شناسایی بهترین چارچوب معماری سازمانی بیمارستان با رویکرد قابلیت پیاده سازی در ایران

چکیده:
ارائه خدمات کیفی مبتنی بر فناوری اطلاعات به بیماران در بیمارستان نیازمند معماری مناسب و قابل پیاده سازی است. با جستجو در اینترنت و سایت های معتبر پزشکی کشور و همچین مراجعه به بیمارستان های معتبر تهران، در زمینه معماری سازمانی بیمارستان مطلبی یافت نشد. در این مقاله با تکیه بر دو بعد پیاده سازی و داشتن ویژگی های مناسب، از میان 17 چارچوب معماری سازمانی، بهترین چارچوب انتخاب خواهد شد. به این منظور ابتدا با استفاده از نظر خبرگان پنج معیار برای بعد پیاده سازی انتخاب شد. بر اساس این معیارها، پنج چارچوب که بالاترین امتیاز را کسب کرده بودند انتخاب شدند. در مرحله بعد با مطالعه عمیق 17 چارچوب موجود، 44 ویژگی عام از آن استخراج شد. سپس بر مبنای نیاز به این ویژگی ها در بیمارستان پرسشنامه ای تنظیم و با استفاده از دلفی، 8 معیار دارای اهمیت شناخته شد. در گام بعد با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی، از میان چارچوب های مرجع چارچوب TOGAF با وزن مطلق 0.318 برای طراحی معماری سازمانی فناوری اطلاعات در بیمارستان انتخاب شد.
زبان:
فارسی
صفحه:
31
لینک کوتاه:
magiran.com/p1569601 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.