آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
خبر
۸

مقامات وزارت بهداشت خبر دادند: بازگشت کرونا به وضعیت اسفند

دنیای اقتصاد : شمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بنابر آمار رسمی اعلامی وزارت بهداشت، بار دیگر به مرز سه هزار نفر رسید؛ آماری که آژیر خطر شروع موج سوم کرونا در برخی نقاط کشور را به صدا در آورده و مقامات وزارت بهداشت، افزایش میزان مراجعات به بیمارستان ها را گویای «افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم بیماری» و «بازگشت به وضعیت اسفندماه 98» می دانند.

 در 24 ساعت منتهی به دیروز (چهارشنبه) 2 هزار و 981 بیمار جدید شناسایی شدند که از این میان، یک هزار و 726 نفر در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور بستری شدند؛ ارقامی که علاوه بر بالا رفتن همزمان تعداد مبتلایان و بستری ها نشان می دهد نسبت بستری به ابتلا دیروز به حدود 60 درصد رسید و از هر 100 مبتلای شناسایی شده، 60 نفر نیازمند بستری در بیمارستان ها بوده اند. از سوی دیگر، گزارش های وزارت بهداشت از روند افزایشی آمار مرگ کرونایی نیز حکایت دارد. آمار رسمی اعلامی می گوید که در بازه 24 ساعته یادشده، 179 بیمار کرونایی جان خود را از دست داده اند و به این ترتیب کرونا از ابتدای اسفند تا ظهر دیروز، 23 هزار و 632 نفر قربانی در ایران گرفته است.

شمار قربانیان کرونایی در ایران از ابتدای اسفند تا روز گذشته بنابرآنچه در گزارش رسمی وزارت بهداشت آمده است، نشان می دهد که نسبت مرگ و میر کرونایی در کشور به ابتلا، 7/ 5 درصد بوده است. از ابتدای اسفند 98 تا دیروز 410 هزار و 334 نفر به کووید -19 مبتلا شده اند.

آمارهایی که موید افزایش همه گیری ویروس کرونا در برخی نقاط کشور است، وزیر بهداشت را بر آن داشت تا رسما این موضوع را اعلام و نگرانی خود درباره این وضعیت را اعلام کند. سعید نمکی در جلسه دیروز هیات دولت روند افزایشی جدید ابتلا به کرونا در کشور را ناشی از عدم رعایت دستورالعمل ها در برخی اجتماعات و افزایش سفرها دانست؛ موضوعی که پیش از این و در پیش بینی ها نیز مطرح شده بود. جامعه پزشکی از ابتدای شهریور ماه درباره دو موضوع ابراز نگرانی کرده بود؛ نخست تعطیلات منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی که علاوه برحضور مردم در هیات ها و شکل گیری تجمعات، سبب شد میزان سفر به نقاط مختلف کشور نیز نسبت به ماه های گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد. نگرانی دوم، به بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان از 15 شهریورماه بازمی گردد که البته انتقادهای فراوان به سیاست وزارت آموزش و پرورش، این وزارتخانه را بر آن داشت تا خانواده ها را برای انتخاب یکی از دو گزینه آموزش حضوری یا مجازی مختار کند.

   تداوم وضعیت وخیم در 28 استان

با همه آنچه گفته شد، در آمارهای استانی که به تایید وزارت بهداشت رسیده همچنان نام سه استان تهران، مازندران و گیلان به عنوان قرمزترین نقاط کشور مطرح است و به طور کلی 13 استان نقاط قرمز کرونایی در ایران هستند. علاوه بر تهران؛ مازندران و گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین نیز در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند. همچنین 15 استان آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار کرونایی به سر می برند.

