آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: صنعت و تجارت
۱۲

پاسخ وزیر صمت به ابهام های واردات خودرو

خودروهای 10 هزار دلاری از اروپا و چین وارد می شود

پس از موافقت دولت سیزدهم با حذف ممنوعیت واردات خودرو، جزئیات و چگونگی واردات خودرو مورد سوال قرار گرفت؛ بر اساس آخرین اظهارنظرها، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که خودروهای خارجی با قیمت کمتر از 10 هزار دلار (کمتر از 320 میلیون تومان) وارد کشور خواهد شد و به غیر از خودرو چینی، خودروهای اقتصادی اروپایی هم با این قیمت می توان خریداری کرد. او تاکید کرد: ما می خواهیم پژو، سمند و تیبا را از رده خارج کرده و خودروهایی مانند تارا و شاهین که قیمت های بالاتری نسبت به خودروهای اقتصادی دارند را جایگزین کنیم، پس لازم است برای قشری از جامعه که خودروهایی ارزان تر می خواهند محصول داشته باشیم. بنابراین در این آیین نامه واردات خودرو، تمرکز بر واردات خودروهای ارزان قیمت بود تا هم نیاز مردم پوشش داده شود و هم به تدریج به سمت ساخت داخل برویم و نقص ترکیب محصولات داخلی را با از رده خارج کردن خودروهایی با قیمت پایین اما بی کیفیت و جایگزین کردن یک خودروی اقتصادی باکیفیت، برطرف کرده و سبد محصولات را کامل کنیم.او با بیان اینکه گفت وگوهایی برای واردات خودرو از اروپا آغازشده است، افزود: وضعیت امروز صنعت خودرو آن چیزی نیست که بنده به عنوان وزیر آن را تایید کنم، اما حرکت در مسیری که آغازشده پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

آیین نامه واردات خودرو آماده مطرح شدن در دولت است

وزیر صنعت ادامه داد: آیین نامه واردات خودرو در دولت مطرح شده و دارای 10 بند است، در خصوص یکی از بندهای آن در هیات دولت ابهاماتی وجود داشت و لازم بود به کمیسیون اقتصادی برگردد و برای بازگشت دوباره به دولت باید 3 را مرحله طی می کرد؛ اکنون طرح آماده این است که در دولت مطرح و بررسی شود. از زمانی که این طرح تصویب شود، دو تا سه ماه بعد عملیاتی خواهد شد و زمان زیادی نخواهد برد.

نگاه طبیبانه به صنعت خودرو

او یادآور شد: صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی اهمیت است که آن را پنهان کرده و صورت مساله آن را پاک کنیم، نه آن قدر اکنون بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ بلکه اکنون باید با نگاه طبیبانه به این صنعت نگاه کرده و مسائل مربوط به آن را پیدا کرده و راه حل ها را نهایی و در یک دوره زمانی حل کنیم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته ایم و برای اجرایی کردن این مهم برنامه لازم تهیه شده است.

وزیر صمت افزود: فکر نمی کنم هیچ فردی این انتظار را داشته باشد که مشکلات حوزه خودرو که بسیار پیچیده و گسترده است، طی 6 ماه مرتفع شود؛ مهم این است که برای حل این موضوع برنامه ای وجود داشته باشد و درست اجرا شود. این برنامه دوساله تا اواخر سال 1404 ادامه دارد، یعنی از سال 1402 این موضوع تغییر پیدا خواهد کرد و در واقع نقطه عطف همین بازه زمانی است و در این دوسال با تمرکز، مسائل عمده رفع خواهد شد.

کاهش 65 درصدی خودروهای ناقص کف

فاطمی امین اضافه کرد: از ابتدای امسال تا 18خردادماه تعداد خودروهای ناقص کف حدود 47 هزار دستگاه بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 137 هزار دستگاه بوده است، یعنی 65 درصد کاهش خودروهای کف را شاهد بودیم و کاهش تولید خودروهای کف به معنی نظم یافتن تولید و زنجیره تولید است.

وزیر صمت در ارتباط با آمار خودروهای کامل نیز گفت: امسال در این مقطع تولید 144 هزار دستگاه خودرو کامل شده است درحالی که سال گذشته طبق آمار به 38 هزار دستگاه خودرو رسید.

تمرکز برنامه های نیمه دوم امسال بر کیفیت خودرو خواهد بود

وزیر صمت با اشاره به برنامه دوساله برای حل مشکلات صنعت خودرو گفت: بخشی از این برنامه از مهرماه سال گذشته آغازشده و تا پایان سال 1401 ادامه خواهد یافت و در این مرحله به دنبال اصلاح ساختار صنعت خودرو و ثبات بخشی در تولید هستیم، البته اکنون به ثبات بخشی در تولید خودرو رسیده ایم و ان شاءالله این روند تداوم خواهد یافت.

او عنوان کرد: از نیمه دوم امسال بیشترین تمرکز روی کیفیت خودرو خواهد بود؛ البته اکنون کیفیت در حال بهبود است اما آمار ملموس نیست، یعنی بر اساس حرکت و گزارش های رسمی که متعلق به وزارت صمت است، اعلام نشده و از سوی بخش خصوصی بوده است.

