آسیب شناسی سیاست کنترل موالید و قانون تنظیم خانواده

چکیده:
کنترل جمعیت و تحدید نسل، سیاستی است با روش‏های گوناگون که از سوی اندیشمندان کشورهای غربی اتخاذ و در سطح بین المللی به اجرا درآمده است؛ در حالی‏که این سیاست‏ها، مخالف آموزه های دینی ما و هدف آن، کاهش جمعیت جوامع مسلمان است واجرای آن در کشورهای در حال توسعه و جوامع اسلامی، منجر به آسیب‏هایی در خانواده ها شده است. از این رو سوال اساسی در پژوهش حاضر آن است که سیاست کنترل جمعیت چه آسیب‏هایی را برای خانواده ها در پی دارد و دیدگاه فقها در خصوص روش‏های کنترل موالید چیست؟ در این مقاله با بررسی تاریخچه به‏کارگیری سیاست‏های کنترل جمعیت در ایران، مطالعه اهداف این سیاست‏ها وهمچنین بررسی نظرات فقها، به این نتیجه می‏رسیم که اجرای این سیاست‏ها، آسیب‏های فراوانی را به دنبال دارد؛ همچون آسیب‏های اخلاقی و تربیتی برای فرزندان، مجاز شدن سقط جنین و عقیم سازی، ابتلای زنان و مردان به بیماری های مختلف و... لذا باید از اجرای این سیاست‏ها جلوگیری به عمل آید و ضمن تشویق خانواده ها به تکثیر نسل، روش‏هایی برای مدیریت آن به‏کار گرفته شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
125 -151
لینک کوتاه:
magiran.com/p1853216 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.