   پایتخت؛ قرمز ترین نقطه ایران

با این حال برخی مقامات وزارت بهداشت درباره وضعیت پایتخت هشدار می دهند؛ ازجمله ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت که با هشدار نسبت به شیوع موج سوم کرونا در کشور گفت: تهران به چهارراه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است. حریرچی با بیان اینکه متاسفانه شرایط خوبی در کشور نداریم، گفت: این هفته و هفته گذشته بیماری با شیب بسیار شدیدی افزایش یافته، میزان موارد بستری در تهران دوبرابر شده و در کل کشور نیز موارد بیماری رو به افزایش است. علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران هم با اشاره به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کووید- 19 گفت: حجم بیماران و چگالی جمعیت در هیچ نقطه ای از کشور با تهران قابل مقایسه نیست. او افزود: تابلوی اسفندماه کرونا دوباره در حال شکل گیری است و همزمانی با آنفلوآنزا و بیماری های شایع فصل سرما، به افزایش مراجعان دامن می زند. سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم دیروز اعلام کرد که روند نزولی آمار شیوع کرونا از هفته سوم شهریور در بسیاری نقاط متوقف شده و برخی استان ها در حال طی کردن مسیر صعودی هستند که خیلی نگران کننده است.

   مدارس قم غیر حضوری شد

یکی از نقاط شکننده در کشور به گواه مسوولان، استان قم است. استاندار قم دیروز با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و سختگیری و شدت عمل در اجرای آن از غیرحضوری شدن کلاس های درس در مدارس قم تا اطلاع بعدی خبر داد. بهرام سرمست گفت: وضعیت قم در روزهای اخیر از حیث شیوع کرونا تشدید شده است و گزارش دانشگاه علوم پزشکی قم از این حکایت دارد که باید حساسیت ها و سختگیری های بیشتری در مدارس اعمال شود. او افزود: ابتلای یک دانش آموز به کرونا می تواند انتقال این بیماری را به افراد دیگر باقدرت زیادی سرعت ببخشد. درخصوص مراکز آموزش عالی هم باید گفت که اصل در فعالیت دانشگاه ها نیز بر آموزش های مجازی و غیرحضوری است.

   زنگ خطر کرونا در کرمانشاه

وضعیت در کرمانشاه هم نگران کننده است. رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از قرمز شدن وضعیت کرونا در هشت شهرستان استان خبر داده است. مهدی محمدی در گفت وگو با «ایسنا» افزود: در حال حاضر وضعیت کرونا در شهرستان های سنقر و کلیایی، ثلاث باباجانی، پاوه، سرپل ذهاب، هرسین، دالاهو، گیلانغرب و صحنه قرمز است. وضعیت در بسیاری از نقاط استان کرمانشاه به نحوی است که این مسوول دانشگاه علوم پزشکی این استان از مردم خواست با توجه به سیر صعودی کرونا در استان، بیش از پیش پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و حتی المقدور در اماکن عمومی حاضر نشوند و درصورت حضور حتما از ماسک استفاده کنند. طبق اعلام منابع رسمی، از ابتدای شروع اپیدمی تاکنون 11 هزار و 684 نفر از بیماران کرونایی در استان کرمانشاه بستری شدند.

   هشدار درباره افزایش خطرات کرونا در ایران

در عین حال قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره افزایش خطرات ناشی از گسترش این بیماری در کشور هشدار داد. به گزارش «ایرنا» جان بابایی گفت: در طول 10 ماه گذشته قدرت کووید- 19 کمتر نشده، بلکه میزان کشندگی و سرایت پذیری آن بیشتر نیز شده است.

   جهش های کرونا در مبتلایان ایرانی

همچنین نتایج پژوهش گروهی از محققان پژوهشگاه رویان نشان داد که ویروس کووید-19 در جامعه ایرانی جهش داشته است. نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده 44 تفاوت در سطح نوکلئوتیدها و 26 تفاوت در پروتئین حاصل بود که به علت جهش (موتاسیون) ایجاد شده بودند. به گزارش «ایسنا» این پژوهش که با هدف شناسایی جهش های ایجادشده در ویروس کووید- 19 در مبتلایان ایرانی انجام شد، به مقایسه ژنوم این ویروس در 20 بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداخت. مقایسه این داده ها با داده های جهانی نشان داد که برخی از این جهش ها تنها در جامعه ایرانی دیده می شود. بررسی محل جهش ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده های سلول انسانی که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول های انسانی باعث آلوده شدن آنها می شود، فاصله دارد.