آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
اجتماعی
۱۴
خبر

گمانه زنی ها درباره اوج گیری کرونا در روزهای پیش رو

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از آنجا که شیوع بیماری کووید 19 به آنفلوانزا شباهت دارد، تا زمانی که ویروس کرونا وجود دارد، تزریق واکسن آن حداقل سالی یکبار باید انجام شود.

بهرام عین اللهی با اشاره به ابلاغیه وزارت بهداشت مبنی بر عدم تزریق دوز پنجم واکسن کرونا به افراد، به ایرنا گفت: در واکسیناسیون ویروس کرونا دیگر تعداد دوز مطرح نیست زیرا کرونا مانند آنفلوانزا است. تاکید ما این است که تا زمانی که کرونا وجود دارد، تزریق واکسن حداقل سالی یکبار انجام بگیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: حتما تزریق واکسن برای سال آینده انجام بگیرد.

وی درباره امکان شیوع دوباره کرونا در سفرهای نوروزی افزود: ما آماده باش کامل داریم. یکی از کارهای مهم نوروزی مربوط به اورژانس کشور است که سال گذشته هم گزارش بسیار خوبی در این زمینه منتشر شد.اورژانس و همه مراکز درمانی کشور در نوروز به صورت 24 ساعته آمادگی ارائه خدمات به مردم را دارند.در عین حال دکتر سید احمد طباطبایی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شرایط فعلی بروز کرونا در کشور، به ایسنا گفت: به نظر می رسد اکنون موجی که پیش تر در اروپا و کشورهای غربی رخ داده بود در ایران در حال وقوع است. با توجه به میزان مراجعه بیماران به مطب ها و بیمارستان ها متاسفانه به نظر می رسد با پیک جدیدی از کرونا مواجه می شویم. این احتمال وجود دارد که این افزایش موارد آغاز موج نهم بیماری باشد اما این موضوع باید به تایید آزمایشگاه های مربوطه برسد اما در مقایسه با یک ماه قبل، افزایش مراجعات کرونایی به وضوح قابل مشاهده است.

وی افزود: البته خوشبختانه علائم فعلی بیماران در مقایسه با موج های قبلی کرونا شدید نیست اما، نمی توان گفت با افزایش موارد بیماری مواجه نبودیم.

تاکید بر تزریق دوز یادآور واکسن و گمانه زنی ها درباره احتمال ایجاد پیکی جدید در کشور در حالی بیان می شود که وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز منتهی به روز گذشته، 11 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست داده و 815 بیمار جدید نیز شناسایی شده است. در حال حاضر 503 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

در حال حاضر چهار شهرستان دارای وضعیت قرمز، 23 شهر در وضعیت نارنجی، 186 شهر در وضعیت زرد و 235 شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند.