آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
خبر
۸

رئیس جمهور خبر داد: کاهش چشمگیر درآمد نفتی

دنیای اقتصاد : حسن روحانی رئیس جمهور با اشاره به تحمیل تحریم های شدید به کشور از سوی دشمنان، از کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور از سال گذشته خبر داد. او روز گذشته در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی 1400- 1399 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشورکه به صورت مجازی برگزار شد، گفت: این یک واقعیت مهم است که درآمدهای نفتی کشور که در سال 1390 بیش از 120 میلیارد دلار بود در سال گذشته به اندکی بیش از 20 میلیارد دلار کاهش یافته است و این نشان می دهد که جامعه ما با چه مشکلاتی روبه رو است.

روحانی در عین حال تاکید کرد که باید روی پای خود بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی های داخلی استفاده کنیم و چشممان به بیرون نباشد اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان، زندگی سخت و در مواردی ناممکن است.

رئیس جمهور گفت: باید روی پای خود بایستیم و شرایط تعاملی با جهان را فراهم کنیم چرا که دشمن می خواهد رابطه ما با جهان را با اخلال مواجه کند.

روحانی ادامه داد: در همه مقولات این چنین است. از کالاهای اساسی تا کالاهای غیرضروری، جاهایی است که به خرید از خارج نیاز داریم و در مواردی هم به فروش به فضای بیرون نیاز داریم. بنابراین هم باید روی پای خود بایستیم و هم باید شرایط تعاملی با دنیا را فراهم کنیم.

سه شکست تاریخی آمریکا

روحانی در ادامه تاکید کرد: به رغم همه مشکلات توانسته ایم نیازمندی ها را برای جامعه، در حد توان مرتفع کنیم با اینکه مشکلات امسال ما از سال گذشته به مراتب بیشتر است. به گزارش «ایرنا» وی ادامه داد: در سه ماه اول سال به دلیل کرونا، مشکلات ما مضاعف شد و صادرات و واردات ما با مشکلاتی مواجه شد، در سه ماه اول با رشد منفی حدود 5/ 3 درصدی مواجه بودیم، اما در ماه چهارم و پنجم، دارای رشد مثبت هستیم و توانستیم نسبت به مدت مشابه در سال 98 دارای رشد مثبت باشیم که نشان می دهد بعد از سه ماه توانسته ایم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

روحانی با بیان اینکه دشمن علاوه بر اهداف استراتژیک خود در تمام اهداف سیاسی و حقوقی خود هم ناموفق بوده است، اظهار کرد: اگر چه آنها در زمینه اقتصادی و منابع مالی مشکلاتی را ایجاد کرده، اما در زمینه سیاسی و حقوقی دچار شکست های کم نظیر شده است. رئیس جمهوری افزود: دشمنان ما در سازمان ملل متحد که خانه خلوت خود می دانند، فکر می کردند هر زمان کاری دارند شورای امنیت و سازمان ملل در مشت آنها است و به راحتی می توانند اقدامات خود را انجام دهند، اما آمریکایی ها در طول ماه های اخیر حداقل با سه شکست بزرگ تاریخی مواجه شده اند.

روحانی گفت: آمریکایی ها در یکی از اهداف خود که بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی بود، در سازمان و شورای امنیت از 15 رای آنها فقط دو رای خودش و یک کشور کوچک، و 13 رای دیگر در برابر آنها بودند و در طرح اخیر که استفاده از به اصطلاح «مکانیزم ماشه» بود، هیچ کدام از اعضای شورای امنیت سازمان ملل با آمریکا موافقت نکردند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها که همواره وعده پایان ماه (30شهریور - 20 سپتامبر) می دهند و می گویند «در پایان ماه به پیروزی می رسیم» اصلا نتوانسته است این روند را آغاز کند که یکی از موفقیت های بزرگ سیاسی و حقوقی ملت ایران در تاریخ است. آنها قصد داشتند طرحی را به عنوان «مکانیزم ماشه» آغاز کنند که در آن یک فرصت یک ماهه وجود دارد اما تا امروز نتوانسته این طرح را شروع کند یعنی شورای امنیت تا امروز به طرح آمریکایی ها بی اعتنا بوده است. رئیس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: پایان شهریور زمانی است که در قطعنامه 2231 پیش بینی شده است. آمریکا به دلیل اینکه از برجام خارج شده در این توافق نامه عضویت ندارد که بتواند از این روند استفاده کند، ما از لحاظ سیاسی موفقیت های بزرگ به دست آورده ایم.

