آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
جهان
۴
آسیا

ولادیمیر پوتین در کرملین میزبان همتای سوری اش شد / احیای روابط ترکیه و سوریه از اهداف این سفر است

روزهای داغ دیپلماسی برای اسد

حسین فاطمی

رئیس جمهور سوریه روز سه شنبه در یک سفر رسمی به روسیه سفر کرد و شامگاه سه شنبه وارد مسکو شد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کند. پیش از دیدار شبانگاهی او با همتای روسی اش، وزرای خارجه دو کشور ظهر دیروز دیدار و مذاکره کردند.

به گزارش رسانه های سوری، سفر بشار اسد به روسیه در حالی انجام می شود که وی در کمتر از یک ماه یک سفر به عمان داشته و در پی آن نیز با هیات های عربی در دمشق دیدار کرده است. هیات همراه بشار اسد شامل فیصل مقداد وزیرخارجه، منصور عزام وزیر امور ریاست جمهوری، سامر الخلیل وزیر اقتصاد و علی عباس وزیر دفاع، کنان یاغی وزیر دارایی، فادی الخلیل رئیس کمیسیون برنامه ریزی دولتی، قیس خضر دبیر کل کابینه، لونا الشبل مشاور ویژه ریاست جمهوری و بشار الجعفری سفیر سوریه در مسکو است.

به گزارش ایسنا، بشار اسد در دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کاخ کرملین بر حمایت کشورش از روسیه در جنگ اوکراین تاکید کرد و گفت: «این اولین سفر من به روسیه پس از جنگ اوکراین است و مجددا بر حمایت دمشق از مسکو در جنگ علیه نازیسم که غرب از آن حمایت می کند، تاکید می کنم. ملت سوریه از دولت و ملت روسیه به خاطر تعهدش در احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، سپاسگزار هستند.» وی ادامه داد: «بازگشت تعادل و توازن به جهان ضروری است در غیر اینصورت، جهان به سمت انفجار و خونریزی و ویرانی پیش می رود.» ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز در کنفرانس مشترک با اسد اعلام کرد: «روابط دمشق و مسکو تقویت می شود و میزان تبادل تجاری دو کشور افزایش پیدا کرده است.»

اگر چه ابعاد سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، تجاری، نظامی و دفاعی سفر بشار اسد به روسیه و دیدارش با پوتین قابل ارزیابی است، اما به باور طیف وسیعی از تحلیلگران و ناظران، محور اصلی این سفر ناظر به تلاش های مسکو در جهت احیای روابط ترکیه و سوریه است. در همین رابطه و همزمان با ورود رئیس جمهور سوریه به مسکو برای دیدار با همتای روس خود، یک مشاور نزدیک به وزارت خارجه روسیه هدف از انجام چنین دیداری را در راستای عادی سازی روابط میان دمشق و آنکارا ارزیابی کرده است.

رامی الشاعر، دیپلمات سابق و مشاور نزدیک به وزارت خارجه روسیه در گفت وگو با «عربی21» در این باره تاکید داشت: پیش بینی می شود گفت وگوهای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی در مسکو بر پرونده ازسرگیری روابط میان دمشق و آنکارا متمرکز باشد.

الشاعر در این باره خاطرنشان کرد: دو کشور با تاریخ 15 و 16 ماه جاری میلادی به عنوان موعد اولیه برای برگزاری نشست معاونان وزرای خارجه به توافق رسیدند، اما تا بدین لحظه برگزاری این نشست تایید نشده است. پیش تر نیز منابع رسانه ای اعلام کرده بودند معاونان وزیران خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه روزهای 15 و 16 مارس (24 و 25اسفند) در مسکو دیدار خواهند کرد.

مشاور نزدیک به وزارت خارجه روسیه این را هم مطرح کرد که دولت سوریه در تلاش است هرگونه فعالیت دیپلماتیک مرتبط با حل وفصل مشکلات با ترکیه را تا پایان رایزنی های اسد و پوتین در مسکو به تعویق بیندازد. الشاعر افزود: «نشست معاونان وزرای خارجه باید در مسکو برگزار شود، اما تاریخ و دستور کار آن همچنان در حال بررسی است.» این دیپلمات سابق پیش بینی کرد: بشار اسد پس از دیدار با پوتین در خصوص لزوم یافتن راه حلی برای بحران سوریه و بازگشت روابط با ترکیه به حالت عادی انعطاف نشان دهد. وی ادامه داد: این اتفاق به حل بسیاری از مسائل که مهم ترین آنها پرونده پناهندگان و آوارگان است کمک می کند و نقطه آغازی برای توقف روند وخامت اوضاع اقتصادی سوریه خواهد بود.