آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
جامعه
۱۰

خبر

زاکانی خبر داد: افتتاح 11/5 کیلومتر خط مترو با 15 هزار میلیارد تومان هزینه در روز شنبه

شهردار تهران اعلام کرد بزرگ ترین پروژه امید و افتخار، شنبه هفته آتی با افتتاح 11.5 کیلومتر خط مترو و ارزش 15 هزار میلیارد تومان افتتاح می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی با حضور در شبکه 3 سیما درخصوص برنامه های شهرداری تهران گفت: پویش امید و افتخار تا شب عید هر روز برگزار می شود و شنبه هفته آینده هم 11 کیلومتر خط جدید مترو افتتاح و آماده بهره برداری می شود.

زاکانی با بیان اینکه خط 6 مترو تا پیش از این دو تکه بوده است، افزود: اتصال این دو بخش باعث رونق حمل ونقل می شود.

وی در بخش دیگر سخنانش از افتتاح 1500 هکتار کمربند سبز تهران خبر داد و گفت: افتتاح پایانه اکباتان هم تحفه ناقابلی برای مردم تهران است.

شهردار تهران با اشاره به توسعه فضای سبز در تهران بیان داشت: توسعه فضای سبز پیرامونی سال آینده با اولویت درختان مثمر ادامه خواهد داشت.

زاکانی همچنین تاکید کرد: به دنبال ارزان کردن تهران هستیم. اینکه مردم بیش از 60 سال باید منتظر خریدن خانه بمانند ظلم به آنهاست. قرارگاه جهادی مسکن با همین هدف تاسیس شد.

وی ادامه داد: با تسهیل در روند صدور پروانه، شناسایی موقعیت نو سازی در بافت فرسوده تلاش می کنیم رونق صنعت ساختمان را بالا ببریم و برای ساخت بیش از 400 هزار واحد تفاهم نامه امضا شده است.

2 واردکننده انبوه بمبک های بدبوی قاچاق بازداشت شدند: دستگیری 118 عامل موثر در بدحالی دانش آموزان

سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از دستگیری 118 نفر از خاطیان و مجرمان در موضوع مسمومیت های اخیر خبر داد.

به گزارش ایرنا از پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی گفت: در ایام اخیر و در پی نگرانی های فراوان خانواده ها، پلیس با ایجاد گشت های سواره و پیاده به صورت محسوس و نامحسوس حدود چهار هزار گشت پلیس، روزانه مدارس کشور را در رصد اطلاعاتی و پایش عملیاتی قرار داد.

منتظرالمهدی با بیان اینکه در این روزها بیش از 118 نفر از خاطیان توسط سازمان اطلاعات فراجا شناسایی و دستگیر شدند، افزود: شماری از مسمومیت ها، واقعی و بخش عمده دیگر متاثر از عوامل روان شناختی مبتنی بر ترس و سرایت روانی بوده است.

وی اظهار داشت: هیجان طلبی دانش آموزان و استفاده از بمبک های بد بو و موارد مشابه نیز از عوامل اصلی این رخداد است که در این راستا، حدود 9 هزار بمبک بدبو جمع آوری و از فروش آن جلوگیری شد و تعدادی از واردکنندگان عمده که این مواد را از طریق کشورهای همجوار وارد کرده بودند، دستگیر شدند.

سخنگوی فراجا ادامه داد: بعد از استفاده بمبک های بدبو در مدارس، جلوی ورود آنها به کشور گرفته شد و دو نفر نیز که در حال وارد کردن انبوه این مواد از کشورهای همجوار به صورت قاچاق بودند با حکم قضایی بازداشت شدند.

منتظرالمهدی بیان داشت: به والدین و دانش آموزان و معلمان به جهت تامین امنیت عزیزان در مدارس، اطمینان خاطر می دهیم که پرونده این پدیده شوم به زودی بسته خواهد شد و کماکان پلیس در کنار آنان است.

از اول تا 23 اسفند حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری 26 فوتی و 4368 مصدوم برجا گذاشت

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: آمار مصدومان و فوتی ها مرتبط با چهارشنبه سوری نسبت به سال قبل 22 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، جعفر میعادفر روز چهارشنبه در نشستی درباره حوادث چهارشنبه آخر سال از تاریخ اول اسفند تا ساعت هشت صبح چهارشنبه 24 اسفند افزود: چهار هزار و 368 مصدوم که بیش از سه هزار نفر در روز سه شنبه دچار مصدومیت شدند و این یعنی 80 درصد از آسیب ها در روز گذشته اتفاق افتاده است.

میعادفر با اشاره به اینکه در این مدت 26 نفر در کشور فوت کردند، گفت: بیشتر فوتی ها مربوط به استان های تهران، تبریز، همدان، ارومیه، قزوین و فارس بوده است و استان های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کرمان کمترین مصدوم چهارشنبه آخر سال را داشتند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه بیشترین مصدومان را آقایان تشکیل می دادند، گفت: 79 درصد آسیب دیدگان را آقایان و 21 درصد را بانوان تشکیل می دهند همچنین 44 درصد آسیب دیدگان سن 6 تا 18 سال یعنی نوجوانان هستند.