روز تاب آوری مضاعف برای ملت

روحانی در ادامه سخنانش گفت: امروز روز تاب آوری مضاعف برای ملت ایران است. تاب آوری در برابر تحریم بی نظیر با توطئه هایی که علیه ملت بوده است و تاب آوری در برابر ویروس خطرناک کرونا است. این تاب آوری مضاعف برای ملت است و این تاب آوری مضاعف در سایه اعتماد و امید امکان پذیر است.

دلیل اعتماد مردم

رئیس جمهوری افزود :علت اینکه مردم ما اعتماد دارند این است که می بینند در شرایط تحریم در تابستان برق شان قطع نمی شود، وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال 20 هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید کرده و می کند. برای اینکه مردم می دانند در شرایط سخت کرونایی آب قطع نمی شود. برای اینکه در طول هفت سال گذشته 43 سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از 10 سد دیگر هم افتتاح خواهد شد.

همه پروتکل ها را رعایت کردم

روحانی همچنین در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها که از طریق ویدئوکنفرانس در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: ای کاش پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل ها به من اجازه می داد که مثل سال های گذشته امروز از نزدیک در میان جمع شما فرهیختگان و اساتید مسوولان عالی رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم اما چه کنیم که اجرای دستورالعمل های ستاد ملی برای همه ما لازم الاجراست. من از روز اول مواجهه با کرونا خودم را موظف می دیدم که در شرکتم در مجامع، سفرها و برنامه ها و فعالیت ها پروتکل ها را مراعات کنم. معتقدم پروتکل شکنی نباید به عنوان یک شیوه ای در ذهن ما باشد ولو اینکه در برخی مواقع اجرای پروتکل ها با عواطف انسان سازگاری ندارد.

وی افزود: مهم این است که برای هر کار و فعالیتی امروز بتوانیم فعالیت را در چارچوب پروتکل ادامه دهیم و فعالیت های ما تعطیل نشود. اگر بنا بود فعالیت ها تعطیل شود، آن وقت می دیدید که از همان بهمن و آغاز اسفند زندگی، تامین مواد غذایی و نیازمندی های ضروری مردم با چه مشکلاتی مواجه می شد و چگونه مردم از معنویت، مناسک دینی و از نشاط روحی فاصله می گرفتند. توانستیم در تمام مقاطع و در طول این هفت ماه در چارچوب ضوابط بهداشتی فعالیت های خود را ادامه دهیم.

دانشگاه فضای نقادی است

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه شاید هیچ جایی مانند دانشگاه برای نقادی جدی تر نباشد، گفت: دانشگاه همواره فضای نقادی است. نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جامعه ماست. رئیس جمهوری همچنین گفت: نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت های جامعه و با انصاف توام باشد بهترین هدیه برای جامعه و مسوولان ما هست.

روحانی همچنین تصریح کرد: هیچ چیزی جای آموزش حضوری را در دانشگاه ها نمی گیرد، اما در عین حال با توجه به شرایط کنونی که کرونا بر جامعه تحمیل کرده است، آموزش مجازی می تواند در بخش بزرگی از فعالیت های علمی و تحقیقاتی جایگزین آموزش حضوری شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری در این مراسم ابتدا روسای دانشگاه های تهران و علوم پزشکی تهران طی سخنانی گزارشی از وضعیت دانشجویان این دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید ارائه کردند. منصور غلامی و سعید نمکی وزیران علوم و بهداشت نیز گزارش هایی از روند پذیرش دانشجویان و همچنین وضعیت دانشگاه های سراسر کشور در سال تحصیلی جدید ارائه کردند.