آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۵۰
جامعه
۴
نگاه کارشناس

فاجعه ادامه دارد: زلزله در سوریه، یک ماه بعد

دکتر مهدی زارع

سوریه پس از زلزله اول 6 فوریه 2023 با بزرگای 7.8 در جنوب ترکیه به شدت لرزید. تخریب گسترده در استان هاتای ترکیه رخ داد که همسایه سوریه است. در اول اسفند 1401، 20 فوریه، در زمین لرزه (پسلرزه) 6.3 هاتای، گسلی به طول تقریبا 25 کیلومتر بین شهر آنتاکیا و شهرهای ساحلی در استان هاتای ترکیه گسیخته شد. از این پسلرزه نیز آسیب های شدیدی به استان های ادلب و حلب سوریه وارد شد. بیش از 100 زمین لغزش در مناطق عاری از ابر و برف شناسایی شد. تحرکات مسوولان در مناطقی که مستقیما تحت تاثیر زلزله قرار نگرفته اند، مانند دمشق، حمص و حما از طریق تشکیل کمیته های مهندسی به ویژه در استانداری ها، بررسی ساختمان های آسیب دیده در اثر زلزله، آغاز شده است. این مناطق در سال های جنگ داخلی سوریه مورد بمباران ویرانگر قرار گرفته است. دولت سوریه در فاجعه زلزله از منابع مالی جاری برای مناطق زلزله زده استفاده می کند، ولی با وجود گذشت بیش از یک ماه از این فاجعه، هنوز نتوانسته گزارش دقیقی از محله های کاملا آسیب دیده از زلزله در استان های حلب، لاذقیه و حما منتشر کند. در سوریه تعداد ساختمان هایی که مستقیما در فرمانداری های آسیب دیده در لحظه زلزله فرو ریخته اند 199 ساختمان مسکونی گزارش شده است، تاکنون از میزان تخریب تاسیسات صنعتی، کارخانه ها و کارگاه های دیگر آماری ارایه نشده و تصمیم گرفته شده تا 292 ساختمان آسیب دیده دیگر نیز تخریب شوند.

4444 ساختمان ناایمن و غیر مسلح و ساختمان هایی که نیاز به مقاوم سازی برای ایمن شدن دارند به تعداد 29751 و تعداد ساختمان های ایمن که نیاز به نگهداری دارند 30113 گزارش شده اند. به مکان دقیق این ساختمان ها در استان های آسیب دیده اشاره ای نشده است. این زمین لرزه باعث تخریب مضاعف در محله های الشعار، سعد اللوز، قادی عسکر، المشرقه، صالحین، المیسر و دیگر محله های واقع در شرق شهر حلب شد که یکی از محله های ویران شده در اثر جنگ در منطقه است. شورای شهر حلب و وزارت اداره محلی در حال تلاش برای رسیدگی به وضعیت زاغه ها در این استان با تخریب و سرمایه گذاری بر پایه فاجعه زلزله در بازسازی مجدد آنها است. دولت سوریه با تکیه بر کمیته های بازرسی مهندسی تصمیم گرفت تا تعدادی از ساختمان ها را در استان های حمص، دمشق و حومه دمشق به دلیل تخریب ناشی از جنگ تخلیه کند. ایران، روسیه و امارات متحده عربی در خط مقدم حمایت های تخصیص یافته، در سوریه بیمارستان صحرایی و نیروها و کمک از طریق صدها هواپیمای بارگیری شده ارایه کردند. اتحادیه اروپا نیز پس از دریافت درخواستی از دمشق در این زمینه 3.5 میلیون یورو برای آسیب دیدگان در تمام مناطق سوریه تخصیص داد. علاوه بر این، امریکا از اختصاص 85 میلیون دلار به عنوان کمک فوری بشردوستانه برای زلزله زدگان خبر داد.

ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا برای تسهیل کمک های بشردوستانه به آسیب دیدگان از زلزله معافیت های شش ماهه از تحریم ها را برای کلیه معاملات مربوط به ارایه کمک های سوانح طبیعی به سوریه صادر کردند.

ارزیابی سریع که توسط کمیته نجات بین المللی IRC در سه منطقه ادلب در شمال غرب سوریه انجام شده است، نشان از وضعیت دشواری دارد که اکنون زنان و کودکان پس از زلزله با آن روبه رو هستند. با ده ها هزار ساختمان آسیب دیده یا تخریب شده، اکنون کمبود نگران کننده مسکن مناسب وجود دارد. بسیاری با اعضای خانواده گسترده یا در پناهگاه های جمعی پرجمعیت زندگی می کنند که اغلب فاقد تفکیک جنسیتی و تقسیم بین خانواده ها هستند. اکثر گزینه های سرپناه موجود نیز فاقد امکانات ضروری مانند حمام و توالت هستند. این عدم دسترسی اثر نامتناسبی بر ایمنی زنان و دختران دارد و برخی از آنها اذیت و آزار را گزارش کردند. کودکان در اثر زلزله به شدت مضطرب شده اند و به طور فزاینده ای به سلامت روان و حمایت روانی - اجتماعی نیاز دارند. از هر 3 کودک، 2 نفر پس از زلزله تغییرات رفتاری منفی مانند حملات پانیک / هراس یا افزایش گریه از خود نشان داده اند. بیش از نیمی از خانوارها اظهار داشتند که فرزندان شان اکنون کابوس می بینند، زیرا آنها مدام بحران اخیر را در ذهن بازسازی می کنند. در شرایط بحرانی، زنان و کودکان در معرض خطر ویژه خشونت و استثمار قرار دارند و باید با دسترسی ضروری به خدماتی مانند فضاهای امن و مراقبت های پزشکی از آنها حمایت شود.

سلامت روان و حمایت روانی - اجتماعی در این زمان برای کسانی که از زلزله جان سالم به در برده اند، به ویژه گروه های آسیب پذیر مانند زنان و کودکان، کلیدی است. نیاز به این خدمات را با توجه به شیوع بالای تروما و پریشانی بسیار زیاد است. گروه های مردم نهاد و تیم های بین المللی جلسات کمک های اولیه روان شناختی ضروری را برای حمایت از زنان، کودکان و مراقبان در مورد نحوه برخورد با تروما ارایه می کنند. این زمین لرزه ویرانگر در سوریه بدون شک تاثیر قابل توجهی بر زندگی در مناطق آسیب دیده داشته است. تلاش کمک های بشردوستانه به نیازهای آنها ازجمله دسترسی به حمایت روانی-اجتماعی، پول نقد، مراقبت های بهداشتی، سرپناه امن و آموزش اولویت بندی شده است.