آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
اقتصادی
۴

رئیس اتاق اصناف تهران: بعضی کارخانجات کالاها را قطره چکانی عرضه می کنند

دبیرکل اتاق اصناف ایران با بیان اینکه صنوف اجازه فروش اجباری کالا ندارند، گفت: با اجرای طرح درج قیمت مصرف کننده تقریبا گرانفروشی در اصناف نمی بینید.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر مجتبایی؛ در یک نشست خبری گفت: امسال در دو ماه 558 هزار فقره بازرسی و 32 هزار مورد تخلف (پنج و دو دهم درصد) از قانون شناسایی شد.

وی در مورد فروش اجباری کالا کنار نان به مردم، تصریح کرد: صنوف اجازه فروش اجباری کالا ندارند و ما قطعا با این موارد برخورد می کنیم.

مجتبایی در مورد گرانفروشی ماکارونی، گفت: در آن زمان که ارز 4200 حذف شد، مردم برای خرید روغن و ماکارونی هجوم بردند و وزارت صمت ابلاغیه داد که کالاها را با قیمت جدید بفروشند تا ازدحام شکل نگیرد. به غیر از همان چند روز در بقیه موارد این مشکل را نداریم و با اجرای طرح درج قیمت مصرف کننده تقریبا گرانفروشی در اصناف نمی بینید.

انتقاد از عرضه قطره چکانی کارخانه ها

همچنین در زمینه گرانی و گرانفروشی، قاسم نوده فراهانی؛ رئیس اتاق اصناف تهران دیروز، در مورد گرانی و گرانفروشی، اظهار کرد: نگفتم ما گرانی نداریم، گرانی کالا در حوزه اصناف رخ نمی دهد کالا در جای دیگر گران می شود و بعد اصناف عرضه می کنند.

 او افزود: گرانفروشی هم وجود دارد و قابل انکار نیست اما واحدهای صنفی موظفند کالا را با فاکتور رسمی بخرند و در این صورت است که اگر از سود متعارف، پول اضافه تری بگیرند برخورد می شود. باید بگویم که280 هزار واحد صنفی در تهران داریم و فرد متخلف هم در بین آنها وجود دارد که البته برخی از آنها گرفتار قانون شدند.

رئیس اتاق اصناف تهران ادامه داد: کارخانجاتی که می گویند قیمت در کف بازار تغییر می کند ابتدا باید پاسخ دهند که چرا کالا را به صورت قطره چکانی و بدون فاکتور رسمی به واحد صنفی تحویل می دهند؟ وقتی کالا بدون فاکتور و گران به واحد صنفی می دهند واحد صنفی چه کاری باید انجام بدهد؟ البته از مردم می خواهم از طریق سامانه 124 تخلفات را حتما گزارش دهند. 

نظر اتاق درباره منتقدان

همچنین حسین سلاح ورزی ؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره دلایل انتقادات اخیر به اتاق اظهار کرد: اتاق بازرگانی قدیمی ترین نهاد مدنی بخش خصوصی ایران و خاورمیانه است و قطعا ایراداتی دارد. البته بعد از ابلاغ اصل 44 قانون اساسی، اتاق از دو مسیر مورد هجمه قرار می گیرد؛ بخش هایی که صاحب پول و قدرت هستند و می خواهند اتاق تسلیم خواسته های آنان باشد که وقتی این خواسته ها اجرا نمی شود مورد هجمه قرار می گیریم و بخش دیگر نیز حوزه های سیاسی است که در زمان انتخابات اتاق می خواهند اخلالی به وجود آورند.

وی افزود: هفته گذشته هیئت رئیسه اتاق بازرگانی با رئیس جمهوری جلسه داشت که وی میانداری بخش خصوصی را مورد تاکید قرارداد. برای امسال حضور جدی تری برای توسعه تجارت خارجی و صادرات، حضور بخش خصوصی در کشورهای دیگر، تولید دانش بنیان و توسعه منطقه ای با همکاری استان ها را در دستور کار قرار داده ایم.

همچنین محمدرضا بهرامن؛ رئیس خانه معدن ایران درباره راهکارهای توسعه معدن گفت: برای توسعه جامعه معدنی نیاز به زیرساخت داریم. در بخش ماشین آلات با کمبود شدیدی مواجه بودیم که در جهت ورود ماشین آلات اقداماتی انجام شد اما همزمان نگاه ما گسترش تولید داخل نیز است، بنابراین به عنوان یک مصرف کننده در کنار هپکو و تولیدات داخلی هستیم.