آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
سیاسی
۵

دیگه چه خبر؟

مقتدی صدر هرگونه فشار ایران علیه گروه های شیعه را تکذیب کرد

 خبر اول اینکه، مقتدی الصدر، رهبر جریان الصدر عراق شایعات مربوط به مداخله ایران در امور عراق و فشار به گروه های شیعی این کشور را تکذیب کرد. به گزارش تسنیم او در بیانیه ای که روز گذشته منتشر شد، گفت: «برای اولین بار می گویم که جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه فشاری بر هیچ یک از طرف های شیعه وارد نکرده است.» مقتدی صدر درباره شایعات مربوط به کناره گیری خود از فرایند تشکیل دولت نیز گفت: «آنچه گفته می شود علت کناره گیری ما از تشکیل دولت به دلیل تهدید ایران بوده، دروغ بوده است و صحت ندارد.» وی همچنین تصریح کرد که به اندازه کافی شجاعت دارد و علت اینکه از نمایندگان جریان متبوع خود در پارلمان خواسته است استعفا بدهند، به این دلیل بوده  که او نخواسته است در نابودی آنچه از عراق باقی مانده، مشارکت کند. هفته گذشته مقتدی صدر از نمایندگان جریان متبوع خود که 73 نفر می شدند، خواست به دلیل بی نتیجه بودن ائتلاف با گروه های دیگر برای تشکیل دولت از نمایندگی استعفا بدهند.

قدردانی مقام صهیونیستی از مواضع ضدایرانی انگلیس

  خبر دیگر اینکه، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی از گفت وگو با همتای انگلیسی اش درباره ایران خبر داد. به گزارش ایسنا، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در صفحه توئیترش از گفت وگو با لیز تراس، همتای انگلیسی اش خبر داده و نوشت: با لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس صحبت کردم و از او بابت موضع مصمم انگلیس در قبال مساله ایران قدردانی کردم. لاپید با مطرح کردن ادعاهایی تکراری علیه نقش ایران در منطقه، افزود: ما درباره ضرورت اقدام قاطعانه از سوی جامعه بین المللی در مبارزه علیه تروریسم ایران و ثبات منطقه ای گفت وگو کردیم. اظهارات لاپید درباره مواضع انگلیس در قبال ایران در پی این مطرح می شود که این کشور به همراه فرانسه، انگلیس و آلمان در چند هفته اخیر پیش نویس قطعنامه ای سرزنشی در زمینه همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به شورای حکام آژانس ارائه کردند که به تصویب رسید. در پیش نویس این قطعنامه آمده بود: شورای حکام از ایران می خواهد که هرچه فوری برای اجرای تعهدات قانونی اش اقدام و بدون اتلاف وقت به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر جهت شفاف سازی و حل و فصل مسائل باقی مانده پادمانی عمل کند.

ادعای CNN  در خصوص بی خبری امریکا از ترور شهید صیاد خدایی

  دست آخر اینکه،  سی ا ن ان در گزارشی به نقل از «یک مقام امریکایی و یک منبع اطلاعاتی که در جریان امور قرار دارد» فاش کرد که رژیم صهیونیستی در ترور حسن صیادخدایی دست داشته است. در ادامه این گزارش البته ادعا شده است که «اسرائیل، دولت بایدن را در مورد این عملیات در تاریکی و بی خبری نگه داشته است چراکه نه قبل ازعملیات به مقامات امریکایی چیزی گفته شده و نه بعد از آن در این مورد حرفی زده شده است.» در این گزارش همچنین آمده است این مقامات اطلاعاتی به سی ان ان گفته اند که در مقابل، ایران نیز سطح هشدار نیروی دفاعی هوافضای خود را افزایش داده است که این خود شاخص بالقوه ای است مبنی بر اینکه تهران ممکن است حملات اسرائیل را تلافی کند.