آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اخبار کشور
۱۱

قالیباف پس از جلسه غیرعلنی با دژپسند و همتی: مجلس مصمم به صیانت از دارایی های مردم در بورس است

دیروز قالیباف پس از جلسه غیرعلنی مجلس با وزیراقتصاد و رئیس بانک مرکزی ضمن بیان این خبر که این هفته شاهد تحول در بورس خواهیم بود اظهار داشت: تلاش ما این است که حتما از سرمایه مردم در بازار بورس به درستی صیانت شود و برای این منظور به دولت کمک خواهیم کرد.

دیروز مجلس کار خود را با جلسه غیرعلنی آغاز کرد. در این جلسه، مسائل اقتصادی به ویژه وضعیت بازار بورس و ارز با حضور «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی و «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی بررسی شد.

پس از 3ساعت و سی دقیقه جلسه غیرعلنی، جلسه علنی مجلس آغاز شد. جلسه علنی دیروز به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور 231نفر از نمایندگان مجلس آغاز شد، در حالیکه گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مورد طرح دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره یک قانون بودجه سال 99 کل کشور در برنامه صحن علنی مجلس بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه، گفت: مجلس از ساعت 8 صبح و به صورت غیرعلنی کار خود را آغاز کرد.

محمدباقر قالیباف درباره مسائل مطرح شده در جلسه غیرعلنی، گفت: این جلسه از ساعت 8 صبح با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی جهت بررسی وضعیت بازار سرمایه برگزار شد. مجلس یازدهم تاکنون مسائل اقتصادی را در اولویت و دستور کار خود قرار داده است و مخصوصا در این روزهای اخیر به طور ویژه کمیسیون های تخصصی مجلس، مسائل اقتصادی کشور را پیگیری کرده اند تا راهکاری برای حل مشکلات اقتصادی بیندیشند.

تحول در بورس در هفته جاری

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمع بندی نمایندگان این شد که جلسه ای غیرعلنی برای بررسی مسائل اقتصادی کشور برگزار شود، تصریح کرد: در این جلسه روسای کمیسیون ها و نمایندگان مطالبی را مطرح کردند که بنده جمع بندی آن جلسه را جهت اطلاع مردم اعلام می کنم.

قالیباف تاکید کرد: مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس شورای اسلامی مصمم است حمایت، تقویت و تثبیت لازم در بازار بورس را انجام دهد و تلاش می کنیم نقدینگی بازار بورس به سمت تولید و تکمیل پروژه های نیمه تمام برود تا تولید کشور رونق بگیرد. تلاش دیگر ما این است که حتما از سرمایه مردم در بازار بورس به درستی صیانت شود، در این راستا حتما کمک هایی که لازم باشد را به دولت جهت تثبیت بورس انجام خواهیم داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اخیرا بحث افزایش سرمایه در بورس یکی از مباحث جدی بود که دولت لایحه آن را به مجلس ارائه کرد و کمتر از 22 روز این لایحه تصویب و ابلاغ شد و متخصصان بازار بورس می دانند این لایحه تا چه حد می تواند به عمق بخشی، تثبیت، هدایت نقدینگی، حفظ نقدینگی و اموال مردم در بازار بورس کمک کند.

قالیباف افزود: بر این اساس مجلس در این بخش کوتاهی نکرده و این مسئله یکی از اولویت های اصلی مجلس شورای اسلامی بوده است و تلاشمان را در این زمینه افزایش خواهیم داد. واقعیت این است که لازم است در حوزه بورس تصمیمات جدیدی مورد توجه قرار گیرد که امروز این تصمیمات در مجلس گرفته شد.

لایحه ای برای عمق بخشیدن به بورس

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس و مجموعه شورای عالی بورس روز پنجشنبه جلسه ای داشتند و بنده در جریان آن جلسه و مصوبات هستم و مصمم هستیم این تصمیمات را پیش ببریم.

قالیباف با اشاره به اینکه بحث بازارگردانی در بورس یکی از نکات بسیار مهم و جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: ما باید به دو طریق به این موضوع توجه کنیم. اول اینکه باید به متغیرهایی که در بورس وجود دارد مانند حجم مبنا، حداقل سفارش، ضریب اعتباری سهام در حساب کارگزاران، سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه توجه کنیم. حتما مجلس شورای اسلامی مصمم است که در کارهای کارشناسی و نظارتی خود درباره بازار بورس به این نکات توجه کند.

