آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
بازرگانی
۵

81 هزار طرح نیمه تمام داریم

رئیس ایدرو با بیان اینکه 81 هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، گفت: 271شهرستان با 18 میلیون نفر جمعیت، یا واحد صنعتی ندارند یا تعدادواحدها کمتر از میزان هدف گذاری است.

به گزارش مهر، علی نبوی در نشست خبری با بیان اینکه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) قدمت 50 ساله دارد، اظهار کرد: در وزارت صمت بحث توسعه صنعتی و رسیدن به رشد اقتصادی هدف گذاری شده در برنامه های کلان و افق 1404 موردتوجه قرار گرفت.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در حوزه گسترش رویکرد وزارتخانه این شد که دولت نباید خود متولی، برنامه ریز و اجراکننده برنامه های صنعتی باشد بلکه باید زمینه را برای بخش خصوصی فراهم کند.

وی ادامه داد: در این راستا طرح توازن سرمایه گذاری تعریف شد که در این طرح دو موضوع توازن منطقه ای صنعتی کشور و توازن در زنجیره های تولیدی کشور موردتوجه است؛ به عنوان مثال در حلقه های مختلف زنجیره فولاد سرمایه گذاری متعددی شده و ظرفیت های زیادی وجود دارد و بر همین اساس نیز تولید 55 میلیون تن برای سال 1404 هدف گذاری شده است اما بررسی ها نشان می دهد که در بخش نورد این 55 میلیون تن ظرفیت سازی شده اما در حلقه های پایین تر این برنامه تعریف نشده و توازن وجود ندارد، بنابراین نمی توانیم به هدف برسیم.

نبوی گفت: سرمایه گذاری های متعدد صنعتی در مناطق مختلف کشور انجام شده اما بررسی ها حکایت از آن دارد که در برخی از مناطق سرمایه گذاری بیشتر از زیرساخت ها و ظرفیت های منطقه بوده است و توازن بین مناطق جغرافیایی کشور وجود ندارد. شهرهایی داریم که نرخ بیکاری پایینی دارند و مهاجر پذیر شده اند و از آن طرف شهرهایی را داریم که سرمایه گذاری صنعتی کمتری را جذب کرده اند و به همین دلیل در این مناطق اشتغال زایی مدنظر پیاده سازی نشده است.

وی با بیان اینکه شهرستان های مختلف کشور را دسته بندی و بر اساس این دسته بندی اولویت بندی کردیم، افزود: هم اکنون شهرستان های کشور به 4دسته بر اساس اشتغال صنعتی، تعدادواحدهای صنعتی و... تقسیم شده اند.

لزوم توازن سرمایه گذاری در مناطق صنعتی

نبوی افزود: منطقه یک واحد صنعتی ندارد، منطقه 2 واحد صنعتی کمتر از هدف گذاری دارد، منطقه 3 شرایط نرمال دارد و در منطقه4 بیش از ظرفیت شهرستان، سرمایه گذاری شده است که طبق برنامه ریزی ها باید سرمایه های مازاد منطقه4 بین مناطق یک، 2 و 3 تقسیم شود. از 465 شهرستانی که ارزیابی شدند 271 شهرستان مناطق یک و 2 با جمعیت 18 میلیون نفر و 204 شهرستان هم مناطق 3 و 4 با 61 میلیون نفر جمعیت هستند.

نبوی تصریح کرد: بر همین اساس برنامه ریزی وزارت صمت به این سمت رفت که به سرمایه گذاران در مناطق یک و 2 مشوق بدهیم که از جمله این مشوق ها می توان به اعطای زمین در شهرک صنعتی با هزینه کمتر، طولانی تر شدن مدت بازپرداخت پول زمین و... اشاره کرد. در مناطق 3 و 4 نیز انگیزه سرمایه گذاری را کمتر می کنیم تا سرمایه به مناطق یک و 2 هدایت شود که امیدواریم طی چند سال آینده این برنامه کامل پیاده سازی شود. به گفته وی، طرح توازن سرمایه گذاری، مکمل طرح آمایش سرزمینی است. البته وزارت صمت اصراری بر صنعتی شدن همه شهرستان ها ندارد و بر اساس ظرفیت های شهرها برنامه ریزی صورت می گیرد. از سویی دیگر در همه شهرستان ها طرح های نیمه تمام داریم و یکی از اولویت های ما این است که این طرح ها را نیز بر اساس اولویت بندی ها، تکمیل کنیم.

لزوم تکمیل طرح های بالای 60 درصد

معاون وزیر صمت با بیان اینکه در حال حاضر 81 هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، گفت: البته اغلب این طرح ها زیر 20 درصد هستند و سرمایه گذاری خاصی ندارند. ما باید ابتدا به طرح های بالای 60 درصد کمک کنیم که زودتر تکمیل شوند.توازن به این معنا نیست که یک طرف را از دست بدهیم و طرف دیگر را توسعه دهیم. هم اکنون مناطق 3 و 4 به اندازه کافی و بیشتر هم سرمایه دارند که ما در این مناطق مشوق دولت را نخواهیم داشت، وگرنه باقی زیرساخت ها فراهم است. دستورالعمل سرمایه گذاری در وزارت صمت تدوین شده و پس از ابلاغ به صورت رسمی، جزئیات اعلام می شود. وی به بیکاری فارغ التحصیلان اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای بین وزارت صمت و وزارت علوم امضا شد تا آموزش های لازم حین تدریس به دانشجویان داده شود تا پس از اتمام دانشگاه، هم از تعداد فارغ التحصیلان بیکار کاسته و هم نیروی انسانی موردنیاز بخش صنعت تامین شود.

نبوی در ادامه درخصوص جزئیات طرح های نیمه تمام کشور، اظهار کرد: 60 هزار طرح صنعت و معدنی داریم که فقط از وزارت صمت جواز گرفته و هیچ پیشرفتی نداشته اند. 8 هزار طرح پیشرفت زیر 20 درصد و 13 هزار طرح پیشرفت بالای 20 تا 99 درصد دارند.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) درباره نوسازی صنایع گفت: در دوره های قبلی صنایعی همچون هفت تپه، نساجی مازندران و... توسط ایدرو نوسازی شدند اما در این دوره خودمان متولی اجرا نشدیم بلکه یک پلتفرمی را برنامه ریزی کردیم تا متقاضیان نوسازی و بازسازی را به افرادی که می توانند برنامه ریزی کنند، مرتبط کنیم.

جزئیات آیین نامه نوسازی و بازسازی صنایع

نبوی به جزئیات آیین نامه نوسازی و بازسازی صنایع نیز اشاره کره و در این باره تشریح کرد: در بهمن سال گذشته آیین نامه نوسازی و بازسازی تصویب شد و کارگروهی متشکل از 8 سازمان آغاز به کار کرد. بر همین اساس دستورالعمل نوسازی و بازسازی تصویب شد که در فرآیند ابلاغ است. بر همین مبنا ارتقای بهره وری و افزایش رقابت پذیری صنایع انجام خواهد شد.