7 آمبولانس در حوادث چهارشنبه سوری خسارت دید

وی از خسارت به هفت آمبولانس سازمان اورژانس در این مدت خبر داد و افزود: سه دستگاه آمبولانس در تهران، سه دستگاه آمبولانس در کرمان و یک دستگاه آمبولانس در قم دچار آسیب شدند.

میعادفر افزود: 68 درصد مصدومان این مدت از مواد محترقه استفاده کرده بودند و 32 درصد نیز رهگذر بودند. رئیس سازمان اورژانس کشور از نقص عضو 229 نفر و آسیب به چشم یک هزار و 428 نفر در این مدت خبر داد و گفت: امسال مصدومیت سوختگی با آمار کاهشی مواجه بودیم.

کشف و خنثی سازی 2 بسته انفجاری در تهران همزمان با چهارشنبه سوری

سخنگوی فرماندهی انتظامی کشور از کشف و خنثی سازی دو بسته انفجاری با هوشیاری ماموران پلیس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی شامگاه سه شنبه در تشریح جزئیات این خبر گفت: سربازان گمنام در سازمان اطلاعات فراجا ساعتی پیش در پی دریافت گزارش های مردمی درخصوص وجود دو بسته مشکوک در یکی از محدوده های شهر تهران، بلافاصله به محل گزارش شده اعزام شدند. ماموران پس از حضور در محل مورد نظر و با بررسی های میدانی متوجه وجود دو بسته انفجاری شده و با هوشیاری به موقع تیم چک و خنثی سازی از وقوع حادثه ای ممانعت کردند که در صورت وقوع انفجار، صدمات جانی و خسارات مالی قابل توجهی متوجه شهروندان عزیز می شد. وی با بیان این که تلاش برای دستگیری عوامل سازنده این بسته های انفجاری در حال انجام است، افزود: همکاری مردم و پلیس همواره نتایج ثمربخشی داشته است؛ شهروندان عزیز در صورت مشاهده موارد مشکوک اینچنینی حتما پلیس را در جریان قرار دهند.

شکارچی پلنگ در گیلان دستگیر شد

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست رودسر از دستگیری شکارچی یک قلاده پلنگ در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، رحمان پورحسین گفت: در پی به دست آوردن اخبار و اطلاعات مبنی بر شکار یک قلاده پلنگ و فروش پوست این حیوان نادر و ارزشمند توسط سوداگران و نابودکنندگان حیات وحش، کارشناسان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست رودسر اقدام به انجام عملیات دستگیری کردند.

پورحسین اظهار داشت: طی هماهنگی با دادستان شهرستان در یک اقدام هماهنگ و با جمع بندی اطلاعات و شگردهای اطلاعاتی موفق شدند متخلف و فروشنده پوست این پلنگ را بازداشت کنند. پس از تشکیل پرونده متخلف به مراجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی تحویل داده شد.

وی از مردم خواست به محض باخبر شدن از شکار و یا قاچاق اعضای حیوانات مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند تا با همراهی آحاد مردم و دوستداران طبیعت جلوی از بین رفتن این گونه های منحصر به فرد گرفته شود.

قابل ذکر است که پلنگ ایرانی جزو گونه های حفاظت شده است و جریمه ضرر و زیان شکار آن یک میلیارد و 200 میلیون ریال است.

انهدام باند حرفه ای قاچاق 2 هزار میلیارد تومانی ارز در مازندران

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از انهدام یک باند قاچاق حرفه ای ارز به ارزش دو هزار میلیارد تومان در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پایگا ه خبری استانداری مازندران، روح اله سلگی در تشریح جزئیات انهدام باند حرفه ای قاچاق دو هزار میلیارد تومانی ارز در مازندران اظهار داشت: اعضای این باند 18 نفره طی روزهای اخیر توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در شهرهای آمل و بابل دستگیر شدند.

وی با اشاره به تلاش موثر تلاشگران اداره کل اطلاعات مازندران در زمینه مقابله با باندهای سازمان یافته قاچاق افزود: با تلاش ویژه سربازان گمنام امام زمان طی روزهای گذشته یک شبکه شرط بندی و قمار با حجم کلاهبرداری 500 میلیارد تومانی در مازندران متلاشی شد.

کیفرخواست «زیباکلام» و «منصوری»صادر شد

دادستان تهران گفت: کیفرخواست صادق زیباکلام و آذر منصوری صادر شد.

به گزارش ایسنا، علی صالحی اظهارداشت: درخصوص توئیت های زیباکلام و منصوری درباره بدحالی دختران دبیرستانی که توسط این دادستانی اعلام جرم شده بود، نامبردگان به دادسرا احضار شدند. صالحی افزود: ضمن انجام تحقیقات قضایی و اخذ دفاع و آخرین دفاع متهمین، قرار جلب به دادرسی صادر شده است. وی ادامه داد: پرونده نامبردگان با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه ارسال شده است.

دانش آموزان تهرانی یک خانم بدهکار را از زندان آزاد کردند

تلاش جمعی از دختران دانش آموز یک مجتمع در تهران، مقدمات رهایی یک مادر بدهکار از بند یکی از زندان های استان مازندران را فراهم کرد.