وی ادامه داد: در زمینه بازارگردانی یک موضوع جدی و اساسی تصمیم گیری شد و حتما باید از امروز در بازار بورس دنبال شود. این تصمیم درباره شرکت های حقوقی و دولتی است که در بازار بورس فعالیت می کنند، چرا که در زمان اوج بازار درآمدهایی برای این شرکت ها پیدا شد که بخشی از این درآمدها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شد و در واقع از ظرفیت بورس کم شد که ما در مجلس مصمم هستیم آن شرکت هایی که این اتفاق برایشان افتاده است و عمدتا شرکت های دولتی هستند و مدیریت دولتی دارند، مکلف شوند این وجوه را دو مرتبه به بازار بورس برگردانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این تصمیم باعث می شود بازار بورس تقویت شود و این بازارگردانی در بورس باید به درستی پیش برود و کسی در بازار بورس خارج از این موضوع نباید لیدری بازار سرمایه را انجام دهد. استفاده از ابزارهای پوشش ریسک و بیمه سهام در بورس باید مورد توجه قرار گیرد به این معنا که اختیارات فروش تبعی که در بازار بورس وجود دارد، باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته تاکید ما این است که زیان ناموجه را به منابع بیت المال وارد نکنیم، حتما این کار را برای حفظ بورس انجام خواهیم داد و پیش خواهیم برد.

قالیباف اظهار داشت: نکته دیگری که امروز مورد توجه قرار گرفت مبنی بر این بود که بتوانیم سهام خزانه و کاهش مزیت های سهام خزانه غیرمستقیم را برای تقویت در سازوکارهای رسمی سهام خزانه در بورس در دستور کار قرار دهیم.

وی گفت: تصمیمی در روز پنجشنبه در شورای عالی بورس گرفته شد که با نظارت و پیگیری مجلس و کمیسیون های اقتصادی، این تصمیمات را پیگیری خواهیم کرد. در این راستا فردا اولین جلسه ساعت 9 صبح با حضور بنده و روسای کمیسیون های مربوطه، رئیس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت پیگیری این موضوع برگزار می شود تا ان شاءالله در این هفته شاهد تحول در حوزه بورس باشیم.

بیانیه مجلس علیه خائنان سازشکار

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پی سازش رژیم آل خلیفه با رژیم اشغالگر صهیونیست بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: متاسفانه بار دیگر خیانت حکام وابسته و سرسپرده به کاخ سفید و رژیم صهیونیستی ضربه ای دیگر بر پیکر خونین فلسطین وارد ساخت. رژیم وابسته آل خلیفه که تداوم حکومت خود را بر وابستگی کامل به آمریکا و رژیم نژادپرست صهیونیستی می داند، گام در مسیری نهاده که جز شکست نتیجه ای برایش نخواهد داشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: عواقب هرگونه اقدام تنش زای رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس مستقیما متوجه رژیم آل خلیفه و امارات خواهد بود و هم پیمانی با رژیم صهیونیستی، امنیت بحرین و امارات را بیش از گذشته در معرض تهدید قرار خواهد داد؛ هم پیمانی با رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی، نه تنها در بقا و دوام حیات منحوس رژیم های لرزان سلطنتی، دیکتاتور و غیرمردمی موثر نبوده، بلکه روند زوال و اضمحلال آنان را تسریع می بخشد.

مجوز صادرات برای حمایت از کشاورزان

یوسف داوودی در نشستی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از فراهم شدن صادرات محصول سیب زمینی کشاورزان آذربایجان شرقی به میزان 10 هزار تن از طریق قراردادی بین سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی و اتاق بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: این برنامه صادرات سیب زمینی جهت جلوگیری از کاهش قیمت این محصول در بازارهای داخلی و جلوگیری از متحمل شدن ضرر و زیان کشاورزان و تولیدکنندگان عمده این محصول ضروری و اجتناب ناپذیر بوده و شایسته است در سریع ترین زمان ممکن این مهم اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه اکنون که در فصل برداشت محصول هستیم و یک تعداد محصول مانند سیب زمینی با تولید مازاد مصرف روبه روست که با هزینه قابل توجهی تولید شده است و در حال حاضر کشاورزان مجبور هستند با قیمت پایین به بازار عرضه کنند، ادامه داد: هم آکنون سیب زمینی با قیمت پایین از کشاورزان خریداری می شود در حالی که هزینه تولید این محصول برای کشاورز از این قیمت ها خیلی بالاتر است.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: طبق صحبت هایی که با رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شده موافقت گردیده، قراردادی مابین سازمان جهاد کشاورزی استان و اتاق بازرگانی منعقد گردد که در آن 10 هزار تن از این محصول توسط اتاق بازرگانی خریداری و به کشورهای همسایه صادر شود که از این بابت از وی تشکر و قدردانی می کنیم. امیدوارم روند صادرات این محصول محدود به این قرارداد نباشد و در آینده شاهد صادرات بیشتر این محصول و دیگر محصولات باشیم.