عوامل موثر بر اشتراک گذاری داده های پژوهشی: مرور پیشینه ها

چکیده:
هدف
شناسایی عوامل و مولفه های موثر بر اشتراک گذاری داده های پژوهشی.
روش شناسی: با جستجوی نظام مند در پایگاه های معتبر علمی ابسکو، ساینس دایرکت، جی استور، پابمد، اسکوپوس، وب آو ساینس و گوگل اسکالر محتوای کلیه مقالات مرتبط با عوامل موثر بر اشتراک گذاری داده های پژوهشی تحلیل شد.
یافته ها
اجبار سازمان ها و حامیان مالی پژوهش ها، سیاست ناشران نشریات علمی در اشتراک گذاری داده های پژوهشی، حمایت سازمانی و طرح مدیریت داده ها، وجود واسپارگاه ها و استانداردهای داده ای و فراداده ای و میان کنش پذیری میان آنها، بهره وری علمی، تجربه کاری، سن، نوع دوستی، حریم خصوصی، محرمانگی داده ها، قوانین و مقررات ملی و بین المللی، کسب رضایت آگاهانه از مشارکت کنندگان، مشوق ها و مکانیسم های انگیزشی، کسب اعتبار حرفه ای و دانشگاهی، همکاری و مشارکت علمی و تقدیر و تشکر رسمی از صاحبان داده ها از جمله عوامل موثر بر اشتراک گذاری داده های پژوهشی است.
نتیجه گیری
با توجه به ارزش افزوده داده ها، ضروری است زیرساخت های لازم برای توسعه و استفاده هرچه موثرتر از داده های پژوهشی از سوی ذی نفعان این حوزه فراهم شود. سازماندهی موثر داده ها بهترین راه بهینه سازی و سرمایه گذاری بر روی آنهاست.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
124
لینک کوتاه:
magiran.com/p1774521 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!