آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
اقتصادی
۱۰

بازدهی شاخص کل بورس در سال 1401 به 36 درصد رسید

رشد 450 هزار واحدی شاخص کل در 1401

سال 1401 با تمام فراز و فرودهایی که برای بازار سرمایه تجربه کرده است، روزهای پایانی خود را سپری می کند تا با شروع سال جدید و ورود به تعطیلات نوروز، سهامداران با استراحتی چندروزه، برای رقابت در سال جدید آماده شوند.

آنچه از آمار بر می آید، برخلاف آنکه بازار سرمایه در سال گذشته، متاثر از بحران سال 1399، بسیار بی رمق سپری شده بود، امسال وضعیت بهتری را تجربه کرد.

به رغم آنکه شاخص کل در سال 1400 تنها با 40 هزار واحد افزایش روبه رو بود و در ارتفاع 1.35 میلیون واحد به مبادلات سالانه خود پایان داد، اما امسال این شاخص از ابتدای سال تا 24 اسفند بیش از 450 هزار واحد رشد داشته و با بازدهی 18/33 درصدی، اکنون به بلندای 1.82 رسیده است.

شاخص کل فرابورس نیز با بازدهی سالانه 6/25 درصدی همراه بوده و از ابتدای سال تا کنون، با رشد 4 هزار و 700 واحد، تا ارتفاع 230 هزار و 84 واحد رسید.

افزایش قیمت ها و افزایش حاشیه سود شرکت ها

در این سال، افزایش قیمت محصولات توانست به عنوان یک عامل محرک در بازار عمل کند. افزایش قیمت کامودیتی ها، افزایش قیمت سیمان و کانی های غیرفلزی، افزایش قیمت محصولات شیمیایی و دیگر محصولات، باعث شد که نسبت حاشیه سود شرکت ها و صنایع کم بازده تا حدی معقول شود و انتظارات در مورد افزایش سودآوری این شرکت ها بیشتر شود.

با انتشار گزارش های میان دوره ای شرکت ها، مشخص شد که افزایش قیمت ها و تغییر نرخ تسعیر ارز، بیشترین تاثیر را بر سودسازی پتروشیمی ها و شرکت های فولادی و معدنی داشته و این شرکت ها توانسته اند نسبت سودسازی خود را بهبود بخشند.

نسبت قیمت به درآمد و ارزندگی بازار

با بررسی نسبت (P/E) بازار سهام از سال 1390، مشخص می شود که در این دوران این نسبت برای بازار به طور میانگین در حدود 7.5 بوده است. این نسبت در ابتدای سال 1398 شروع به افزایش کرد و در تابستان سال 1399، به بالای عدد 36 رسید. با ریزش بازار از آن سال این نسبت نیز به طور پیوسته در حال کاهش بود تا در آخر سال 1400 این عدد به 7.8 رسید.

به رغم آنکه در سال 1401 این رقم نوسانی بود اما تا ماه آذر به کمتر از 7 رسید و در ادامه با افزایش قیمت ها این نرخ نیز افزایش یافته و مجددا به 7.8 بازگشت.

مذاکرات و خوشبینی به آینده بازار سهام

در ماه پایانی سال 1401 در پی تحولات مهمی که در عرصه بین المللی رخ داد تاثیر بسیار مهمی بر انتظارات افراد در بستر جامعه از خود به جا گذاشت. از این رو با کاهش ریسک سیاسی و بین المللی، بازار سهام نیز با کاهش بخش مهمی از ابهامات روبه رو و با رشد قابل توجهی در روزهای پایانی همراه شد.

از این رو بنا به نظر کارشناسان در ادامه روند بازار در سال آینده شاهد بهبود بیشتری در این بازار و وضعیت بهتر سهامداران خواهیم بود.

بازدهی سالانه صنایع مختلف

در جدول، آمارهای مربوط به بازدهی بازار سهام به تفکیک صنایع آورده شده است. طبق آمارهای موجود در جدول، گروه محصولات کاغذی با 316 درصد، سایر مواد معدنی با 130 درصد، خروده فروشی، به استثنای وسایل نقلیه موتوری با 129 درصد، خدمات رفاهی متنوع با 124 درصد، سیمان، آهک و گچ با 113 درصد، ماشین آلات با 110 درصد و تجهیزات صنعتی با 103 درصد، بیشترین بازدهی سالانه در بازار سهام را به خود اختصاص دادند.

در مقابل گروه های فعالیت های مرتبط با اوراق بهادار با بازدهی منفی 52 درصد و سرمایه گذاری استانی با بازدهی منفی 26 درصد، بیشترین زیان را به سهامداران تحمیل کرده اند.