بررسی اپیدمیولوژیک دو هزار مورد ناباروری مردان در کلینیک اورولوژی بیمارستان امام رضا مشهد

پیام:
چکیده:
مقدمه

فاکتورهای مردانه مسئول 50 درصد ناباروری ها است. با توجه به اینکه در کشور ما کمتر مطالعه ای روی علل ناباروری مردانه انجام شده است بر آن شدیم که علل ناباروری را در مراجعه کنندگان به کلینیک اورولوژی بیمارستان امام رضا مشهد مورد بررسی قرار دهیم.

مواد و روش ها

این مطالعه از نوع گذشته نگر و بر روی 2000 پرونده طی سالهای 84 تا 89 انجام شد. تمام همسران این افراد توسط متخصص زنان معاینه و هیچگونه مشکلی نداشتند. اطلاعات موجود در پرونده شامل سن، مدت زمان ازدواج، سابقه باروری گذشته، سابقه خانوادگی و نیز آزمایشات و معاینات بطور دقیق در پرونده بیمار ثبت شده بود.

یافته ها

سن مراجعه کنندگان بین 20 تا 54 سال بود. بیشترین گروه بیماران در سال دوم پس از ازدواج مراجعه نمودند. 7/98 درصد بیماران ناباروری اولیه داشتند. از کل بیماران 4/37در صد مبتلا به واریکوسل بودند. نتایج اسپرموگرام نشان داد 366 نفر اسپرموگرام طبیعی، 346 نفر آزواسپرمی و 879 نفر اسپرموگرام غیر طبیعی داشتند.

نتیجه گیری

بیشترین علت ناباروری در مراجعه کنندگان به کلینیک ما واریکوسل بود. برای تصمیم گیری بهتر توصیه می شود مطالعات مشابهی در دیگر مراکز و کلینیکهای کشور انجام شود.

زبان:
فارسی
صفحه:
11
لینک کوتاه:
magiran.com/p1066309 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.