مروری بر اثرات جینسنگ در بهبود وضعیت گلیسمی و سایر پارامترهای مرتبط با دیابت نوع دو

چکیده:
مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس باعث بروز عوارضی همچون بیماری های قلبی عروقی و کلیوی می شود. مطالعات نشان داده اند که جینسنگ از طریق بهبود حساسیت به انسولین و کاهش فشار خون، التهاب، استرس اکسیداتیو، دیس لیپیدمی و چاقی می تواند در کنترل هایپرگلیسمی و پیشگیری از ابتلا به عوارض بیماری دیابت موثر باشد. هدف مطالعه حاضر، مروری بر مطالعات انجام گرفته در زمینه اثر جینسنگ بر بهبود وضعیت گلیسمی و پارامترهای مرتبط با آن است. این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه های اطلاعاتی Pubmed، Scopus، Science direct و پایگاه های اطلاعاتی فارسی SID، Magiran و با استفاده از کلیدواژه های: Inflammation، Ginseng، Obesity،Type 2 diabetes، Dyslipidemia صورت گرفت. در این مطالعه مقالات انتشار یافته بین سال های 2014-1995 مورد استفاده قرار گرفتند. نتایج مرور مطالعات نشان داد جینسنگ و جینسنوزیدها(ترکیبات فعال جینسنگ) می توانند باعث کاهش هایپرگلیسمی، فشارخون، التهاب، استرس اکسیداتیو، دیس لیپیدمی و چاقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو شود. گرچه برخی مطالعات از این اثرات جینسنگ حمایت نکردند. وجود ترکیبات متفاوت در بین انواع جینسنگ(آسیایی، آمریکایی و...) یکی از عوامل وجود نتایج متناقض در بین مطالعات می باشد. با توجه به مطالعات اندک و متناقض مطالعات بیشتر در این زمینه توصیه می گردد.
زبان:
فارسی
صفحات:
90 -106
لینک کوتاه:
magiran.com/p1502528 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.