نظری به شخصیت اخلاقی آیه الله حاج میرزاعلی آقا شیرازی

چکیده:
دارالعلم اصفهان که قرن ها مهد شکل گیری شخصیت های ارزشمند علمی و معنوی بوده و جایگاه خاصی را در توسعه ی دانش ها به ویژه در تمدن اسلامی داشته است، از حیث پرورش چهره های ماندگار علمی و اسوه های سلوک و معرفت نیز سرآمد بوده است. برخی تعلیم یافتگان در این سامان علاوه بر این که صاحب آرا و آثار جدید و منشا تحولات در علوم بودند، با برخورداری از روح بلند معنوی، اخلاص و مراتب اعلای تقوا به مراحل عالی معرفت و اخلاق نیز دست یافتند.
پس از افول دردناک اصفهان بعد از سقوط این شهر توسط افغانان و چیرگی عده ای ددمنش و جانی بر پایتخت بهشت نشان دولت صفوی، مرکزیت سیاسی که بر باد رفت هیچ، علما و بزرگان هنر و دانش نیز مجبور به گریختن از این شهر و دیار شده و به روستاهای اطراف شهر و یا شهرهای دوردست پناه بردند که پرداختن به آن مجالی دیگر می طلبد.
زبان:
فارسی
صفحات:
206 -278
لینک کوتاه:
magiran.com/p1195709 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!