آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۳
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

آمریکا: شکست آزمایش موشکی

آزمایش مداری موشک در آلاسکا به شکست انجامید و موشک لحظاتی پس از پرتاب در نزدیکی سکوی پرتاب سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آزمایش مداری موشک ساخت شرکت آسترا که روز 12 سپتامبر در آلاسکا انجام شد و به شکست انجامید و موشک لحظاتی پس از پرتاب در نزدیکی سکوی پرتاب سقوط کرد.

 

ایتالیا: پایان کابوس 40 روزه در دریا

گروهی از مهاجران که بیش از یک ماه سوار بر یک تانکر (نوعی کشتی تجاری) در آب های مدیترانه سرگردان بودند و اجازه خروج از این تانکر را نداشتند، بالاخره روز شنبه و پس از موافقت ایتالیا برای پذیرش آنها اجازه ورود به جزیره سیسیل را یافتند.

به گزارش ایسنا، این 25 مهاجر که بیشتر از یک ماه در دریا سرگردان بودند، به دلیل وضعیت نامطلوب سلامتی شان اواخر روز شنبه اجازه ورود به شهر بندری پوزالوی سیسیل واقع در جنوب ایتالیا را گرفته و با پیاده شدن از کشتی به این کابوس40 روزه پایان دادند.

سازمان غیرانتفاعی خیریه «Mediterranea» پس از پیاده شدن مهاجران از کشتی اعلام کرد: طولانی ترین و شرم آورترین توقف در تاریخ دریانوردی اروپا به پایان رسید. این مهاجران روز جمعه در سواحل مالت از کشتی «Maersk Etienne» به یک کشتی خیریه ایتالیایی «Mare Jonio»، تحت مدیریت سازمان خیریه Mediterranea منتقل شدند.

پس از این انتقال اعلام شد مهاجران در این کشتی در شرایط روحی-جسمی وخیمی هستند که ماندن آنها را در تانکر غیرممکن می سازد و به همین دلیل در نهایت روز شنبه با ورود آنها به خاک ایتالیا موافقت شد.

خدمه «Maersk Etienne» در تاریخ چهارم اوت، این مهاجران از جمله یک زن باردار را از یک لنج چوبی که روزها در دریا بود و بلافاصله پس از عملیات نجات غرق شد، نجات دادند. گفتنی است پیش از این هیچ کدام از مقامات مالت، ایتالیا و لیبی اجازه ورود این مهاجران را به سواحل خود نداده بودند. این سازمان خیریه با بیان اینکه این انسداد 40 روزه غیر قابل تحمل است، از کشورهای اتحادیه اروپا خواست همچنین راه حلی برای تقریبا 300 مهاجر دیگر که در حال حاضر توسط یک سازمان غیرانتفاعی اسپانیایی موسوم به «Open Arms» در آب های این منطقه اداره می شود، ارائه دهند.

 

نپال: رانش زمین 11 قربانی گرفت

در پی حادثه رانش زمین در نپال دست کم 11 تن کشته شدند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام دولت نپال در حادثه رانش زمین دست کم 11 تن جان خود را از دست دادند و همچنان تعداد 20 نفر دیگر نیز ناپدید هستند.

بنابر اعلام مقامات محلی، بارش شدید باران عامل وقوع رانش زمین بوده که به مصدومیت پنج نفر و تخریب 11 خانه نیز منجر شده است.

بارش باران های موسمی موجب وقوع سیلاب شدید و رانش زمین در نپال، هند و بنگلادش طی ماه اوت شده است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همچنین در سال جاری میلادی 17 مورد حادثه رانش زمین در نپال گزارش شده که به مرگ دست کم 55 نفر منجر شده است.