آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۲
سبک زندگی
۱۲
گزارش

بازنمایی رسانه ای خوشبختی در خانواده های پرجمعیت غربی

الگوگیری به سبک رونالدو

زهرا چیذری

فرزند پنجم کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی فوتبال به دنیا آمد و این روزها تقریبا دو ماهه است. حالا فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از تصاویر خانواده هفت نفره رونالدو پر شده است. رونالدو پنج جایزه توپ طلا و چهار جایزه کفش طلای اروپا در کارنامه ورزشی خود دارد. در بیش از 1100 بازی رسمی حضور داشته، بیش از 780 گل برای باشگاه و تیم ملی اش به ثمر رسانده و با بیش از 110 گل ملی، عنوان برترین گلزن ملی پرتغال را نیز در اختیار دارد. وی پیش از این نیز گفته بود قصد دارد تا پایان دوران حرفه ای اش به هفت توپ طلا دست پیدا کند و همچنین در زندگی شخصی هم دوست دارد هفت فرزند داشته باشد. رونالدو تنها چهره اروپایی نیست که تعداد زیادی فرزند دارد.

 بسیاری از بازیگران، سلبریتی ها و حتی برخی مقامات سیاسی در کشورهای اروپایی و امریکایی، تعداد زیادی فرزند دارند و از این رهگذر می کوشند تا به مردم شان یادآوری کنند، خانواده گسترده و داشتن تعداد زیاد فرزندان، ارزش است. انتشار تصاویر خانواد هفت نفره رونالدو و ارزشمند نشان دادن داشتن فرزندان زیاد از سوی این ستاره دنیای فوتبال، خیلی از خانواده ها را به داشتن فرزندان بیشتر ترغیب می کند. همچنان که مصاحبه ها و اظهارنظرهای سلبریتی های کشورمان که برخی وارد دهه پنجم زندگی خود شده و هنوز مجردند، در عادی سازی تجرد و نداشتن فرزند یا کم فرزندی و عادی سازی آن در میان خانواده ها بی تاثیر نیست.

 آمار تاثیرگذار

عوامل متعددی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر تصمیم خانواده ها درباره تعداد فرزندان اثر می گذارد. این عوامل فقط فرهنگی یا فقط اقتصادی نیست، بلکه مجموعه ای از این عوامل است. 

طبق آخرین نظرسنجی ایسپا در دی ماه 1400 که در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی با تعداد نمونه 1584 نفر از افراد 18سال به بالای ساکن در مناطق شهری و روستایی کل کشور انجام شد؛ 68.4 درصد مردم معتقدند داشتن فرزند باعث خوشبختی زوجین می شود. با افزایش سطح تحصیلات افراد، باور به تاثیر فرزند بر خوشبختی زوجین کمتر می شود.

74.8 درصد افراد با تحصیلات کمتر از دیپلم، براین باورند که فرزند باعث خوشبختی می شود. در حالی که این میزان بین افراد با تحصیلات دیپلم، 69 درصد و بین افراد با تحصیلات دانشگاهی، 63.1 درصد است.

 همچنین با بالاتر رفتن پایگاه اقتصادی خانواده ها، باور به این که داشتن فرزند موجب خوشبختی زوجین می شود، کاهش پیدا می کند.  77.3درصد افرادی که از لحاظ اقتصادی در پایین ترین گروه قرار دارند، معتقدند داشتن فرزند موجب خوشبختی زوجین است، در حالی که این میزان بین گروه اقتصادی بالا 58درصد است. پس این مساله نشان می دهد مشوق های اقتصادی تنها راه حل برای اقناع خانواده ها به داشتن فرزند بیشتر نیست.

 الگوگیری از چهره ها

سلبریتی ها و اینفلوئنسرها چه بخواهیم و چه نخواهیم، بر مردم اثرگذارند و خیلی ها از رفتار آنها الگو می گیرند. شاید به همین خاطر باشد که سلبریتی های اروپایی و آمریکایی، اغلب در خانواده هایی پرجمعیت زندگی می کنند و تعداد زیادی فرزند دارند.

 کشورهای اروپایی و آمریکا هم همچون بسیاری دیگر از کشورهای دنیا به دنبال اجرای سیاست های افزایش جمعیت هستند و بخشی از سیاست گذاری های خود را در فرهنگ سازی با نمایش خانواده های پرجمعیت و چهره های سرشناس پیش می برند. به همین خاطر هم هست که اغلب سلبریتی های آمریکایی و اروپایی خانواده هایی پر جمعیت دارند و رسانه ها هم تلاش می کنند با بازنمایی این خانواده های گسترده، افکار عمومی مردم را برای داشتن فرزندان بیشتر اقناع کنند.

چهره هایی چون آنجلینا جولی، کلینت ایستوود، مل گیبسون و بسیاری دیگر از چهره های سرشناس و سلبریتی هایی که بارها و بارها آنها را در حال نقش آفرینی در جعبه جادو یا بر پرده نقره ای دیده ایم، 6-7-8 و حتی بیشتر هم فرزند دارند و خانواده های بزرگ و گسترده ای را تشکیل داده اند.

 این نکته ای است که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره داشتند و در سخنرانی خود در دیدار با جوانان در سال 98 فرمودند: «شما ببینید، در بعضی از کشورهای غربی مثلا در آمریکا خانواده ای 15 تا بچه دارند، 20 تا بچه دارند و از این قبیل، تشویق [هم] می شوند و هیچ کس مذمت شان نمی کند. اما نوبت به کشور ما که می رسد، این طرف قضیه تشویق می شود، [یعنی] کم فرزندی و مانند اینها.»

 تغییر نگاه دهه شصتی ها

«فرزند کمتر زندگی بهتر» شعاری بود که با تکرار و از طریق ارزشگذاری خانواده های کم جمعیت، فرزندان زیاد را به یک ضدارزش تبدیل کرد. دهه شصتی هایی که حالا مسوولیت اصلاح ساختار جمعیتی کشور را برعهده دارند، با این شعار و این ذهنیت بزرگ شده اند. پس صرف مشوق های اقتصادی، نمی تواند آنها را به داشتن فرزندان بیشتر مجاب کند.

مکث
روزمرگی های یک خانواده 21 نفره دستمایه ساخت برنامه تلویزیونی 

چند سال پیش هم یکی از شبکه های تلویزیونی در آمریکا زندگی روزمره خانواده ای با 17 فرزند را دستمایه ساخت برنامه قرار داد. جیم و میشل دوگار، زوج مسیحی معتقدی بودند که از وسایل و داروهای جلوگیری از بارداری استفاده نمی کردند و می گفتند تعیین تعداد فرزندان شان را به خدا سپرده اند. زمانی که این برنامه پس از هفت سال در سال 2015 به پایان رسید، جیم و میشل 19 فرزند داشتند. میشل دوگار نخستین فرزندش را در 22 سالگی به دنیا آورد و آخرین شان را در 43 سالگی. اختلاف سنی میان فرزند ارشد و ته تغاری خانواده 21 سال بود. برنامه 17 تا و بیشتر که به 19 تا و بیشتر تغییر نام داد، در جذب مخاطب موفق بود و بیشتر از دو میلیون نفر بیننده داشت.