که قرار است در یک ماه آینده قیمت مواد شوینده حدود 20 تا 25 درصد گران شود؟»، گفت: بنده این را نشنیده ام ولی اگر قرار باشد افزایش قیمتی رخ دهد باید سازمان حمایت و سپس ستاد تنظیم بازار آن را تایید کند. رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد شوینده و پاک کننده درخصوص این موضوع که در سال چند بار باید افزایش قیمت داده شود، خاطرنشان کرد: ممکن است برخی از تولیدکنندگان در فروردین ماه که مجوز افزایش قیمت داده شد، اقدام به این کار نکرده باشند و در زمان حاضر تصمیم به این کار گرفته اند.

رضایی قهرودی با ابراز اینکه طبیعی است اگر دلار گران شود، این اقلام نیز نرخ آنها تغییر کند، تصریح کرد: اگر افزایشی صورت گرفته است قطعا مجوز گرفته اند. دولت خود قیمت خودرو را نتوانست کنترل کند و چند بار قیمت آن افزایش یافته است؛ اعلام کردند که خودروهایی که در پارکینگ است، احتکار بوده است و برخورد می شود، اما باز چند بار نرخ ها تغییر کرد.

وی در پایان افزود: در افزایش قیمت خودرو رقم زیادی جابه جا می شود، حال که نوبت به تولیدکنندگان کوچک شوینده می رسد، دم از گرانی می زنند، مشکل اصلی جای دیگری است که متاسفانه رها شده است.

نماینده سابق مجلس دبیرکل انجمن لوازم خانگی شد

طی حکمی از سوی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران، سید حسن حسینی شاهرودی، منتخب مردم شاهرود در دوره دهم و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به سمت دبیرکل انجمن منصوب شد.

محمدرضا دیانی ضمن تشکر از زحمات بازارچی، دبیر سابق انجمن ضمن اشاره به جایگاه متفاوت صنایع لوازم خانگی در اقتصاد کشور گفت: پس از انقلاب اسلامی و بعد از خودروسازی که صنعت اول کشور محسوب می شود و البته تعریفی دولتی دارد، صنعت لوازم خانگی دومین صنعت استراتژیک کشور و اولین صنعت مورد اعتماد ملی در بخش خصوصی است. بنابراین ماموریت این صنعت، علاوه بر توسعه خود، نشان دادن امکان اطمینان به سایر صنایع مولد بزرگ شکل گرفته در بخش خصوصی برای یافتن نقشی موثر و شاخص در توسعه اقتصادی کشور است.

وی همچنین افزود: امروز اعتماد جای تردیدها را در تولید ملی گرفته است و شاید نواقصی هم مشاهده می شود؛ اما صنایع در مسیر تعمیق تولیدات ساخت داخل با کیفیتی جهانی حرکت کرده اند که تا چند ماه آینده، نتایج آن بسیار ملموس تر خواهد بود.

شاهرودی نیز با اشاره به اهمیت تولید و نقش آن در اقتصاد مولد کشور گفت: ماموریت ما از گذشته بسیار متفاوت است. امروز باید به جامعه نشان داد که فرزندان آنها چگونه در تولید توانسته اند جایگاهی برابر با برندهای بین المللی ایجاد کنند و نباید اجازه داد به هیچ قیمتی این دستاوردها، کم اهمیت دیده شده یا کنار گذاشته شود.

انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران که در سال 1381 به ثبت رسیده، با حضور برخی از بزرگ ترین تولیدکنندگان ایرانی لوازم خانگی و با سهم جدی در بازار، یکی از انجمن های صنفی موثر این صنعت محسوب می شود.

