آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اقتصادی
۴

برخلاف وعده ثبات قیمت ها در نوروز 1402

قیمت بلیت اتوبوس 25 درصد افزایش یافت!

بر خلاف اظهارات مدیرکل حمل ونقل مسافر سازمان راهداری درباره ثبات قیمت بلیت اتوبوس در ایام نوروز و برخورد با متخلفان، رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری از افزایش 25 درصدی قیمت بلیت اتوبوس در این ایام خبر داده است.

چند روز قبل بود که داریوش باقرجوان، مدیرکل حمل ونقل مسافر سازمان راهداری درباره قیمت بلیت اتوبوس در ایام نوروز اعلام کرد: «قیمت بلیت هیچ تغییری نکرده و قرار نیست برای ایام نوروز 1402 افزایش یابد. ضمن اینکه با شرکت هایی که بعضا بلیت را بالاتر از نرخ های مصوب به فروش برسانند به صورت قاطع برخورد خواهیم». اما تنها یک روز پس از این اظهارات، خبر می رسد که نرخ ها در آستانه نوروز افزایش یافته است.

«احمدرضا عامری»، رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص افزایش قیمت بلیت اتوبوس، اظهار کرد: با توجه وضعیت نامناسب فعالان بخش حمل ونقل اتوبوس، درخواست افزایش قیمت 100 درصدی را داشتیم که در نهایت شورای عالی ترابری با افزایش 25 درصدی موافقت کرد. وی افزود: بر این اساس از روز پنجشنبه 25 اسفندماه بلیت اتوبوس با افزایش 25 درصدی عرضه شده و قرار نیست پس از تعطیلات نوروزی این افزایش قیمت لغو شود. این فعال بخش خصوصی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد ناوگان در ایام نوروز خدمات رسانی می کنند، گفت: در زمان حاضر 14 هزار دستگاه اتوبوس فعال در ناوگان داریم.

گفتنی است، معلوم نیست علت تغییر ناگهانی تصمیم درباره افزایش قیمت ها چیست ولی متاسفانه یکی از مشکلاتی که مردم را گلایه مند می کند همین بی ثباتی در تصمیم گیری ها و تغییرات لحظه آخری است که موجب سلب اعتماد عمومی و نارضایتی می شود.

بر اساس این گزارش، به عنوان مثال تا روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت بلیت اتوبوس مسیر تهران-کرمانشاه 169 هزار تومان بود که از روز پنجشنبه به 212 هزار تومان افزایش یافته است. همچنین بلیت اتوبوس مسیر تهران-تبریز از 169 هزار تومان به 211 هزار تومان افزایش یافته است. بلیت مسیر تهران-بندرعباس نیز از 325 هزار تومان به 405 هزار تومان افزایش یافته است، یعنی افزایش حدود 25 درصدی. این وضعیت باعث به هم ریختن برنامه ریزی مردم می شود.

از طرفی مراجعه به سایت های فروش بلیت نشان می دهد علی رغم افزایش نرخ ها، برای برخی از مسیرهای پرتردد اتوبوسی وجود ندارد و اگر هم اتوبوس های فوق العاده ای تدارک دیده شده، مردم نمی دانند چه زمانی باید به پایانه ها مراجعه کنند. باید مسئولان مربوطه در روزهای آخر سال که یکی از نقاط اوج تقاضای سفر محسوب می شود تدارک ویژه ای ببینند تا کام مردم در آستانه سال جدید تلخ نشود. البته وزارت راه و شهر سازی، سازمان راهداری و دیگر مراجع مربوطه، درباره افزایش قیمت بلیت اتوبوس واکنشی نشان نداده اند.

افزایش قیمت بلیت هواپیما در 1402

از طرفی موضوع افزایش قیمت بلیت هواپیما نیز در ماه های گذشته خبرساز شده است. به گزارش ایسنا، در مواردی به صورت غیررسمی شاهد افزایش قیمت بوده ایم که این موضوع به واکنش سازمان هواپیمایی کشوری و دادستانی نیز منجر شد. در این راستا شهریار افندی زاده، معاون حمل ونقل وزیر راه و شهر سازی درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما توضیح داد: قیمت ها باید براساس مصوبات باشد. از آذر 1400 قیمت بلیت هواپیما افزایش نیافته است و این افزایش از سوی سایت های مجهول بوده و قرار شده از طریق قوه قضائیه پیگیری شود. وی درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما نیز تصریح کرد: اگرچه قیمت ها در نوروز افزایش نمی یابد اما پس از عید، افزایش قیمت بلیت هواپیما برای سال 1402 در شورای ترابری بررسی می شود. این مسئول در واکنش به یادآوری برخی خبرنگاران درباره این که اگرچه تاکید بر این است که قیمت ها از آذرماه 1400 ثابت مانده، اما بررسی میدانی بیانگر افزایش تا 200 درصد و تغییر قیمت ها در مقاطع مختلف بوده است، بار دیگر این پاسخ را تکرار کرد که سقف قیمت از آذرماه 1400 تغییر نکرده، اما این نکته را اضافه کرد که در بهمن ماه 1400 حدود 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت ها اضافه شده است.