گزارش یک مورد سایکوز وابسته به مصرف گاباپنتین

پیام:
چکیده:
گاباپنتین ابتدا به عنوان یک داروی ضد تشنج مورد تائید FDA قرار گرفت و پس از آن نیز آثار مفید آن در زمینه کاهش درد به ویژه دردهای نوروپاتیک و نورالژی پست هرپتیک و درمان اختلالات اضطرابی و بی خوابی مورد توجه قرار گرفت. شایع ترین عوارض جانبی گاباپنتین شامل خواب آلودگی، عدم تعادل و خستگی می باشد اما در هیچ مطالعه ای گزارشی مبنی بر اختلال هذیان سیستماتیک مرتبط با مصرف گاباپنتین گزارش نشده است. ما در این گزارش قصد معرفی بیماری را داریم که با مصرف گاباپنتین دچار اختلال هذیانی شده بوده است.بیمار خانم 42 ساله، متاهل با تحصیلات سیکل و خانه دار بودکه بدون هیچ سابقه بیماری روان پزشکی و برای اولین نوبت جهت بی خوابی طبق تجویز روان پزشک شروع به مصرف گاباپنتین 100 میلی گرم به میزان یک عدد در روز کرده بوده است که پس از مصرف دارو دچار علائم سایکوتیک به شکل هذیان گزند و آسیب شده بود و حدود 12 ساعت پس از شروع علائم ، دارو توسط بیمار قطع شد و به مدت 24 ساعت دارو مصرف نگردید و تمامی علائم مذکور سریعا فروکش کرد. ارزیابی بیمار با آزمون بررسی عوارض دارویی Naranjo نیز صورت گرفت که بیمار عدد 9 را در این آزمون کسب کرده و بدین ترتیب سایر علل احتمالی به وجود آمدن سایکوز در این بیمار رد شد.با توجه به گزارش فوق می توان به این نتیجه رسید که گاباپنتین می تواند باعث ایجاد علائم سایکوتیک در بیمارانی که سابقه مصرف دارو یا بیماری خاصی از قبل نداشته اند بشود.
نوع مقاله:
گزارش موردی
زبان:
فارسی
صفحات:
200 -204
لینک کوتاه:
magiran.com/p1803578 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!