توسعه الگوریتم های فرا ابتکاری شیرمورچه- ژنتیک و PBILDE جهت بهینه سازی سبد سهام در بورس اوراق بهادار تهران

چکیده:
در مطالعات مالی، سبد سهام را می توان به معنی مجموعه ی سرمایه گذاری هایی دانست که توسط یک فرد و یا یک موسسه انتخاب و پذیرفته می شود. انتخاب سبد سهام یکی از اصلی ترین دغدغه های سرمایه گذاران در بازارهای مالی است. مدل میانگین- واریانس با مولفه های مقید به عنوان یکی از مدل های اصلی در حل مساله بهینه سازی سبد سرمایه شناخته می شود. این مدل از لحاظ پیچیدگی، از نوع مسائل غیرخطی چند جمله ای NP-hard است که به صورت دقیق قابل حل نیستند. در این پژوهش با استفاده از الگوریتم ترکیبی شیرمورچه- ژنتیک (ALOGA) و الگوریتم ترکیبی یادگیری افزایشی مبتنی بر جمعیت و تکامل تفاضلی (PBILDE)که از مدل های فرا ابتکاری نوین در حل مسائل بهینه سازی هستند، برای بهینه سازی سبد سرمایه گذاری با هدف افزایش بازده و کاهش ریسک استفاده شده است. از میان 591 شرکت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، 150 شرکت در بازه زمانی فروردین 1391 الی اسفند 1393 با استفاده از روش غربالگری به عنوان نمونه نهایی انتخاب شدند. داده های مربوط به این شرکت ها توسط الگوریتم های بکار رفته در تحقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و کارآیی آنها با یکدیگر مقایسه گردید. نتایج پژوهش حاکی از آن است که الگوریتم های ALOGA و PBILDE کارایی مناسبی برای حل مساله ی بهینه سازی سبد سهام دارند. بعلاوه، با استفاده از الگوریتم ALOGA می توان با دقت و کارایی بالا سبد سهام بهینه تشکیل داد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
381 -404
لینک کوتاه:
magiran.com/p1855640 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.