طبق رسم هر ساله دانش آموزان مجتمع آموزشی صبا واقع در منطقه 3 تهران (لویزان) ویژه برنامه جشن آزادی برگزار شد. در این اقدام انسان دوستانه که امسال با هدف آزادی مادری 50 ساله و صاحب پنج فرزند انجام شد، با هماهنگی مسئولان مجتمع آموزشی صبا، کافه ای دایر شد تا با اختصاص تمام عواید فروش محصولات، زمینه رهایی این بانوی گرفتار در بند فراهم شود. بنا بر آنچه کرباسی زاده، مدیر این مجتمع آموزشی گفته است، هر مقطع تحصیلی در راستای تامین دین زندانی یاد شده به ایفای تعهد معینی پرداختند. تقسیم کار شد و دانش آموزان دهم هنرستان متعهد به تهیه اسباب و لوازم کافه شدند. بچه های گرافیک مواد اولیه این کافه خیریه را تقبل کردند. مدیریت بخش رستوران هم برعهده دانش آموزان یازدهم انسانی افتاد که با همت سبز این آینده سازان، کارها به نحو احسن پیش رفت و با کسب درآمدی 240 میلیون ریالی، بخش زیادی از بدهی این مادر ایرانی فراهم شد. بر اساس اعلام روابط عمومی ستاد دیه کشور، حکایت تامین الباقی بدهی هم شیرین است؛ هرچند رقم بدهی این زن زندانی رقمی سنگین بود اما ستاد دیه کشور با اخذ گذشت از شکات و ارائه معاضدت های قضائی دایر بر ارائه دادخواست اعسار، رقم را در نهایت به میزان 340 میلیون ریال تقلیل یافته بود اما با وجود تلاش چند روزه دانش آموزان رقم به میزان مورد نیاز نرسیده بود که از همین رو یک روز بعد از برگزاری جشن، دانش آموزان پایه دهم ریاضی، غرفه مشابه دیگری برپا و اعلام کردند از این محل نیز رقمی معادل 100 میلیون ریال تامین شده است.

ثبت نام 534 هزار نفر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از ثبت نام بیش از 534 هزار نفر در آزمون استخدامی این وزارتخانه خبر داد.

صادق ستاری فرد در گفت وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش پایان یافت، گفت: در نهایت 534 هزار و 445 نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند. ستاری فرد با بیان اینکه دیگر مدت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش تمدید نمی شود، ادامه داد: در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 28 هزار و 18 آموزگار ابتدایی، استثنایی و ویژه مناطق مرزی و عشایری جذب می شوند که شامل 24 هزار و 694 آموزگار ابتدایی، دو هزار و332 آموزگار استثنایی و 992 آموزگار ویژه مناطق عشایری و مرزی است. وی با بیان اینکه استقبال از آزمون آموزگاری نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر بوده است، افزود: در سال گذشته 160 هزار و 248 نفر برای آموزگاری در آزمون استخدامی شرکت کردند همچنین 3607 نفر نیز برای آموزگار ویژه استثنایی شرکت کرده بودند. معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش برای جذب 28 هزار و 18 آموزگار روز 8 اردیبهشت 1402 برگزار خواهد شد.

کشف 15 تن پسته احتکاری در انبارهای جنوب شرق تهران

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف 15 تن پسته ایرانی احتکار شده در پنج انبار در جنوب شرق تهران خبر داد.

سرهنگ هدایت بهرامی به تسنیم گفت: خبری مبنی بر احتکار برخی از اقلام در پنج انبار در جنوب شرق تهران به ماموران پلیس امنیت اقتصادی اعلام شد. ماموران این پلیس بعد از بررسی های اولیه از صحت و سقم این خبر مطمئن شده و ماجرا را در دستور کار خود قرار دادند. بهرامی افزود: ماموران بعد از استعلام گرفتن از سامانه جامع انبارها متوجه شدند این پنج انبار در سامانه ثبت شده اند اما گویا محصولی به غیر از کاربری انبارشان، نگهداری می کنند. بعد از بررسی ها مشخص شد این پنج انبار 15 تن پسته ایرانی احتکار کردند تا قیمت آن را بالا ببرند و در نظم و ثبات بازار اخلال ایجاد کنند. وی تاکید کرد: با هماهنگی با سازمان تعزیرات قرار شده است تا این 15 تن پسته به بازار تزریق شود، همچنین متهمان این پرونده دستگیر و به مقام قضایی معرفی شدند.

دستگیری 8 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال تهران

فرمانده انتظامی تهران از دستگیری 8 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سردار عباسعلی محمدیان گفت: در حوادث چهارشنبه آخرسال 8 نفر که قصد تخریب و آسیب زدن به اموال عمومی را داشتند دستگیر شدند. محمدیان افزود: با همکاری مردم چهارشنبه آخر سال کم خطری را پشت سر گذاشتیم که منجر به کاهش تعداد مصدومان شده است. وی بیان داشت: یکی از ماموران انتظامی نیز در حوادث چهارشنبه آخر سال آسیب دیده است.