آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
صفحه آخر
۲۴
پیشنهاد

برخورد مینی مال با زبان نمایش

رضا وطن خواه (نویسنده)

نمایشنامه «تسویه حساب» به قلم پوریا عبدی به تازگی منتشر و راهی کتابفروشی ها شده که نمایشنامه ای است که می شود خواندن آن را به علاقه مندان این حوزه پیشنهاد داد. درباره این متن باید گفت که در فرم نگارشی «تسویه حساب» تلاش شده استفاده مینی مال از زبان، کلید اصلی نمایشنامه باشد و در همین خصوص از عبارت بندی موجز، انقطاع ها، مکث های مکرر، توقف های میان جمله ای، تکرار و شتاب ناگهانی در بیرون ریزی خصوصیات شخصیت استفاده شده است. به همین جهت یافتن و رعایت آنها برای اجرای صحنه ای امری ضروری است. همچنین در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است؛ نمایشنامه «تسویه حساب» یک تراژدی سه نفره مبتنی بر موقعیت است،موقعیتی پرتنش که همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد. این موقعیت است که درام را پیش می برد و شخصیت های سخت نمایش را نمایان می کند. شخصیت هایی که همه چیز در جهت منافع شخصی برایشان معنا می شود. درواقع هیچ شخصیت مثبتی وجود ندارد و این شاید بر جذابیت یک درام بیفزاید.

ممکن است که شخصیت ها دوست داشتنی باشند اما هرگز رویکردی مثبت در آنها نخواهیم یافت. آنها خود را در یک موقعیت عذاب آور گیر انداخته اند و راه فراری نمی یابند. برای خود دشمنی خطرناک ایجاد کرده اند و به دنبال فرار از این بحران هستند، اما غافل از این که دشمن اصلی آنها کسی نیست جز خودشان. نمایشنامه «تسویه حساب» دارای 3 شخصیت است که 2شخصیتش را مردان تشکیل می دهند و شخصیت سوم آن زن است.

از این جهت این درام می تواند برای اجرا توسط گروه های کم جمعیت تئاتری مناسب باشد. نویسنده اثر هم در ابتدای کتاب به این موضوع اشاره کرده که «هرگونه برداشت و اجرای دانشجویی چه در قالب کار کلاسی و چه اجراهای دانشگاهی برای دانشجویان و استادان آزاد است.» «تسویه حساب» روایت گر یک اختلاف شخصی و خانوادگی ا ست که بتدریج دو جامعه و دو فرهنگ را وارد این اختلاف می کند و یک اختلاف کوچک تبدیل به یک تهدید و بحرانی بزرگ در گستره جامعه می شود، بحرانی که در آن شخصیت های اصلی درام نقاب های خود را کنار می زنند و واقعیت خود را به نمایش می گذارند. کتاب «تسویه حساب» نمایشنامه ای تک پرده ای است و در قطع پالتویی و 74 صفحه توسط انتشارات آماره در اسفند 1400 به چاپ رسیده و هم اکنون روی پیشخوان کتابفروشی ها در دسترس علاقه مندان تئاتر و ادبیات نمایشی قرار دارد.