صنعت لوازم خانگی در کشوربه عنوان دومین صنعت استراتژیک پس از خودروسازی، با بیش از 1500 واحد تولیدی صنعتی و اشتغال حدود یک میلیون نفر از بخش های پیشران اقتصاد در ایران محسوب می شود که در سال جاری تولید بیش از 18 میلیون دستگاه را در برنامه خود قرار داده است. اهمیت صنعت به دلیل ارتباط با سایر صنایع فلزی، پتروشیمی، شیمیایی، الکترونیک و... است که می تواند نقش پیشران را برای تحرک در تمامی بخش های آن فراهم کند.

 حیات این صنعت و گسترش آن، با توجه به جنبه های اقتصادی گسترده آن از قبیل اشتغال و ایجاد ارزش افزوده، برای هر کشوری با هدف ارتقای امنیت اقتصادی بسیار مهم است و در فضای داخلی صنعت نیز امکانات بالقوه ای را برای تولید و ارتقای کیفیت، علاوه بر استانداردسازی در همه زمینه ها دارد.

بنابراین حضور انجمن های قدرتمند و فعال به یقین می تواند زمینه ساز تسریع بهبود تصمیمات مرتبط با این صنعت در کشور شود.

تمایل جوانان به کارآفرینی در صنوف تولیدی

گزارش تحقیقاتی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاکی از آن است که بخش عمده اشتغال ایجاد شده در سال های اخیر فاقد حمایت بیمه ای و متعلق به خوداشتغالی و بنگاه های خرد و کوچک بوده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران و براساس گزارش منتشرشده معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی یک سال گذشته، (نمونه گیری در اواسط بهمن 1398 و پیش از شیوع کرونا)، میزان 430 هزار نفر به تعداد شاغلان کشور افزوده شده است که نسبت به عملکرد سال 1397 حدود 116 هزار نفر کمتر است. این مطالعات نشانگر آن است که بخش عمده اشتغال ایجادشده در سال های اخیر فاقد حمایت بیمه ای بوده اند و عمدتا متعلق به خود اشتغالی یا بنگاه های خرد و کوچک هستند.

روشن است که افزایش تعداد بنگاه های خرد، لزوما به معنای رونق کسب وکار و ایجاد شغل پایدار نیست. این گزارش هم بر این امر تاکید داشته و در آن آورده شده است: این مشاغل (خوداشتغالی و بنگاه های خرد و کوچک) بالطبع از پایداری کافی برخوردار نیستند و در صورت وقوع شوکی مانند بیماری کرونا، تعداد زیادی از شاغلان بیکار شده و چون حمایت بیمه ای ندارند، شناسایی آنها به منظور حمایت مشکل است و از این مساله آسیب جدی می بینند.

آنچه در این گزارش به آن اشاره شده، به واسطه تجربه تخصیص تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، برای ما تازگی دارد و کاملا ملموس است. چراکه بسیاری از بنگاه های خرد و کوچک یا افرادی که خوداشتغالی کرده بودند در دریافت این تسهیلات با مشکلات زیادی روبه رو شدند.

این گزارش همچنین در بخشی دیگر، بر سرریز جویندگان شغل به اصناف اشاره داشته و نوشته است: بررسی اشتغال به تفکیک بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد از کل خالص اشتغال ایجادشده به میزان 430هزار نفر، 71هزار نفر در بخش کشاورزی، 143هزار نفر در بخش صنعت و 218 هزار نفر در بخش خدمات ایجادشده است. انتظار می رود اشتغال ایجاد شده در بخش صنعت عمدتا مربوط به صنوف تولیدی باشد که از نوع بنگاه های خرد و کوچک هستند.

از سوی دیگر خدمات بیشترین سهم (حدود 50 درصد) را در این میان داشته است و ازآنجاکه صنوف خدماتی نیز بیشترین تعداد از 4گروه صنفی (تولید، خدمات، توزیع و خدمات فنی) را دارند، بنابراین پیش بینی می شود که سهم اصناف خدماتی نیز در این آمار قابل توجه باشد. البته در گزارش منتشرشده اشاره ای به این امر نشده و مشخص نیست چه مشاغلی به عنوان مشاغل خدماتی بر شمرده شده اند.