کروم و هموستاز گلوکز در بیماران دیابتی: مروری بر شواهد موجود

چکیده:
مقاومت به انسولین یکی از علائم سندروم متابولیک می باشد. این سندروم پیشرونده بوده و می تواند به دیابت و بیماری های قلبی-عروقی منجر شود. چندین مطالعه نشان داده اند که مکمل کروم در افزایش حساسیت به انسولین و کنترل بهتر هایپرگلیسمی در افراد دیابتی موثر است. هدف مطالعه ی حاضر، مروری بر پژوهش های انجام گرفته درزمینهٔ ارتباط کروم و هموستاز گلوکز می باشد. این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه های اطلاعاتی PubMed، Scopus ،Science Direct و Web of Science و با استفاده از کلیدواژه های: Diabetes Mellitus ،Insulin Resistance ،Insulin Sensitivity ،Chromium و Metabolic Syndrome صورت گرفت. در این مقاله مطالعات کارآزمایی بالینی، مقطعی، آینده نگر و گذشته نگر انتشار یافته بین سال های 2014-1995 مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج مطالعه نشان داد که مکمل کروم در دوزهای بالا (1000 میکروگرم) به مدت بیش از 12 هفته علاوه بر اینکه باعث بهبود حساسیت به انسولین می شود، می تواند باعث تغییر در توزیع چربی بدنی و کاهش روند افزایش وزن در افراد دیابتی شود. علاوه بر این، دریافت کروم نیاز افراد دیابتی را به داروهای ضد دیابت کاهش می دهد. البته نتایج متناقضی نیز وجود دارد که نشان می دهد دریافت دوزهای پایین تر از 400 میکروگرم به مدت کمتر از 12 هفته، هیچ تغییر معنی داری را در حساسیت به انسولین ایجاد نمی کند. لذا با توجه به مطالعات اندک و متناقضی که در این زمینه صورت گرفته است، مطالعات بیشتر پیشنهاد می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
28 -41
لینک کوتاه:
magiran.com/p1544481 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.