آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
اخبار کشور
۳

صالحی: قدم های بلندی در تولید ایزوتوپ های پایدار برداشتیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قیمت برخی از ایزوتوپ های پایدار حدود 140هزار دلار است، اگر این را با قیمت نفت که بشکه ای 30 تا 40 دلار است، مقایسه کنیم، پی به ارزش افزوده بسیار بالای این محصول می بریم.

مراسم آغاز احداث زیرساخت های فاز دوم پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار به روش سانتریفیوژ گازی شنبه گذشته با حضور علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان در مجتمع هسته ای شهید علی محمدی فردو برگزار شد.

فاز اول این پروژه با عنوان امکان سنجی ایزوتوپ های پایدار با تلوریم و زنون با ماشین سانتریفیوژ 1IR و با همکاری روسیه پیشتر با موفقیت به اجرا در آمده بود.

به گزارش تسنیم به نقل از اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، صالحی در این مراسم، با بیان اینکه غنی سازی فقط غنی سازی اورانیوم نیست و در ادامه پروژه غنی سازی اورانیوم می توانیم به غنی سازی عناصر دیگر بپردازیم، گفت: تعدادی از عناصر جدول مندلیف حدود 256 ایزوتوپ پایدار دارند و این ایزوتوپ ها کاربردهای وسیعی از جمله در صنعت، بهداشت، کشاورزی، میراث فرهنگی و باستان شناسی دارند.

وی با اشاره به همکاری سازمان انرژی اتمی با روس ها در حوزه تولید ایزوتوپ های پایدار در سطح آزمایشگاهی، اظهار داشت: وارد عرصه جدیدی شده ایم و خوشبختانه قدم های بلندی برداشته ایم، در این راستا زیرساخت های اولیه تولید نرم افزارهای مورد نیاز نیز فراهم شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: در زمان حاضر از سانتریفیوژهای 1IR برای غنی سازی ایزوتوپ های پایدار مثل تلوریم و زنون به صورت پایلوت استفاده می کنیم و در نظر داریم این مسئله را به سطح صنعتی برسانیم.

صالحی یادآورشد: امروز ساخت مجموعه ساختمانی با حدود هفت هزار مترمربع مساحت را که دارای آزمایشگاهی مجهز است آغاز می کنیم. این آزمایشگاه تجهیزات بسیار پیشرفته ای خواهد داشت که بخشی از آن را تامین کرده ایم و بخشی را ان شاءالله در آینده تامین خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما علم غنی سازی ایزوتوپ های پایدار و فناوری مربوط به آن را به دست آورده ایم. مهندسان و متخصصان ما نرم افزارهای بزرگی را نوشته اند که یکی از آنها برای مثال 300هزار خط برنامه دارد. طراحی مربوط به چیدمان زنجیره های غنی سازی ایزوتوپ های پایدار را متخصصان ایرانی انجام می دهند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به بهره برداری از این پروژه تا دو سال آینده، خاطرنشان کرد: قیمت برخی از ایزوتوپ های پایدار حدود 140هزار دلار است، اگر این را با قیمت نفت که بشکه ای 30 تا 40 دلار است، مقایسه کنیم، پی به ارزش افزوده بسیار بالای این محصول می بریم.

به گفته صالحی، خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در این مسیر قدم های بلندی برداشته است و در زمره معدود کشورهایی است که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار را ایجاد کرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به جمله معروف شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «ما ملت امام حسینیم»، ابراز داشت: امام حسین(ع) شهید شدند تا به زندگی معنا ببخشند و حرکت در آن ایجاد کنند نه اینکه ما مایوس و متوقف بشویم. پیام ایشان آزادی و آزادگی است و این که نباید غلام حلقه به گوش کسی باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: با این پیام جمهوری اسلامی ایران علیرغم تمامی محدودیت ها و مشکلاتی که برایش ایجاد کرده و می کنند، حرکتی رو به جلو دارد و به لطف الهی هرگز متوقف نمی شود. سیدالشهداء(ع) برای بیداری جهان اسلام و حرکت رو به تعالی امت اسلامی شهید شدند.

وی با یادآوری سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، گفت: شرایط غامض و مبهمی بود، الحمدلله به لطف خدا و تدبیر بزرگان نظام و در حالی که دشمنان روی چالش پیش آمده، خیلی سرمایه گذاری کرده بودند کارها در مسیر صحیح قرار گرفت.

صالحی بیان داشت: ما می خواهیم در مسئله ای که حق مان است، اراده خودمان را به جبارترین نظام جهان تحمیل کنیم و در مقابل او تمکین نکنیم. باید برای نسل های آینده مشخص شود نسل شما چه حماسه ای را به وجود آوردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با قدردانی از مجموعه صنعت هسته ای از مدیران و متخصصان تا پرسنل خدماتی، گفت: امیدواریم به گونه ای کارها را تحویل مدیران آینده بدهیم که پیش وجدان خودمان راضی باشیم، چون انسان به وجدان خودش نمی تواند دروغ بگوید. با اخلاص و خداپسندانه آنچه در توان داریم، انجام می دهیم تا در آینده نیز عزیزانی که به این سازمان می آیند، با قوت و قدرت امور را پیش ببرند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برخی پروژه ها در این دوره به نتیجه می رسند و برخی نیمه کاره می مانند، بیان داشت: بخش عمده کارها انجام شده است. سازمان در حوزه های بهداشت و سلامت، رادیوداروها، رصد فناوری های جدید از جمله فناوری های کوانتومی، غنی سازی، ایزوتوپ های پایدار، اکتشاف و استخراج، نیروگاه های جدید و دیگر حوزه ها دستاوردهای ارزشمندی داشته است و با قوت پیش می رود.

وی با تصریح به اینکه سازمان انرژی اتمی یکی از نمادهای اقتدار جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: هرچند فعالیت های صلح آمیز همواره در چالش با جهان استکباری بوده اما همیشه خوش درخشیده است. این امر به برکت الطاف الهی، حمایت های رهبری، ملت شریف ایران و همت عزیزان ما در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران اتفاق افتاده است.