مروری بر مدل های موجودی با رویکرد پایداری در زنجیره تامین

پیام:
چکیده:
امروزه، با افزایش نگرانی های جهانی، تولیدکنندگان درصدد کاهش و کنترل انتشار گازهای گلخانه ای در فعالیت های سیستم های تولیدی خود هستند، به طوری که عملیات زنجیره تامین با ملاحظات پایداری به یک مسئله کلیدی در سال های اخیر تبدیل شده است. مطالعات پیشین عمدتا به طراحی و پیکره بندی زنجیره تامین سبز با هدف کاهش ضایعات و انتشار کربن پرداخته است. اما از آنجایی که امروزه نقش مهم موجودی در زنجیره تامین به اثبات رسیده است؛ در واقع موجودی پایدار چشم اندازی جامع از مدیریت موجودی است که فراتر از تمرکز بر تحویل کالا، نگهداری و دیدگاه های سنتی هزینه گام برمی دارد. در سال های اخیر، محققان به بررسی اثرات کنترل موجودی در کاهش صدمات زیست محیطی سازمان ها می پردازند و تلاش می کنند با تکمیل مدل های موجودی اثرات زیست محیطی و اجتماعی را هم درنظر بگیرند. در این پژوهش سعی شده تا مدل های موجودی پایدار به طور جامع بررسی شوند. بر این اساس، مطالعات پیشین بر حسب ترکیبات مختلف ابعاد پایداری دسته بندی شدند و هر دسته بندی به طور جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در پایان نیز با تشریح خلاء های تحقیقاتی، پیشنهاداتی برای مطالعات آتی ارائه گردید.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
4
لینک کوتاه:
magiran.com/p1885761 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!