تغییر کیفیت ملموس خودرو از آذر و دی ماه امسال

فاطمی امین اضافه کرد: نمودارهای کیفیت رو به رشد هستند، اما نمی توان آن را بیان کرد زیرا قابل لمس نیست؛ اما از آذر و دی ماه امسال این تغییر کیفیت برای مردم ملموس تر خواهد بود، بنابراین هیچ کسی دارای عصای موسی نیست که مسائل چهل ساله یک صنعت را یک شبه حل کند و ناگزیر هستیم که مسائل را اولویت بندی کرده و به ترتیب روبه جلو حرکت کنیم و همین که خودروی ناقص به معنای قبل نداریم و عبور مستقیم خودرو کامل وجود دارد به نوبه خود در کیفیت موثر است.

قیمت لوازم خانگی قاچاق افزایش یافت

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بازار لوازم خانگی گفت: دو نکته در این موضوع وجود دارد. ممکن است تا حدی قیمت ها رقابتی نباشند و آن هم در کشور بسیار محدود است در کالاهایی مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی قیمت های داخلی پایین تر هستند، اما یک نکته بسیار ظریف وجود دارد و آن اینکه از زمانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی برای روغن، گندم و غیره حذف شد، قیمت لوازم خانگی قاچاق افزایش پیدا کرد. زیرا افرادی که روغن و... را قاچاق می کردند با سود حاصل از آن لوازم خانگی وارد می کردند و سود قاچاق تا حدی بود که می توانست سودش را پایین تر هم بیاورد.

وزیر صمت درباره افزایش قیمت ها گفت: افزایش قیمت ها به علت افزایش قیمت های جهانی بوده است، اواخر سال گذشته دو اتفاق افتاد که کمتر درباره آن صحبت می شود؛ اول افزایش قابل توجه قیمت جهانی در روغن، پنبه یا پنل های تلویزیون و دوم اینکه بنا بر قانون بودجه امسال تعرفه واردات از 4 هزار و 200 تومان به 26 هزار تومان رسید، یعنی جهش 6 برابری در تعرفه ها داشتیم، البته با نصف کردن سود بازرگانی تا حدودی تعرفه ها تا حد 3 برابر جبران شد، یعنی ما در واردات و در نرخ ارز محاسبه تعرفه واردات دو اصلاح نرخ ارز داشتیم.

شناسایی 450 پهنه معدنی در کشور

او در خصوص توسعه معادن در سطح کشور اضافه کرد: در این حوزه باید سه اتفاق مهم را مدنظر قرار دهیم که گام نخست آن شناسایی ظرفیت های معدنی در سطح کشور است که در این خصوص کار بسیار بزرگی از مهرماه سال گذشته آغاز شد و حدود 450 پهنه معدنی کشور شناسایی شدند.

وزیر صمت ادامه داد: برنامه شناسایی پهنه های معدنی از استان خراسان جنوبی آغازشده و امسال در خوزستان ادامه خواهد یافت و تمامی نقاط دارای ظرفیت های معدنی در این پروژه شناسایی می شوند؛ خوشبختانه در چهارچوب اجرای این طرح شناسایی بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی شکل گرفت و یکی از ذخایر مهم معدنی کشور در استان خراسان جنوبی شناسایی شده که به صورت قطعی تا یک ماه آینده آن را اعلام خواهیم کرد و نوید بسیار خوبی برای کشور است.او افزود: گام دوم و بسیار مهم در حوزه معادن، تسهیل قوانین و مقررات موجود در این حوزه است، اکنون بیش از 320 قانون، مقررات و دستورالعمل در بخش معدن وجود دارد که موارد به صاحب نظران مربوطه ارسال شده تا با بررسی های دقیق موانع موجود را رفع کنند و تا دو هفته آینده مجموعه مقرراتی که به صورت شسته ورفته شکل گرفته اند، ابلاغ می شود.

شراکت مردم در منافع معادن برای نخستین بار

فاطمی امین تاکید کرد: با برنامه ریزی و اقدامات انجام شده صادرات مواد خام معدنی به شدت کاهش یافته است و یک خبر بسیار مهم و خوب در حوزه معدن نیز آن است که برای نخستین بار مردم را در منافع معادن شریک قراردادیم و در این خصوص و در گام نخست، معدن جان جان در سیستان و بلوچستان به شرط شراکت 40 درصدی با مردم منطقه، به بهره بردار واگذارشده است.

مثبت شدن تراز تجاری

او در خصوص مثبت شدن تراز تجاری کشور گفت: از ابتدای مهرماه و هم زمان با آغاز کار دولت سیزدهم، تاکید ویژه ای روی توسعه صادرات شد و با اقدام جدی برای رفع موانع در سال گذشته یعنی سال 1400، بیش از 48 میلیارد دلار صادرات انجام شد که نسبت به رقم 35 میلیارد دلاری سال پیش از آن رشد خوبی اتفاق افتاده است و خبر خوب در این حوزه اینکه در سه ماه گذشته، تراز تجاری بدون نفت کشور مثبت شد و صادرات 400 میلیون دلار بیش از واردات، انجام شده است.فاطمی امین در خصوص افزایش مراودات تجاری با سایر کشورها و میزبانی از هیات های تجاری کشورهای مختلف توضیح داد: هر هفته و به صورت پیوسته حداقل یک هیات خارجی در ایران حضور دارد و رفت وآمدهای تجاری خیلی خوبی در حال انجام است.وزیر صمت گفت: بیش از 100 درصد درآمد ترانزیتی کشور افزایش یافته و با 6 کشور اطراف خود موافقتنامه همکاری های بیمه ای امضا کرده ایم و اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت خارجی کشور در حال وقوع است.