آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
شرکت ها
۲۷

خبر

توسط انجمن صنایع لوازم خانگی صورت می گیرد: اعطای «نماد شفافیت» به محصولات با اصالت

دنیای اقتصاد : در جلسه اخیر با حضور معاون وزیر صمت، قرار بر این شد انجمن صنایع لوازم خانگی به عنوان بزرگ ترین و قدیمی ترین تشکل در حوزه لوازم خانگی، موضوع اعطای نشان اصالت و شفافیت کالاهای لوازم خانگی را عهده دار شود.

فرشاد براتی معاون برنامه ریزی، اجرایی و روابط عمومی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: این موضوع با هدف تشخیص کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار توسط مشتری  صورت گرفته و  اولین گام است که به مشتریان لوازم خانگی اطمینان خاطر داده شود که کالاهای ایرانی اعم از اجزا و قطعات مورد تایید انجمن صنایع لوازم خانگی و دولت است. براتی افزود: این موضوع در راستای مبارزه با قاچاق، افزایش رضایت مندی مشتری، کیفی سازی و حمایت عملی از تولیدکنندگان استاندارد و با کیفیت  انجام شده  و این اطمینان خاطر را به  عنوان متولی صنعت لوازم خانگی کشور به مصرف کنندگان  ارائه می دهیم که  با رضایت تام محصولات را از مراکز عرضه فروشگاهی خریداری کنند. وی در ادامه گفت: اولین گام برای اجرای این هدف طراحی نماد شفافیت است. به  همین منظور انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در کسوت قدیمی ترین تشکل ملی صنعت لوازم خانگی کشور و با داشتن  250 واحد تولیدی در دو طیف محصول سازان و قطعه سازان و  در راستای عمل به رسالت ذاتی  و با هدف نهادینه سازی فرهنگ استفاده از کالای دارای اصالت ایرانی و رضایت مندی حداکثری مصرف کنندگان و نیز الصاق آن نشان بر محصولات تولید داخل، اقدام به فراخوان «طراحی نماد شفافیت کالاهای دارای اصالت محصولات لوازم خانگی کرده است. از این رو از تمامی علاقه مندان و فعالان حوزه طراحی و گرافیک دعوت می شود طراحی نماد مذکور را تا 15 تیر ماه سال جاری به این انجمن ارسال کنند.

 
راه اندازی سامانه نظارت بر کیفیت خدمات پس از فروش

 دنیای اقتصاد : سامانه ای برای نظارت ضمانت ها راه اندازی کرده ایم و هدفمان این است که تنها مجموعه های تولیدکننده خود پاسخگو نباشند، بلکه ما نیز بر ضمانت آنها تضمینی بگذاریم. از دیگر کارکردهای این سامانه این است که ارزیابی ها را شفاف خواهد کرد. معاون صنایع عمومی وزارت صمت در بحث خدمات پس از فروش، ضمانت و گارانتی با بیان مطلب فوق گفت: اگر تولیدکننده ای در بحث خدمات پس از فروش، گارانتی و ضمانت کوتاهی کرده باشد در کارنامه آن نقطه منفی خواهد شد. سپس به همه مردم خواهیم گفت که کدام تولیدکننده رتبه اش در محصولی مانند یخچال یک است و کدام تولیدکننده ها رتبه های دیگر را دارند.

محمدمهدی برادران افزود: زمانی که تولیدکنندگان متوجه شوند که در منظر عمومی رقابت می کنند و مردم در مورد کیفیت خدمات پس از فروش آنها قضاوت می کنند از تبلیغات های کاذب به سمت رقابت سازنده در کسب حداکثر رضایت مشتری حرکت خواهند کرد. این قول را دادیم که در شش ماه نخست امسال این کار را انجام داده و ارزیابی ها را منتشر کنیم تا مشخص شود رضایت مردم در چه محصولی بالاتر از بقیه بوده است. وی در رابطه با بحث برندهای اجاره ای در ایران نیز گفت: در حوزه برندها و نام و نشان های تجاری، هزینه ای که تولیدکنندگان می کنند باید منجر به یک نام و نشان محبوب شود، اما متاسفانه این گونه نیست و بیشتر روی نام و نشان هایی نامانوس که ایجاد محبوبیت نمی کنند، هزینه می شود. این موضوع از جمله ضعف هایی است که به این صنعت وارد شده و در این حوزه نیاز به کار است. اگر مردم از کالای داخلی حمایت کرده و نقاط ضعف آن را به ما منتقل کنند و ما بتوانیم بازار را در اختیار تولیدات داخلی گذاشته و از کالای قاچاق دوری کنیم به طور حتم کیفیت بهتر و تولید انبوه تر خواهد شد و مسیر طی شده را به نقاط ایده آل تری خواهیم رساند.

 
رویگردانی فروشندگان لوازم خانگی از دستگاه پوز

دنیای اقتصاد : مالیات بر تراکنش های بانکی و دریافت مالیات از کارت خوان ها، ماجرای تازه ای در بازار لوازم خانگی به راه انداخته است. در اتفاقی عجیب فروشندگان لوازم خانگی از استفاده از دستگاه پوز امتناع می کنند. بررسی‎ ها نشان می دهد فروشندگان حتی برای فروش اقلام کوچک صرفا پول نقد از مردم دریافت می کنند.همچنین برخی برای این کار به نرم افزارهای موبایلی روی آورده اند.

