آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
جامعه
۱۳
مد و هزاره سوم

چگونه حامی مد پایدار باشیم؟

سحر موسوی

سال هاست که افرادی پیشرو در زمینه مد پایدار، سراسر دنیا مشغول فعالیت هستند، اما پاندمی کووید 19 به عنوان یک هشدار همگانی، توجه درصد بیشتری از افراد را به محیط زیست جلب کرده است، آگاهی رسانی در زمینه پوشاک و نقش آسیب رسان آن به محیط زیست افزایش یافته است و حال با اطلاعات و حساسیت بیشتر می خواهیم نقش هر یک از افراد را در جایگاه مصرف کننده و تولیدکننده برای تقویت مد پایدار بررسی کنیم.

مد پایدار چیست؟

قبل از هر چیز لازم است در مورد مد پایدار، ماهیت و رسالت آن صحبت کنیم. مد پایدار با فلسفه طراحی بر پایه مبانی زیست محیطی، اقتصادی و بازرگانی به وجود آمده و در پی ایجاد سیستمی مسوولانه در طراحی و تولید، در برابر محیط زیست است. سیستمی که به روش تولید سازگار با محیط زیست در همه مراحل چرخه تولید مانند مواد اولیه، دوخت، رنگرز، چاپ و بسته بندی تاکید دارد تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود و منابع کمتری به هدر روند.

7 اصل مد پایدار

با درنظر داشتن 7 اصل مد پایدار، امکان پیاده سازی آن را در سبک زندگی خود پیدا خواهید کرد.

1. تولید سفارشی برمبنای تقاضا

بخش زیادی از آلوده سازی صنعت پوشاک مربوط به تولیدات مازاد و محصولات بدون استفاده هستند که با تولید سفارشی می توان جلوی آن را گرفت و با فرهنگ مدسریع به مخالفت پرداخت.

2. سبز و پاک

در مد پایدار، لازم است باتوجه به کلیه مراحل تولید اعم از کشت و پرورش مواد اولیه، رنگرزی و بسته بندی توجه داشت و برای به حداقل رساندن آلودگی در هر مرحله تلاش کرد و راهکار پیشنهاد داد.

3. کیفیت بالا تولید و طراحی بدون محدودیت زمانی

همه ما ممکن است کیف یا کفشی از پدر و مادر خود داشته باشیم که هنوز هم سالم و قابل استفاده هستند و در کنار آن کیف و کفشی داشته باشیم که با وجود اینکه اخیرا تهیه شده اند به مشکل برخورده اند و باعث ایجاد نیاز مجدد ما به خرید شده اند. کیفیت پایین، نیاز به خرید و تولید زباله را افزایش می دهد. در کنار آن استفاده از کالاهایی با طراحی بدون محدودیت زمانی امکان استفاده طولانی مدت را ایجاد می کنند.

4. تولید عادلانه و اخلاقی

لباس های ارزان، به بهای به کارگیری ناعادلانه کودکان و افراد جهان سوم تنها در ازای خوراک یا دستمزد بسیار ناچیز تولید می شوند که برای رسیدن به مد پایدار نیازمند حساسیت به این مساله و تقویت پرسشگری در مورد شیوه های تولید محصول هستیم.

5. تعمیر، بازطراحی و بازیافت

بسیاری از لباس ها تنها به دلیل ایجاد مشکلات جزیی قابل تعمیر به دور ریخته می شوند که اگر طراحی شوند یا با بازطراحی، محصول جدیدی از آنها تولید شود، درصد بالایی از دورریز پوشاک کاهش پیدا خواهد کرد و علاوه بر آن لباس های دور ریختنی هم با بازیافت امکان برگشت به چرخه تولید به عنوان مواد اولیه را دارند.

6. اجاره، قرض و مبادله

عمر لباس های ما چقدر است؟ در مورد لباس های خاص، این عمر چقدر کاهش پیدا می کنند؟ چه بسیار لباس های خاصی که با وجود هزینه های بالا، تنها یک بار پوشیده می شوند و بدون استفاده در کمد لباس باقی می مانند.

7. دست دوم و با ارزش

کالای با کیفیت و ارزشمند اگر استفاده هم شود به جای کهنه تبدیل به Vintage و عتیقه می شود.