اشغال نظامی عراق، بستری برای افزایش دامنه ی تروریسم در منطقه

نویسنده:
چکیده:
دراین مقاله سعی بر آن است که مبارزه علیه تروریسم و تامین امنیت در جهان توسط امریکا، با ارائه ی مباحث کاملا به روز و روشنگرانه و همچنین جمع آوری اطلاعاتی که بیش از هر امر دیگر بر جنگ، تروریسم و امنیت ملی مبتنی است، واقف می کند، به نیاز و خلا موجود در این زمینه پاسخ دهیم.
از این رو، نگاهی به جنگ آمریکا علیه عراق که هنوز مراحل مختلف آن در حال پیگیری است، می تواند به فهم بیشتر موضوع به ما کمک کند. در این راستا ابتدا با غور در دلایل این تهاجم و بررسی آن، در حد توان، راهبرد آمریکایی ها و قوای انگلیسی را ترسیم کرده و کوشیده ایم تا پیروزی سریع آنان بر گارد جمهوری و ارتش عراق و مقاومت مهلک تری را که جایگزین آن شده است، به طور اجمالی تحلیل کنیم. سپس به تجزیه و تحلیل اطلاعاتی پرداخته ایم که ضمن توجیه کابینه ی بوش و بلر برای آغاز حمله، دو جامعه ی آمریکا و انگلیس را در چالش های تندی گرفتار ساخته است. در انتها با ارائه ی دلایلی که حاکی از عدم وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق و سوء استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط سرویس های جاسوسی این دو کشور بوده است، به نمادین بودن جنگ در عراق و این که حاصلی به جز تشدید چالش های بین المللی، تمسخر لیبرالیسم و دمکراسی حاکم بر جوامع غربی را در پی نداشته است، اشاره کرده ایم. چراکه از نظر آمریکا، صدام و به ویژه گروه القاعده و هم پیمانان جهادی اش همواره به عنوان تهدیدی جدی برای امنیت ملی کشورش به شمار می رفت.
زبان:
فارسی
در صفحه:
207
لینک کوتاه:
magiran.com/p1235423 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!