مروری بر بیوسرامیک های اندودنتیک

پیام:
چکیده:
سابقه استفاده بشر از سرامیک‏ها به قرنها قبل باز می گردد، اما استفاده از خواص بیولوژیک آنها در پزشکی و به طور خاص دندانپزشکی سابقه نسبتا کوتاهی دارد. در این میان ظهور و گسترش سریع بیوسرامیک‏ها و بررسی ساختاری آنها حائز اهمیت است. خصوصیات سازگاری نسجی، القای استخوان‏سازی و مهر و موم کنندگی این مواد در زمره مطلوبترین ویژگی های مواد اندودنتیک قرار دارد. از زمان معرفی Mineral Trioxide Aggregate (MTA) به عنوان نخستین بیو سرامیک اندودنتیک و کشف خصوصیات استثنایی این دسته از مواد، انواع گوناگونی از آنها به بازار عرضه شده است. بر این اساس در نوشتار پیش رو تعدادی از مقالات از بین مقالات جستجو شده در Pub Med و Google Scholar در بازه زمانی جولای 1995 تا ژانویه 2016 مورد بررسی قرار گرفته و خواص و اطلاعات مورد نیاز بیوسرامیک های اندودنتیک موجود در بازار ایران با رویکردی بیشتر بالینی و تکیه بر مقالات جدید گردآوری شده است. با توجه به نتایج مطالعات خواص فوق العاده و نتایج مقبول استفاده از بیوسرامیک ‏ها آنها را به عنوان یکی از افق های آتی در درمان های اندودنتیک مطرح کرده است لذا همه روزه اعضای جدیدی از این نسل به بازار معرفی می شوند.
زبان:
فارسی
صفحات:
227 -240
لینک کوتاه:
magiran.com/p1670365 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.