نقش دیوان بین المللی دادگستری در توسعه ی حقوق بین الملل

پیام:
چکیده:

ادعای ایجاد قاعده ی حقوقی و توسعه حقوق بین الملل از سوی دیوان بین المللی شاید گزاف بنظر آید. زیرا علی القاعده دیوان بین المللی دادگستری باید اختلاف های بین دولت ها را طبق حقوق بین الملل حل وفصل کرده و در صورت خلا قانونی از صدور رای اجتناب کند. ولی دیوان فراتر از حل اختلاف، از طریق ایجاد رویه ی قضایی، در توسعه ی حقوق بین الملل مشارکت دارد. «توسعه» مفهومی است که تغییر و نوآوری را در خود دارد و تنها با اعمال قواعد حقوقی موضوعه امکان پذیر نیست، لذا دیوان با عدول از رویکرد پوزیتویستی، نقش جدیدی را در حقوق بین الملل برای خود ترسیم کرده است. دیوان بین المللی دادگستری با اتخاذ روشی هم چون نظام حقوقی کامن لو؛ برای رویه ی قضایی اهمیت یبیش از یک منبع فرعی قائل است و در صورت ضرورت در اصلاح و ایجاد قواعد حقوقی مشارکت می-کند، لذا هر چند دیوان رکن قانون گذاری نیست، با توجه به توسعه نیافتگی حقوق بین الملل به عنوان یک شبه قانون گذار عمل می کند.

زبان:
فارسی
صفحه:
71
لینک کوتاه:
magiran.com/p1301781 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.