مالیات بازار را به تعطیلی می کشاند؟

در همین زمینه نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران گفت: شیوه دریافت مالیات از دستگاه های پوز صحیح  و منطقی نیست. این اقدام دولت باعث شد اقتصاد ایران به چرخه سنتی بازگردد. طوری که مردم برای خرید کالا یا باید پول نقد با خود حمل کنند یا از طریق درگاه اینترنتی و عابربانک پول کالا را بپردازند. محمدحسین اسلامیان توضیح داد: با توجه به گسترش خرید و فروش کالا در فضای مجازی و آنلاین شاپ ها، فروش کالا به شکل سنتی دیگر مزیتی ندارد. از این رو، برخی بازاری ها برای رقابت با فروشندگان آنلاین با حداقل سود کالا می فروشند. حال دولت با تصمیم جدید خود مبنی بر دریافت مالیات از تراکنش های بانکی مانع جدیدی برای ادامه فعالیت فروشندگان سنتی تراشید.

وی معتقد است چنانچه دولت از تصمیم خود بازنگردد، ممکن است واحدهای صنفی از پس هزینه های تمام شده برنیایند. در نهایت بنگاه ها یا اقدام به تعدیل نیروی انسانی می کنند یا در گام بعدی ناچار به تعطیلی بنگاه می شوند.

 
انجمن لوازم خانگی ایران و انجمن علمی میکروالکترونیک تفاهم نامه امضا کردند

 دنیای اقتصاد : انجمن لوازم خانگی ایران برای بومی سازی قطعات الکترونیک لوازم خانگی، تفاهم نامه ای دو ساله با انجمن علمی میکروالکترونیک ایران امضا کرد. براساس مفاد این تفاهم نامه قرار است انجمن لوازم خانگی ایران و انجمن علمی میکروالکترونیک کارگروهی با عنوان «صنعت ریزالکترونیک لوازم خانگی» تشکیل دهند. این کارگروه قرار است طراحی و توسعه تراشه های ریزالکترونیک در کشور را در دستور کار قرار دهد. تا امروز صنعت ریزالکترونیک فقط در دانشگاه ها و مقالات بروز می کرد و تولیدکنندگان لوازم خانگی حدود 80 درصد از قطعات الکترونیک خود را وارد می کردند، اما حالا صنعت ریزالکترونیک وارد رقابت شده است.

این تفاهم نامه در رویداد صنعت ریز الکترونیک کشور در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد و در این رویداد، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: با توجه به فناوری های جدید از جمله IOT (اینترنت اشیا) تا 15 سال آینده صنعت لوازم خانگی توسعه پیدا می کند و دگرگون می شود. همکاری ما با انجمن میکروالکترونیک می تواند به توسعه صنعت لوازم خانگی با توجه به پیشرفت روز کمک کند. عباس هاشمی در رابطه با این سوال که آیا صنعت ریزالکترونیک قابلیت برطرف کردن نیاز داخلی را دارد، گفت: صنعت ریزالکترونیک هنوز نوپا است و در مرحله اول نمی توان از این صنعت انتظار برطرف کردن تمام نیاز داخل را داشت. این رویداد نشانگر این است که دانش تولید تراشه ریزالکترونیک در کشور وجود دارد، اما این صنعت برای تجاری شدن به کمک نیاز دارد. برای تجاری شدن این اکوسیستم باید به زنجیره تجارت جهانی متصل شود و جایگاه خود را در دنیا پیدا کند. تحریم ها کار را سخت کرده و برای به دست آوردن بازار بین المللی باید تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم. آن وقت می توانیم به صورت سیستماتیک به زنجیره تجارت جهانی متصل شویم. اگرچه صنعت میکروالکترونیک بخشی از ریز تراشه ها را می سازد، اما بخش زیادی از قطعات بنیادین لوازم خانگی وارداتی هستند. دبیر انجمن لوازم خانگی ایران در این رابطه گفت: تولید قطعات یک بخش ماجرا است و بخش دیگر این است که ببینیم آیا ساخت این قطعات صرفه اقتصادی دارد؟ این همان بحث تجاری سازی است. همین حالا تعداد کشورهایی که قطعات بنیادین را کامل خودشان می سازند کم است. کشورهایی مانند تایوان که لزوما پیشرفته نیست قطعه بنیادین می سازد. پنج شنبه 26 خرداد انجمن میکروالکترونیک ایران با یاری چند مجموعه دیگر، رویدادی در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار کرد. رویداد تا ظهر ادامه داشت و در سالن مجاور شرکت های فعال در صنعت میکروالکترونیک، دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.  در این همایش هفت سخنران از جمله جناب دکتر آقامیری معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و دکتر منادی نماینده و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطالب خود را ارائه دادند. جناب آقای مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از جمله حضار در این رویداد بودند. دکتر ملکی فر معاونت توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز جهت استقبال از مهمانان در مجلس حضور داشته و سخنرانی کوتاهی داشتند. دکتر ذبیحی رئیس انجمن میکروالکترونیک ایران، دکتر دلیری معاون شرکت صنایع پیشرفته رضوی، دکتر ذبیحی مدیر عامل شرکت پرتو پیشتازان یکتا کیش، دکتر افشاری رئیس واحد علوم و فناوری پردیس، مهندس هاشمی دبیر انجمن لوازم خانگی و دکتر شریف خانی مدیر مرکز طراحی مدارات مجتمع (icdc) دیگر سخنرانان رویداد روز پنج شنبه بودند.