آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
سیاست
۴
سوژه روز

«اعتماد» از سیاست اقتصادی دولت در روزهای سخت تحریم و کرونا گزارش می دهد

دولت هزار مصیبت

بعد از ظهر دوشنبه بود که خبری به نقل از معاون اول اصلاح طلب دولت اعتدالی حسن روحانی روی خروجی خبرگزاری های کشور رفت و حتی در یکی، دو خبرگزاری رسما دولتی چون ایسنا هم با تیتر «طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستورکار خارج شد» از این مهم خبر دادند. اما هنوز ساعتی از اذان مغرب همان روز نگذشته بود که دفتر آقای معاون اول در اطلاعیه ای مختصر این خبر و گفته اسحاق جهانگیری را تکذیب کرد و از اتفاقی درست عکس آنچه پیش تر رسانه ای شده بود، خبر داد؛ اینکه طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستورکار خارج نشده است! آن هم در حالی که در خبر مفصل اولیه، رسانه ها نه تنها از قول جهانگیری درباره خروج از دستورکار این طرح معیشتی و البته بسیار مهم برای دولت نوشته بودند، بلکه در ادامه به نقل از او، از این گزارش داده بودند حالا در شرایطی که ظاهرا به دلیل مخالفت های پیدا و پنهان قوای مقننه و قضاییه با طرح معیشتی و اقتصادی قوه مجریه، این طرح از دستورکار و برنامه های اجرایی کشور خارج شده، دولت چه برنامه هایی برای جبران این خلا در دست دارد. برنامه هایی که البته اجرای آن ممکن است الزاما در تضاد با اجرا یا عدم اجرای طرح فروش اوراق سلف نفتی در ارتباط نباشد اما به هر حال اینکه آیا از این پس عمده تمرکز دولت در این روزهای سخت ناشی از تحریم و شیوع گسترده کرونا همچنان بر طرح مدنظر خود خواهد بود یا احیانا باید از اساس به موضوعی تازه بیندیشد و راهی نو در پیش گیرد و دست کم بخشی از توان برنامه ریزی و اجرایی خود را نیز به این طرح های نو معطوف سازد، موضوعی است که صحت و سقم خبر اولیه یا تکذیبیه ثانویه در آن اثرگذار خواهد بود. موضوعی که البته با توجه به فضای خاص سیاسی - رسانه ای جمهوری اسلامی، راه حل روشنی برای اینکه دریابیم کدامیک از احتمالات بیش از دیگران به واقعیت نزدیک تر است، در پیش نیست مگر صبر و حوصله بیشتر و انتظار برای آنچه در آینده رخ خواهد داد.

فارغ از تمامی اینها اما آنچه در اصل قضیه ثابت است، اوضاع نامساعد کشور به لحاظ اقتصادی و روزگار سخت ملت از حیث معیشتی است. اینکه تحریم های یک جانبه ایالات متحده علیه ایران که عملا شدیدترین تحریم های تاریخ بشریت را علیه کشور و ملتی رقم زده - که نه این چند سال، بلکه دهه هاست در تحریم و مضیقه اقتصادی اند - شاید تنها بخشی از مشکل این روزهای ایران باشد و علاوه بر آن، حالا ایران و ایرانیان- البته شبیه به بسیاری از کشورها و ملت های دیگر- با یک بحران کم نظیر سلامت ناشی از شیوع گسترده کرونا دست و پنجه نرم می کنند و البته ازجمله سخت ترین شرایط را میان کشورهای درگیر کرونا پشت سر می گذارند. چنان که همین دیروز مقامات بهداشتی کشور از احتمال ورود ایران به سومین موج شیوع این ویروس همچنان ناشناخته خبر می دهند و اگر این مصائب را به آنچه حتی پیش از ورود کووید19 به مرزهای سرزمینی ایران و البته پیش از خروج دونالد ترامپ از مرزهای حقوقی برجام و توافق هسته ای، بیفزاییم، آنگاه درمی یابیم که همین یک فقره از مصائب ایران که مصائب و معضلات اقتصادی باشد، به تنهایی کافی است تا ملتی و دولتی را با دشواری هایی اساسی مواجه سازد. دشواری هایی که البته حالا هم ملت و هم دولت با آن دست به گریبانند اما آنچه از آمار و ارقام به دست می رسد نشان از آن دارد که دست کم مقاومتی مقابل این فشارها در جریان است و شاید اگر نبود این مقاومت عمدتا مردمی، امروز اوضاع به مراتب وخیم تر از این بود.

دولت اما این طور که پیداست تنها با مشکلاتی چون تحریم و شیوع غیرمنتظره یک ویروس مسری سر و کار ندارد و مشکلات کشور به نحوی است که به باور بسیاری از کارشناسان و اهالی فن، اگر این دو فقره نامیمون بر سر کشور هموار نشده بود هم امروز بعید بود اوضاع اقتصادی و معیشتی دولت و ملت بر وفق مراد باشد. به یاد بیاوریم تاکید رهبر انقلاب بر لزوم اصلاح ساختار بودجه و فرمان ایشان به رییس مجلس دهم که اگر چه با دوران تحریم های جدید ناشی از خروج ترامپ معاصر بود اما ماه ها پیش از شیوع کرونا صادر شد و هنوز پس از اتمام آن مجلس و در حالی که بیش از یکصد روز از مجلس یکدست اصولگرای یازدهم هم گذشته، هیچ خبری از آن اصلاحات نیست. همین طور از یاد نبریم آن بررسی کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس دهم در روزهای نخست آن مجلس که در گزارشی از حدود 20 ابرچالش کشور خبر می داد و جالب آنکه دست کم در 5 مورد نخست و بالایی آن فهرست مصائب، مشکلات اقتصادی، بی رقیب پیشتاز بودند. چالش ها یا به تعبیر خود کارشناسان مرکز پژوهش ها، ابرچالش هایی چون نابسامانی صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی، تورم و رکود تورمی، بحران اشتغال و بیکاری، ایرادهای اساسی و البته ساختاری نظام بودجه نویسی و بودجه ریزی در ایران، خشکسالی، بحران بی آبی و کم آبی که اثرات اقتصادی آن غیرقابل انکار است و البته چندین و چند فقره مشابه که بی توجهی بر هرکدام از آنها به تنهایی می تواند فاجعه ای عظیم را رقم بزند که کارشناسان تا سال های سال قادر به حل مشکل نباشند.

در چنین شرایطی است که حالا جهانبخش محبی نیا، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و البته نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در یادداشتی که برای انتشار در اختیار «اعتماد» قرار داده، از شرایط سخت ناشی از تورم اقتصادی گفته و همزمان علی ورامینی،روزنامه نگار با اشاره به علت حمایت طیفی از سیاسیون ایرانی موسوم به جناح چپ یا اصلاح طلبان از حسن روحانی در دو انتخابات 92 و 96، به بحث درباره سیاست های اقتصادی دولتی پرداخته که حامیان و موافقانش از آنجا که می خواهند سال آخر را بی ریسک و واهمه سر کنند، کمتر سخن می گویند و مخالفانش هم احتمالا دیگر میل و رمقی ندارند که حرفی بزنند و نقدی پیش بکشند.