ارزیابی آثار انسانی پیشرفت فناوری در ابزار، ادوات و روش های جنگی

نویسنده:
چکیده:

در چند سده گذشته، ظهور فناوریهای علمی جدید همواره در تغییر ماهیت و نتایج جنگ ها؛ مخاصمه های مسلحانه موثر بوده اند، اما پیشرفت های دهه های اخیر در زمینه ابزارها و روش های جنگی موجب مباحث گسترده ای در آثار آنها از منظر حقوقی؛ اخلاقی و انسانی شده است. هر تصمیمی برای طراحی، تولید، خرید و در نهایت استفاده ابزارها برای اهداف نظامی، مسئولیت آمران و عاملان آنها را به دوش دارد چرا که عواقب انسانی محسوسی دارند. این مقاله ،به بررسی آثار دگرگونی های نوین در ابزار و ادوات و روش های جنگی در چهار زمینه هواپیماهای بدون سرنشین ،حمله های سایبری، سلاح های فاقد هشدارهای اولیه و ثانویه مرگ و سلاح های خودکار و پیامدهای کاربرد آنان می پردازد. برای بسیاری، تصور حضور فزاینده تسلیحات خودکار و فناوری های پیشرفته در عرصه نظامی «هیجان انگیز» است ولی عده ای از افق جنگ های بدون حضور عقل و عاطفه انسانی در هراس هستند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
13
لینک کوتاه:
magiran.com/p1293080 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!